Przejście graniczne na Mierzei Wiślanej zostało otwarte, przez cały maj nie skorzystał z niego nikt

Źródło:
Fakty TVN
Przejście graniczne na Mierzei Wiślanej zostało otwarte, przez cały maj nie skorzystał z niego nikt
Przejście graniczne na Mierzei Wiślanej zostało otwarte, przez cały maj nie skorzystał z niego nikt
Maciej Mazur/Fakty TVN
Przejście graniczne na Mierzei Wiślanej zostało otwarte, przez cały maj nie skorzystał z niego niktMaciej Mazur/Fakty TVN

To była piękna uroczystość, gdy 1 maja na Mierzei Wiślanej otwarte zostało przejście graniczne. Był wojewoda, samorządowcy i Straż Graniczna. Przez cały maj nikogo na nim nie odprawiono.

Przejście graniczne Nowy Świat otwarto 1 maja. Byli zaproszeni goście: komendant, wojewoda, samorządowcy i politycy. - To nowe przejście będzie obsługiwane całodobowo w ruchu osobowym, jak i towarowym - zapowiadał kontradmirał SG Andrzej Prokopski, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Całą dobę przez cały miesiąc strażnicy byli gotowi. Próżno jednak wypatrywali marynarzy, którzy chcieliby z przejścia skorzystać. - W ubiegłym miesiącu nie dokonywano odpraw na morskim przejściu granicznym Nowy Świat - poinformował kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Ruch morski był. W maju przez kanał żeglugowy przeszło 159 jednostek, z czego dwie trzecie to łodzie rekreacyjne. Łącznie od otwarcia we wrześniu do końca maja z kanału skorzystało ponad osiemset różnych jednostek. Czyli średnio trzy dziennie.

Podczas otwarcia kapitan żeglugi wielkiej Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, zapowiadał, że przez Nowy Świat będą przepływać statki towarowe. Wtedy przejście przydałoby się. Straż Graniczna jest gotowa. - Jeśli dana jednostka zgłasza zamiar odprawy granicznej, wówczas nasi funkcjonariusze pojawiają się na miejscu i taką odprawę przeprowadzają - wyjaśnia kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak.

Prezydent: kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma dać Polsce suwerenność
Prezydent: kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma dać Polsce suwerenność TVN24

Symbol sukcesu?

Byli nawet chętni. Zgłosiło się kilku żeglarzy rosyjskich. Niestety, ze względu na obowiązujące ograniczenia wjazd tych jednostek do Polski nie był możliwy. Od otwarcia kanału przepłynęły przez niego cztery jednostki szwedzkie, cztery norweskie, trzy francuskie i sześć niemieckich. Wszystkie ze strefy Schengen, zatem nie musiały przechodzić kontroli granicznej. - To (kanał - red.) symbol sukcesu polityki morskiej, polityki handlowej rządu premiera Mateusza Morawieckiego - zapewniał Dariusz Derlich, wojewoda pomorski.

Aby przepłynąć przez kanał, trzeba się stawić podczas dwóch godzinnych okienek. Przed i po południu. Most się obraca, śluza otwiera i droga wolna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS