Prokuratura chce uchylić immunitety dwóm posłom Suwerennej Polski. Konfederacja ich chce bronić

Źródło:
Fakty TVN
Prokuratura chce uchylić immunitety dwóm posłom Suwerennej Polski. Konfederacja ich chce bronić
Prokuratura chce uchylić immunitety dwóm posłom Suwerennej Polski. Konfederacja ich chce bronić
Maciej Knapik/Fakty TVN
Prokuratura chce uchylić immunitety dwóm posłom Suwerennej Polski. Konfederacja ich chce bronićMaciej Knapik/Fakty TVN

Marcin Romanowski i Michał Woś, byli wiceministrowie w resorcie Zbigniewa Ziobry, to nieoficjalnie pierwsi politycy, którym prokuratura chce uchylić immunitety w związku z defraudacją środków z Funduszu Sprawiedliwości. Na liście prokuratury są kolejne nazwiska. Wsparcie dla Suwerennej Polski deklaruje Konfederacja. Tymczasem część polityków PiS wstrzymuje się od jednoznacznej deklaracji.

Prokurator krajowy mówi, że nie będzie niczego sugerował śledczym prowadzącym sprawę, ani za nich decydował. - Brana jest pod uwagę taka ewentualność i trwa analiza pod kątem skierowania tych wniosków - mówi Dariusz Korneluk.

Chodzi o analizę w sprawie skierowania wniosków o uchylenie immunitetów. Byliby nimi objęci parlamentarzyści Suwerennej Polski, którym ABW przeszukała ostatnio domy. Wnioski takie są głosowane potem w Sejmie.

- Naszym obowiązkiem jest uchylenie immunitetu - ocenia Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej i posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Zaryzykuję tezę, że będziemy popierali taki wniosek - komentuje Michał Kobosko, poseł Polski 2050-Trzecia Droga.

- Mogę zagwarantować, że posłowie i posłanki Lewicy zagłosują za uchyleniem immunitetu tym posłom, bo oni muszą być rozliczeni - mówi Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu i posłanka Lewicy.

Konfederacja chce chronić posłów Suwerennej Polski

Uchylenie immunitetu to nie wyrok, a tylko możliwość rozliczenia polityka. Wsparcie dla Suwerennej Polski deklaruje Konfederacja. - Immunitet jest po to, by chronić parlamentarzystę i będziemy przeciwni - zapowiada Przemysław Wipler, poseł Konfederacji.

ZOBACZ TEŻ: Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW
Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKWTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Wsparcia powinno udzielić także PiS. - Ta sprawa jest całkowcie polityczna - twierdzi Waldemar Buda, poseł PiS-u. Nie wszyscy jego koledzy z partii tak bezwarunkowo chcą wsparcia udzielać. Część polityków PiS-u dystansuje się od sprawy Funduszu Sprawiedliwości. - Powinni tłumaczyć powody podejmowanych decyzji ci, którzy te decyzje podejmowali - mówi Marcin Przydacz. - Decyzję będziemy podejmowali, gdy będziemy mieli szerszą wiedzę - dodaje.

Bezpośrednio Fundusz Sprawiedliwości nadzorowali Michał Woś. Marcin Romanowski. Ten drugi osobiście podpisywał decyzję o niemal 100-milionowej dotacji dla Fundacji Profeto. Jej prezes, ksiądz egzorcysta i dwie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości z zarzutami fałszowania dokumentacji właśnie trafili do aresztu śledczego. - Sprawa ta go w sposób oczywisty dotyczy. Był osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie tego funduszu - mówi o Marcinie Romanowskim rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.

Zbigniew Ziobro może być oskarżony o podżeganie

Poseł Romanowski w oświadczeniu pisze, że zapoznawał się z dokumentacją każdego konkursu i całą procedurą, a zarzuty dla księdza i urzędniczek muszą być nieprawdziwe. - Cieszę się, że pan Romanowski publicznie informuje, iż ze wszystkim się zapoznawał - tak komentuje to rzecznik prokuratury.

Rozpatrzenie wniosków o uchylenie immunitetu, jeśli będą, to jeszcze kwestia tygodni. Rola Zbigniewa Ziobry w Funduszu Sprawiedliwości to mogłoby być, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, podżeganie do przestępstwa. Pytanie też, jak zostanie potraktowana sprawa akt prokuratorskich znalezionych u niego w domu. Program "Czarno na białym" TVN24 opisał szereg powiązań posła Dariusza Mateckiego z organizacjami, które dostały 17 milionów złotych dotacji. To kolejny polityk, u którego dokonano przeszukania.

ZOBACZ TEŻ: Miliony na Dobrodzieja - reportaż "Czarno na białym" w TVN24 GO

Gdzie płynęły miliony z Funduszu Sprawiedliwości? Wielu beneficjentów może zaskakiwać
Gdzie płynęły miliony z Funduszu Sprawiedliwości? Wielu beneficjentów może zaskakiwaćAdrianna Otręba/Fakty TVN

Politycy Suwerennej Polski uparcie powtarzają, że działania ABW i prokuratury to bezprawie. - Cel politycznego zastraszania - stwierdza Dariusz Matecki, poseł Suwerennej Polski. - Zemsta, szanowni państwo, polityczna - komentuje Michał Wójcik, były wiceminister sprawiedliwości i poseł Suwerennej Polski. - To była demonstracja pogardy do prawa - mówi Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odpowiedź jest krótka. - Panika w obozie Ziobry - mówi Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Już ponad dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli mówiła o 280 milionach złotych wydanych nieprawidłowo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS