"Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"

18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

O czym uczniowie będą słuchać na lekcjach historii? Na to pytanie odpowiedział minister Przemysław Czarnek, którego zdaniem dziś Unia Europejska jest tworem niepraworządnym.

Historyk Robert Makłowicz, szerzej znany jako krytyk kulinarny, docenia, że władza tak dba o historyczne wykształcenie młodych Polaków. Tylko widzi, że chodzi tu o specjalne wykształcenie.

- Ważne, by opowiadać historię taką, jaką była, a nie taką, jaką się chce, żeby była. To jest najważniejsze. Nie ma historii alternatywnych. Jest po prostu jedna historia - mówi Robert Makłowicz, krytyk kulinarny, dziennikarz.

W Polskim Ładzie o nauczaniu historii jest sporo. Zwłaszcza o nauczaniu historii Polski XX wieku. Minister oświaty wyjaśnia, czego uczniowie mieliby się na przykład uczyć. - Wejście Polski do Unii Europejskiej, traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny. Bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym. Nie przestrzega własnych ram prawnych - stwierdził Przemysław Czarnek podczas audycji "Rozmowa Dnia" w Radiu Wrocław.

Na konferencji minister edukacji i nauki potwierdził, że jego wypowiedź nie była przejęzyczeniem. - Nie ma prawa Unia Europejska do wtrącania się w organizację wymiaru sprawiedliwości. Tu mówimy o tworze niepraworządnym - powiedział Przemysław Czarnek.

Nauczycielka historii mówi, że tu nie chodzi o edukację historyczną, a o politykę historyczną. - Nie możemy uczyć, że wspólnota europejska i wspólne humanistyczne wartości, wokół których się integrujemy, są niepraworządne - alarmuje Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, autorka bloga "Babka od histy".

"Próba obrzydzania Unii Europejskiej"

Prawniczka porównuje sytuację, w jakiej znajdą się nauczyciele, do sytuacji polskich sędziów. - Może to wywoływać pewien efekt mrożący na nauczycieli. Być takim sygnałem wobec nauczycieli, że o pewnych rzeczach nie wolno w klasie powiedzieć - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Politycy patrzą jednak jeszcze inaczej. - Próba obrzydzania Unii Europejskiej. Również przez zmiany w podstawie programowej - twierdzi Miłosz Motyka z PSL.

Agnieszka Jankowiak-Maik uważa, że w tym zniechęcaniu do Unii kryje się polityczny zamysł. - Myślę, że ma oderwać historię Polski od tej tożsamości europejskiej właśnie - tłumaczy autorka bloga "Babka od histy".

Młodzi ludzie są najbardziej proeuropejscy, bo po prostu nie znają innego życia.

- Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra - mówi Piotr Adamowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Jest nie w smak panu ministrowi. Dotyczy to zwłaszcza młodych Polek i młodych Polaków. Młode pokolenie chce, żeby Polska była częścią silnej, praworządnej, demokratycznej Europy - dodaje Adam Zandberg z Razem.

"Pan minister jest bardzo niebezpieczny"

Od pomysłów dyskredytowania Unii odcina się Porozumienie Jarosława Gowina. - Unia Europejska jest najlepszym możliwym projektem politycznym, w jakim możemy, jako Polska w XXI wieku, brać udział - przekonuje Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

O tym, jakiej historii chce uczyć w szkołach, minister Czarnek wypowiedział się szeroko.

- Mamy problemy z jakimiś kompleksami na tle polskości. Chcemy zrobić dwutorowo: historia Polski, historia powszechna, w szkołach ponadpodstawowych, ze zwiększoną liczbą godzin - wyjaśniał na antenie Radia Wrocław Przemysław Czarnek.

Trudno oderwać historię Polski od historii Europy i świata. Krytycy ministra ostrzegają przed próbami cenzurowania wydarzeń historycznych zgodnie z wolą polityczną. - Dzieci uczą się o Solidarności bez Lecha Wałęsy, o NATO bez profesora Geremka, o Holokauście bez użycia słowa "szmalcownik" - mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanko PO.

Minister zapewnia, że Lech Wałęsa będzie w podręcznikach. Pytanie - w jakim kontekście? Minister ma bowiem ugruntowane zdanie na temat prezentowanej wizji historii polskiego narodu. - Choćby w kinematografii, choćby w kulturze, stawialiśmy na filmy czy na sztuki, które pokazywały nasze słabe strony - uważa Przemysław Czarnek.

- Pan minister jest bardzo niebezpieczny i dla dobra polskich dzieci, młodzieży, i w ogóle polskiej nauki, powinien jak najszybciej tę funkcję przestać pełnić - apeluje Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu i posłanka PO.

Minister jednak z tego powodu nie odejdzie, bo realizuje wolę polityczną władzy.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS