"Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"

18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

O czym uczniowie będą słuchać na lekcjach historii? Na to pytanie odpowiedział minister Przemysław Czarnek, którego zdaniem dziś Unia Europejska jest tworem niepraworządnym.

Historyk Robert Makłowicz, szerzej znany jako krytyk kulinarny, docenia, że władza tak dba o historyczne wykształcenie młodych Polaków. Tylko widzi, że chodzi tu o specjalne wykształcenie.

- Ważne, by opowiadać historię taką, jaką była, a nie taką, jaką się chce, żeby była. To jest najważniejsze. Nie ma historii alternatywnych. Jest po prostu jedna historia - mówi Robert Makłowicz, krytyk kulinarny, dziennikarz.

W Polskim Ładzie o nauczaniu historii jest sporo. Zwłaszcza o nauczaniu historii Polski XX wieku. Minister oświaty wyjaśnia, czego uczniowie mieliby się na przykład uczyć. - Wejście Polski do Unii Europejskiej, traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny. Bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym. Nie przestrzega własnych ram prawnych - stwierdził Przemysław Czarnek podczas audycji "Rozmowa Dnia" w Radiu Wrocław.

Na konferencji minister edukacji i nauki potwierdził, że jego wypowiedź nie była przejęzyczeniem. - Nie ma prawa Unia Europejska do wtrącania się w organizację wymiaru sprawiedliwości. Tu mówimy o tworze niepraworządnym - powiedział Przemysław Czarnek.

Nauczycielka historii mówi, że tu nie chodzi o edukację historyczną, a o politykę historyczną. - Nie możemy uczyć, że wspólnota europejska i wspólne humanistyczne wartości, wokół których się integrujemy, są niepraworządne - alarmuje Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, autorka bloga "Babka od histy".

"Próba obrzydzania Unii Europejskiej"

Prawniczka porównuje sytuację, w jakiej znajdą się nauczyciele, do sytuacji polskich sędziów. - Może to wywoływać pewien efekt mrożący na nauczycieli. Być takim sygnałem wobec nauczycieli, że o pewnych rzeczach nie wolno w klasie powiedzieć - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Politycy patrzą jednak jeszcze inaczej. - Próba obrzydzania Unii Europejskiej. Również przez zmiany w podstawie programowej - twierdzi Miłosz Motyka z PSL.

Agnieszka Jankowiak-Maik uważa, że w tym zniechęcaniu do Unii kryje się polityczny zamysł. - Myślę, że ma oderwać historię Polski od tej tożsamości europejskiej właśnie - tłumaczy autorka bloga "Babka od histy".

Młodzi ludzie są najbardziej proeuropejscy, bo po prostu nie znają innego życia.

- Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra - mówi Piotr Adamowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Jest nie w smak panu ministrowi. Dotyczy to zwłaszcza młodych Polek i młodych Polaków. Młode pokolenie chce, żeby Polska była częścią silnej, praworządnej, demokratycznej Europy - dodaje Adam Zandberg z Razem.

"Pan minister jest bardzo niebezpieczny"

Od pomysłów dyskredytowania Unii odcina się Porozumienie Jarosława Gowina. - Unia Europejska jest najlepszym możliwym projektem politycznym, w jakim możemy, jako Polska w XXI wieku, brać udział - przekonuje Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

O tym, jakiej historii chce uczyć w szkołach, minister Czarnek wypowiedział się szeroko.

- Mamy problemy z jakimiś kompleksami na tle polskości. Chcemy zrobić dwutorowo: historia Polski, historia powszechna, w szkołach ponadpodstawowych, ze zwiększoną liczbą godzin - wyjaśniał na antenie Radia Wrocław Przemysław Czarnek.

Trudno oderwać historię Polski od historii Europy i świata. Krytycy ministra ostrzegają przed próbami cenzurowania wydarzeń historycznych zgodnie z wolą polityczną. - Dzieci uczą się o Solidarności bez Lecha Wałęsy, o NATO bez profesora Geremka, o Holokauście bez użycia słowa "szmalcownik" - mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanko PO.

Minister zapewnia, że Lech Wałęsa będzie w podręcznikach. Pytanie - w jakim kontekście? Minister ma bowiem ugruntowane zdanie na temat prezentowanej wizji historii polskiego narodu. - Choćby w kinematografii, choćby w kulturze, stawialiśmy na filmy czy na sztuki, które pokazywały nasze słabe strony - uważa Przemysław Czarnek.

- Pan minister jest bardzo niebezpieczny i dla dobra polskich dzieci, młodzieży, i w ogóle polskiej nauki, powinien jak najszybciej tę funkcję przestać pełnić - apeluje Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu i posłanka PO.

Minister jednak z tego powodu nie odejdzie, bo realizuje wolę polityczną władzy.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS