Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN
Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi
Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi DworczykowiJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Gdy już zdobył europejski immunitet, to nie zamierza się go zrzekać. - Absolutnie nie zamierzam ułatwiać panu Bodnarowi prowadzenia tej gry czy tych działań, które prowadzi - mówi Michał Dworczyk, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jednak niedawno obiecywał, że immunitetu zrzeknie się sam. - Dla mnie nie jest to żadna zmiana sytuacji, dlatego że ja zamierzam i tak zrzec się swojego immunitetu - deklarował Michał Dworczyk 12 czerwca, gdy już pewne było, że zdobył mandat europosła.

- To wystawia tak naprawdę opinię samemu panu Dworczykowi - uważa Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi. - Nie utrudniałabym tej procedury. Warto z takich sytuacji wychodzić z twarzą, on dzisiaj na razie z twarzą nie wychodzi - komentuje Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Gdy wybuchła afera mailowa, Michał Dworczyk specjalizował się w ucieczkach przed pytaniami dziennikarzy. A były pytania, bo w mailach wymienianych na przykład z premierem Mateuszem Morawieckim, była korespondencja dyplomatyczna, w jednym przypadku z premierem Bułgarii i z jego numerem telefonu. Były też maile opisujące fatalną sytuację w Ministerstwie Obrony Narodowej i przestępstwo, do którego doszło w tym resorcie. 

ZOBACZ TEŻ: Upozorowany wywiad z prezydentem. Mail Morawieckiego i praca w PAP za rządów PiS

Sprawy maili nie wyjaśniła prokuratura Zbigniewa Ziobry. Teraz prokuratura podejrzewa, że Michał Dworczyk część maili wykasował i ukrył je nie przed wyciekiem, a przed polskim wymiarem sprawiedliwości. - Jednym z tych dowodów miało być prywatne konto pana Dworczyka. Wówczas okazało się, że część zawartości tego konta została usunięta - informuje Anna Adamiak, rzecznika prasowa Prokuratury Generalnej.

Prokuratura w najbliższym czasie ma zamiar skierować do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi. - Teraz sprawą będzie musiała zająć się odpowiednia komisja regulaminowa Parlamentu Europejskiego, a później Parlament Europejski - przekazał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Dworczyk: prokuratura chce postawić zarzuty, ani razu nie przesłuchując mnie w tej sprawie
Dworczyk: prokuratura chce postawić zarzuty, ani razu nie przesłuchując mnie w tej sprawieTVN24

Afera mailowa rządu PiS

PiS przesądziło, że za atakiem stoją Rosjanie albo Białorusini, ale dowodów na to nie ma. Są za to dowody i potwierdzenia, nawet PiS-u, że niektóre maile, które wyciekły, były prawdziwe. Niektóre z maili świadczyły o tym, że premier, szef jego kancelarii i inni politycy zarządzali państwem za pomocą prywatnych, niezabezpieczonych skrzynek. Zlecali w mailach Telewizji Publicznej ataki na sądy, sędziów czy ludzi, których PiS nie lubiło. 

Do części maili prokuratura nie mogła dotrzeć, bo zostały one wykasowane i - według śledczych - niej nie zrobili tego hakerzy, tylko sam Michał Dworczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Były premier broni Michała Dworczyka, przedstawiając go jako ofiarę ataku rosyjskiego. "Chcą oskarżyć Michała Dworczyka o to, że... ruscy hakerzy włamali się na jego skrzynkę. Desperacka próba odwrócenia uwagi od farsy z nielegalnym zatrzymaniem posła" - napisała platformie X Mateusz Morawiecki.

PiS skarży się na nowy rząd za granicą, a jak rządził, to krytykował za to samo ówczesną opozycję
PiS skarży się na nowy rząd za granicą, a jak rządził, to krytykował za to samo ówczesną opozycjęJakub Sobieniowski/Fakty TVN

PiS liczy na wsparcie Brukseli

Kiedyś debaty w europarlamencie ówczesnej opozycji o sytuacji w Polsce PiS nazywało donoszeniem i zdradą. - Ten nawyk donoszenia na Polskę za granicę. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej - mówił w grudniu 2015 roku Jarosław Kaczyński.

Teraz jednak politycy PiS zależy na tym, żeby o tym, co dzieje się w Polsce, dowiedzieli się inni europarlamentarzyści. - Warto, żeby o tym wiedzieli również parlamentarzyści w innych krajach europejskich, jaka wspaniała demokracja, sprawiedliwość jest wprowadzana przez uśmiechniętą Polskę - mówi Michał Dworczyk.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE MAILOWEJ RZĄDU PIS

- Dziś odwraca kota ogonem tak, jak odwraca kota ogonem cały PiS w każdej sprawie - uważa Marta Wcisło, eurodeputowana Koalicji Obywatelskiej.

Michał Dworczyk nigdy nie zaprzeczył prawdziwości maili, które wyciekły - nawet tych najbardziej kompromitujących. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki wchodzi do PKW. Sławomir Mentzen do Pałacu Prezydenckiego. W sondażach obaj kandydaci walczą o wejście do drugiej tury. Ostatnio kandydat PiS na prezydenta musi się tłumaczyć, dlaczego w wywiadzie chwalił samego siebie pod pseudonimem autora książki.

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS