Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Źródło:
Fakty TVN
"Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej". GIS alarmuje o "trzykrotnym" wzroście zachorowań
"Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej". GIS alarmuje o "trzykrotnym" wzroście zachorowań
Paweł Szot/Fakty TVN
"Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej". GIS alarmuje o "trzykrotnym" wzroście zachorowańPaweł Szot/Fakty TVN

Przepełnione przychodnie, szpitale z rygorami, a w części aptek nadal brakuje leków. Końca fali grypowej nie widać. W województwie śląskim z powodu pogrypowych powikłań zmarło 25 osób.

Lekarze z Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej Szpitala Wojewódzkiego w Bytomiu walczą o życie pacjentki, która trafiła tam z powodu powikłań po grypie. 

- Ona (grypa - przyp. red.) wydaje się tylko bardzo błaha, bo większość przeziębienie z grypą traktuje jako tę samą chorobę, ale to jest bardzo poważna choroba wirusowa, która powoduje powikłania, które mogą skończyć się pobytem na intensywnej terapii - zwraca uwagę dr Bartłomiej Bartoszek z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Grypa w natarciu. "Nie przypominam sobie w ostatnich latach aż tak dużej liczby pacjentów wymagających hospitalizacji"
Grypa w natarciu. "Nie przypominam sobie w ostatnich latach aż tak dużej liczby pacjentów wymagających hospitalizacji"Marek Nowicki/Fakty TVN

Szpitale wprowadzają ograniczenia

Tylko od początku roku w województwie śląskim z powodu pogrypowych powikłań zmarło 25 osób. Zachorowało ponad 52 tysiące ludzi. To dwa razy więcej niż w całym ubiegłym roku.

- Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej. To jest, według naszych szacunków, trzykrotnie więcej zachorowań. Podobne też szacunki dotyczą przypadków śmiertelnych. W tej chwili szacujemy, że około tysiąca osób od początku, czyli od września ubiegłego roku, zmarło z powodu grypy i jej powikłań - alarmuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. 

Zachorowań jest tak dużo, że szpitale wprowadzają ograniczenia. - Zmuszeni zostaliśmy ograniczyć nieco wizyty. Mianowicie do jednego pacjenta może przyjść jedna osoba. Zalecamy też oczywiście noszenie maseczek, nie tylko podczas odwiedzin, ale w ogóle podczas poruszania się po szpitalu - przekazuje Łukasz Majewski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. 

CZYTAJ TEŻ: Problem z dostępnością leków na grypę. "Nie sądziłam, że to będzie takie trudne"

Według Ministerstwa Zdrowia w kraju są już zamówione w ubiegłym tygodniu leki przeciwwirusowe - 111 tysięcy opakowań. Następna, dwa razy większa dostawa planowana jest na wtorek. Do wielu aptek leki jednak jeszcze nie dotarły. - Dostępność w praktyce w tej chwili jest bardzo niewielka, chociaż powoli hurtownie zwracają uwagę, iż może będą jakieś nowe dostawy - przyznaje Marek Łysko, farmaceuta z apteki "Larix" w Katowicach. 

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu
Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciuMagda Łucyan/Fakty TVN

Jakie są pierwsze objawy grypy?

Równocześnie atakuje wirus RSV, podobnie jak grypa, szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych dzieci. - Na 24 pacjentów, 18 dzieci jest rozpoznanym wirusem syncytialnym, czyli tym RSV-em, a dwoje dzieci w tej chwili aktualnie przebywa z grypą - informuje dr Regina Ulfig-Maślanka z Oddziału Niemowlęcego i Patologii Noworodka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

ZOBACZ TEŻ: Zachorowań na grypę przybywa. "Trzeba zaszczepić potrzebę szczepienia wśród pacjentów"

Grypa tylko z pozoru jest podobna do przeziębienia. Łatwo ją odróżnić. Dolegliwości nie narastają, a zwykle pojawiają się nagle.

- W tych pierwszych dniach pojawia się bardzo wysoka temperatura, pojawia się ból głowy. Zwykle nie ma tego kataru. Może pojawić się duszność, pojawia się suchy kaszel i przede wszystkim - ten najbardziej charakterystyczny objaw - czyli tzw. łamanie w kościach i bóle mięśniowe - wskazuje dr Marcin Markiel, internista z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. 

Ogólnodostępne szczepionki gwarantują odporność na grypę bądź łagodny przebieg zakażenia. W tym sezonie skorzystało z nich mniej niż 5 procent Polaków. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W sobotę doszło do krótkiego, bo 10-minutowego spotkania Duda-Trump. Rozmawiali o wojnie w Ukrainie. Andrzej Duda powiedział potem, że podkreślił w rozmowie, że chciałby, aby agresja Rosji skończyła się raz na zawsze. Donald Trump ocenił rozmowę z polskim prezydentem jako "fantastyczną".

Zarówno Donald Trump, jak i Andrzej Duda bardzo zadowoleni po spotkaniu. "Mój wspaniały przyjaciel"

Zarówno Donald Trump, jak i Andrzej Duda bardzo zadowoleni po spotkaniu. "Mój wspaniały przyjaciel"

Źródło:
Fakty TVN

Szósty rok z rzędu Polska jest tym krajem w Europie, w którym dostęp do antykoncepcji jest najtrudniejszy. Problem jest z edukacją i dostępnością leków. Są kraje w Europie, gdzie takie leki są powszechnie dostępne i bezpłatne. 

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w tym tygodniu informowaliśmy Państwa o kilku groźnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Co roku w takich wypadkach ginie kilkadziesiąt osób. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowywali należytą ostrożność lub celowo nie naruszali przepisów.

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

- Mam nadzieję, że poseł Edward Siarka odpowie za przestępstwo, którego dopuścił się w świetle kamer - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do słów posła PiS o "kuli w łeb". Europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "nie ma tolerancji dla takich zachowań".

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

Źródło:
TVN24

Choć głównym tematem niemieckich wyborów jest kryzys gospodarczy i migracyjny, to Europa dostrzega w Berlinie przede wszystkim kryzys polityczny. Kończąca się kadencja kanclerza Scholza oceniana jest jako mało sprawcza na arenie międzynarodowej, głównie ze względu na wstrzemięźliwe stanowisko w sprawie pomocy Ukrainie. A Europa w dobie Trumpa potrzebuje silnych i zdecydowanych liderów. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia przez nowego kanclerza jest ta o poluzowaniu reguły wydatkowej, co umożliwi największej gospodarce unijnej wydawać więcej na zbrojenia.

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS