Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?

31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
Paweł Płuska | Fakty TVN
31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?Paweł Płuska | Fakty TVN

Może być nawet sobota, niedziela albo poniedziałek - premier Mateusz Morawiecki publicznie zapraszał w piątek opozycję do rozmów o prezydenckim projekcie nowelizacji prawa do aborcji. Teraz szef Kancelarii Premiera zaprasza, ale na rozmowy o epidemii. Czy kolejny sejmowy ekspres ruszy bez opozycji?

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej zaznaczył, że jest gotowy do dialogu w sprawie aborcji. Jednocześnie szef rządu zaprosił do rozmów przedstawicieli opozycji. - Jestem gotowy nawet jutro, w sobotę, w niedzielę - oświadczył Morawiecki

Redakcja "Faktów TVN" zapytała więc o szczegóły w sprawie rozmów na temat kompromisu aborcyjnego, ale w odpowiedzi otrzymywaliśmy od szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka informację o rozmowach dotyczących epidemii.

- Takie zaproszenie dzisiaj w formie pisemnej, na spotkanie z Radą Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, której przewodniczy pan profesor Horban, zostanie wysłane - mówi Michał Dworczyk.

Według rządu liczne protesty niosą za sobą gigantyczne zagrożenie epidemiczne, z czym trudno polemizować. Jednak brak rozmów o tym, co było przyczyną manifestacji, może nie wpłynąć na uspokojenie nastrojów. Tak jak i to, z kim rząd chce rozmawiać, a w kim nie widzi partnera.

- Dziś czas na rozmowy z tymi, którzy protestują. My jesteśmy od tego, jako politycy opozycji, by pilnować, żeby ta władza nie zrobiła polskim kobietom krzywdy - podkreśla przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

- To, co widzimy na ulicach wielu miast w Polsce, ma niewiele wspólnego z chęcią nawiązania dialogu - twierdzi Michał Dworczyk. Jednocześnie podkreśla, że rząd chce rozwiązania sporu. - Jesteśmy gotowi do rozmów - dodaje szef Kancelarii Premiera.

- Od tego jest Sejm, debata sejmowa. Tu nie ma co dyskutować za zamkniętymi drzwiami - zaznacza prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Propozycja prezydenta

W piątek prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt o zmianie ustawy dotyczącej aborcji. Projekt prezydenta zakłada, "że ciąża może zostać przerwana, gdy będzie wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do jego śmierci".

Jednak rodzą się wątpliwości wokół prezydenckiego projektu. Lekarze pytają jak potraktować cyklopię połączoną z innymi wadami. Czy zakwalifikować ją do wad letalnych?

O swoich uwagach mówi też profesor Mariusz Zimmer. - (Przepis - przyp. red.) w tej ustawie po słowie "lub" mówi, "że prowadzi i niechybnie i bezpośrednio do śmieci dziecka" - no nie prowadzi niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, ale jakie to życie? - podkreśla profesor.

Profesor Zimmer mówi, że lekarze nie są od podejmowania decyzji o życiu lub śmierci. Łatwo nie będzie też rodzicom. Czy zatem projekt prezydenta można nazwać kompromisem?

- Jeżeli jest tylko jedna opcja na stole, opcja zaostrzenia przepisów dotyczących ustawy o przerywaniu ciąży, to nie ma o czym rozmawiać - zaznacza posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Kościół ma swoje niezmienne zdanie w sprawie aborcji, ale jak mówi prymas Wojciech Polak: to nie Kościół stanowi prawo.

Za to ostro propozycję prezydenta skrytykowała aktywistka antyaborcyjna Kaja Godek, pisząc do Andrzeja Dudy "Hańba, Panie Prezydencie".

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS