Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"

Źródło:
Fakty TVN
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"Renata Kijowska/Fakty TVN

Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" ruszyła z nową kampanią. Jej głównym elementem jest miniserial "Nieobojętni", który ma zachęcić do reagowania na przemoc wobec dzieci. - Widzimy, że ktoś milczy, to też milczymy, a jak widzimy, że ktoś działa, to też działamy, więc o to tutaj chodzi, żeby dobre intencje rozszerzać i wysyłać w świat - mówi aktor Jakub Gierszał, który zagrał w miniserialu.

Miniserial "Nieobojętni" Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" przypomina, że od reakcji na przemoc wobec dzieci często zależy ich zdrowie, a nawet życie.

- Widzimy, że ktoś milczy, to też milczymy, a jak widzimy, że ktoś działa, to też działamy, więc o to tutaj chodzi, żeby dobre intencje rozszerzać i wysyłać w świat - mówi aktor Jakub Gierszał, który zagrał w miniserialu "Nieobojętni". - Jeśli ty w danej chwili nie zareagujesz, nic nie zrobisz, to to dziecko będzie cały czas tkwiło w tym kręgu przemocy. Jemu nikt nie pomoże, ponieważ dziecko samo się nie obroni - zwraca uwagę Monika Kamińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Czytaj również: "Jeśli ktoś miał wrażenie, że po śmierci Kamilka wszyscy zaczną działać, to może się grubo przejechać"

W październiku czteromiesięczna, maltretowana dziewczynka trafiła do szpitala w Rzeszowie z połamanymi rękami i nogami. Gdy policja aresztowała jej rodziców, lekarze ratowali dziecku życie. - Jest dzieckiem aktywnym, dzieckiem karmionym, dzieckiem, które w najbliższej przyszłości będzie wypisane ze szpitala - informuje Tomasz Warchoł z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Czteromiesięczna dziewczynka walczy o życie w szpitalu. Rodzice dziecka aresztowani na trzy miesiące
Czteromiesięczna dziewczynka walczy o życie w szpitalu. Rodzice dziecka aresztowani na trzy miesiąceRenata Kijowska/Fakty TVN

Ponad połowa Polaków nie godzi się na przemoc wobec dzieci

Jedno na troje dzieci doświadczyło w Polsce co najmniej jednej formy przemocy - mówią autorzy kampanii.

- Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja, nawet to, że się zatrzymamy, że spojrzymy, że powiemy, że tak nie można - wskazuje Łukasz Wojtasik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". - Jeżeli nie reagujemy, to współuczestniczymy w przestępstwie. Co może (nam - przyp. red.) zrobić (agresor - przyp. red.)? Może nas zwyzywać, może nas okrzyczeć, może powiedzieć: "zajmij się pani swoim życiem" - dodaje Iwona Wiśniewska, psycholog ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Krakowie.

Zobacz także:  Nowe przepisy dotyczące Niebieskiej Karty. Przemoc jest nie tylko fizyczna

Między innymi dzięki kampaniom społecznym przyzwolenie na przemoc wobec dzieci spadło. Ponad połowa Polaków się na nią nie godzi. - Bardzo ważne jest, żeby ludzie mieli poczucie bezpieczeństwa, że jeśli zgłoszą daną sytuację, to nie oni będą mieli z tym problemy. (...) Organy ścigania, wymiar sprawiedliwości powinien resztę brać na siebie - uważa Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w Latach 2008-2018.

W miniserialu o reagowaniu okazuje się, że doszło do pomyłki. Dziecko krzyczało z bólu podczas rehabilitacji, a nie bicia. - Co jak się pomylę? Pokazujemy, że nic. Lepiej kilka razy się pomylić niż raz zaniechać reagowania, kiedy dziecko jest krzywdzone - podkreśla Wojtasik.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS