Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"

Źródło:
Fakty TVN
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"Renata Kijowska/Fakty TVN

Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" ruszyła z nową kampanią. Jej głównym elementem jest miniserial "Nieobojętni", który ma zachęcić do reagowania na przemoc wobec dzieci. - Widzimy, że ktoś milczy, to też milczymy, a jak widzimy, że ktoś działa, to też działamy, więc o to tutaj chodzi, żeby dobre intencje rozszerzać i wysyłać w świat - mówi aktor Jakub Gierszał, który zagrał w miniserialu.

Miniserial "Nieobojętni" Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" przypomina, że od reakcji na przemoc wobec dzieci często zależy ich zdrowie, a nawet życie.

- Widzimy, że ktoś milczy, to też milczymy, a jak widzimy, że ktoś działa, to też działamy, więc o to tutaj chodzi, żeby dobre intencje rozszerzać i wysyłać w świat - mówi aktor Jakub Gierszał, który zagrał w miniserialu "Nieobojętni". - Jeśli ty w danej chwili nie zareagujesz, nic nie zrobisz, to to dziecko będzie cały czas tkwiło w tym kręgu przemocy. Jemu nikt nie pomoże, ponieważ dziecko samo się nie obroni - zwraca uwagę Monika Kamińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Czytaj również: "Jeśli ktoś miał wrażenie, że po śmierci Kamilka wszyscy zaczną działać, to może się grubo przejechać"

W październiku czteromiesięczna, maltretowana dziewczynka trafiła do szpitala w Rzeszowie z połamanymi rękami i nogami. Gdy policja aresztowała jej rodziców, lekarze ratowali dziecku życie. - Jest dzieckiem aktywnym, dzieckiem karmionym, dzieckiem, które w najbliższej przyszłości będzie wypisane ze szpitala - informuje Tomasz Warchoł z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Czteromiesięczna dziewczynka walczy o życie w szpitalu. Rodzice dziecka aresztowani na trzy miesiące
Czteromiesięczna dziewczynka walczy o życie w szpitalu. Rodzice dziecka aresztowani na trzy miesiąceRenata Kijowska/Fakty TVN

Ponad połowa Polaków nie godzi się na przemoc wobec dzieci

Jedno na troje dzieci doświadczyło w Polsce co najmniej jednej formy przemocy - mówią autorzy kampanii.

- Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja, nawet to, że się zatrzymamy, że spojrzymy, że powiemy, że tak nie można - wskazuje Łukasz Wojtasik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". - Jeżeli nie reagujemy, to współuczestniczymy w przestępstwie. Co może (nam - przyp. red.) zrobić (agresor - przyp. red.)? Może nas zwyzywać, może nas okrzyczeć, może powiedzieć: "zajmij się pani swoim życiem" - dodaje Iwona Wiśniewska, psycholog ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Krakowie.

Zobacz także:  Nowe przepisy dotyczące Niebieskiej Karty. Przemoc jest nie tylko fizyczna

Między innymi dzięki kampaniom społecznym przyzwolenie na przemoc wobec dzieci spadło. Ponad połowa Polaków się na nią nie godzi. - Bardzo ważne jest, żeby ludzie mieli poczucie bezpieczeństwa, że jeśli zgłoszą daną sytuację, to nie oni będą mieli z tym problemy. (...) Organy ścigania, wymiar sprawiedliwości powinien resztę brać na siebie - uważa Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w Latach 2008-2018.

W miniserialu o reagowaniu okazuje się, że doszło do pomyłki. Dziecko krzyczało z bólu podczas rehabilitacji, a nie bicia. - Co jak się pomylę? Pokazujemy, że nic. Lepiej kilka razy się pomylić niż raz zaniechać reagowania, kiedy dziecko jest krzywdzone - podkreśla Wojtasik.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS