"Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"

18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

O czym uczniowie będą słuchać na lekcjach historii? Na to pytanie odpowiedział minister Przemysław Czarnek, którego zdaniem dziś Unia Europejska jest tworem niepraworządnym.

Historyk Robert Makłowicz, szerzej znany jako krytyk kulinarny, docenia, że władza tak dba o historyczne wykształcenie młodych Polaków. Tylko widzi, że chodzi tu o specjalne wykształcenie.

- Ważne, by opowiadać historię taką, jaką była, a nie taką, jaką się chce, żeby była. To jest najważniejsze. Nie ma historii alternatywnych. Jest po prostu jedna historia - mówi Robert Makłowicz, krytyk kulinarny, dziennikarz.

W Polskim Ładzie o nauczaniu historii jest sporo. Zwłaszcza o nauczaniu historii Polski XX wieku. Minister oświaty wyjaśnia, czego uczniowie mieliby się na przykład uczyć. - Wejście Polski do Unii Europejskiej, traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny. Bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym. Nie przestrzega własnych ram prawnych - stwierdził Przemysław Czarnek podczas audycji "Rozmowa Dnia" w Radiu Wrocław.

Na konferencji minister edukacji i nauki potwierdził, że jego wypowiedź nie była przejęzyczeniem. - Nie ma prawa Unia Europejska do wtrącania się w organizację wymiaru sprawiedliwości. Tu mówimy o tworze niepraworządnym - powiedział Przemysław Czarnek.

Nauczycielka historii mówi, że tu nie chodzi o edukację historyczną, a o politykę historyczną. - Nie możemy uczyć, że wspólnota europejska i wspólne humanistyczne wartości, wokół których się integrujemy, są niepraworządne - alarmuje Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, autorka bloga "Babka od histy".

"Próba obrzydzania Unii Europejskiej"

Prawniczka porównuje sytuację, w jakiej znajdą się nauczyciele, do sytuacji polskich sędziów. - Może to wywoływać pewien efekt mrożący na nauczycieli. Być takim sygnałem wobec nauczycieli, że o pewnych rzeczach nie wolno w klasie powiedzieć - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Politycy patrzą jednak jeszcze inaczej. - Próba obrzydzania Unii Europejskiej. Również przez zmiany w podstawie programowej - twierdzi Miłosz Motyka z PSL.

Agnieszka Jankowiak-Maik uważa, że w tym zniechęcaniu do Unii kryje się polityczny zamysł. - Myślę, że ma oderwać historię Polski od tej tożsamości europejskiej właśnie - tłumaczy autorka bloga "Babka od histy".

Młodzi ludzie są najbardziej proeuropejscy, bo po prostu nie znają innego życia.

- Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra - mówi Piotr Adamowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Jest nie w smak panu ministrowi. Dotyczy to zwłaszcza młodych Polek i młodych Polaków. Młode pokolenie chce, żeby Polska była częścią silnej, praworządnej, demokratycznej Europy - dodaje Adam Zandberg z Razem.

"Pan minister jest bardzo niebezpieczny"

Od pomysłów dyskredytowania Unii odcina się Porozumienie Jarosława Gowina. - Unia Europejska jest najlepszym możliwym projektem politycznym, w jakim możemy, jako Polska w XXI wieku, brać udział - przekonuje Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

O tym, jakiej historii chce uczyć w szkołach, minister Czarnek wypowiedział się szeroko.

- Mamy problemy z jakimiś kompleksami na tle polskości. Chcemy zrobić dwutorowo: historia Polski, historia powszechna, w szkołach ponadpodstawowych, ze zwiększoną liczbą godzin - wyjaśniał na antenie Radia Wrocław Przemysław Czarnek.

Trudno oderwać historię Polski od historii Europy i świata. Krytycy ministra ostrzegają przed próbami cenzurowania wydarzeń historycznych zgodnie z wolą polityczną. - Dzieci uczą się o Solidarności bez Lecha Wałęsy, o NATO bez profesora Geremka, o Holokauście bez użycia słowa "szmalcownik" - mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanko PO.

Minister zapewnia, że Lech Wałęsa będzie w podręcznikach. Pytanie - w jakim kontekście? Minister ma bowiem ugruntowane zdanie na temat prezentowanej wizji historii polskiego narodu. - Choćby w kinematografii, choćby w kulturze, stawialiśmy na filmy czy na sztuki, które pokazywały nasze słabe strony - uważa Przemysław Czarnek.

- Pan minister jest bardzo niebezpieczny i dla dobra polskich dzieci, młodzieży, i w ogóle polskiej nauki, powinien jak najszybciej tę funkcję przestać pełnić - apeluje Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu i posłanka PO.

Minister jednak z tego powodu nie odejdzie, bo realizuje wolę polityczną władzy.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS