Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Renata Kijowska/Fakty TVNStworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"

Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" ruszyła z nową kampanią. Jej głównym elementem jest miniserial "Nieobojętni", który ma zachęcić do reagowania na przemoc wobec dzieci. - Widzimy, że ktoś milczy, to też milczymy, a jak widzimy, że ktoś działa, to też działamy, więc o to tutaj chodzi, żeby dobre intencje rozszerzać i wysyłać w świat - mówi aktor Jakub Gierszał, który zagrał w miniserialu.

Miniserial "Nieobojętni" Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" przypomina, że od reakcji na przemoc wobec dzieci często zależy ich zdrowie, a nawet życie.

- Widzimy, że ktoś milczy, to też milczymy, a jak widzimy, że ktoś działa, to też działamy, więc o to tutaj chodzi, żeby dobre intencje rozszerzać i wysyłać w świat - mówi aktor Jakub Gierszał, który zagrał w miniserialu "Nieobojętni". - Jeśli ty w danej chwili nie zareagujesz, nic nie zrobisz, to to dziecko będzie cały czas tkwiło w tym kręgu przemocy. Jemu nikt nie pomoże, ponieważ dziecko samo się nie obroni - zwraca uwagę Monika Kamińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Czytaj również: "Jeśli ktoś miał wrażenie, że po śmierci Kamilka wszyscy zaczną działać, to może się grubo przejechać"

W październiku czteromiesięczna, maltretowana dziewczynka trafiła do szpitala w Rzeszowie z połamanymi rękami i nogami. Gdy policja aresztowała jej rodziców, lekarze ratowali dziecku życie. - Jest dzieckiem aktywnym, dzieckiem karmionym, dzieckiem, które w najbliższej przyszłości będzie wypisane ze szpitala - informuje Tomasz Warchoł z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Czteromiesięczna dziewczynka walczy o życie w szpitalu. Rodzice dziecka aresztowani na trzy miesiące
Czteromiesięczna dziewczynka walczy o życie w szpitalu. Rodzice dziecka aresztowani na trzy miesiąceRenata Kijowska/Fakty TVN

Ponad połowa Polaków nie godzi się na przemoc wobec dzieci

Jedno na troje dzieci doświadczyło w Polsce co najmniej jednej formy przemocy - mówią autorzy kampanii.

- Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja, nawet to, że się zatrzymamy, że spojrzymy, że powiemy, że tak nie można - wskazuje Łukasz Wojtasik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". - Jeżeli nie reagujemy, to współuczestniczymy w przestępstwie. Co może (nam - przyp. red.) zrobić (agresor - przyp. red.)? Może nas zwyzywać, może nas okrzyczeć, może powiedzieć: "zajmij się pani swoim życiem" - dodaje Iwona Wiśniewska, psycholog ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Krakowie.

Zobacz także:  Nowe przepisy dotyczące Niebieskiej Karty. Przemoc jest nie tylko fizyczna

Między innymi dzięki kampaniom społecznym przyzwolenie na przemoc wobec dzieci spadło. Ponad połowa Polaków się na nią nie godzi. - Bardzo ważne jest, żeby ludzie mieli poczucie bezpieczeństwa, że jeśli zgłoszą daną sytuację, to nie oni będą mieli z tym problemy. (...) Organy ścigania, wymiar sprawiedliwości powinien resztę brać na siebie - uważa Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w Latach 2008-2018.

W miniserialu o reagowaniu okazuje się, że doszło do pomyłki. Dziecko krzyczało z bólu podczas rehabilitacji, a nie bicia. - Co jak się pomylę? Pokazujemy, że nic. Lepiej kilka razy się pomylić niż raz zaniechać reagowania, kiedy dziecko jest krzywdzone - podkreśla Wojtasik.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS