Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Budynki, które miały nie rzucać się w oczy, zamieniono na laboratorium do produkcji narkotyków. Można nimi było odurzyć niejedno miasto. Produkcją zajmowało się czterech Meksykanów. Mieszkańcy wsi są w szoku - po sąsiedzku rozwinął skrzydła międzynarodowy kartel.

- Trendem, jeżeli chodzi o rynek narkotykowy światowy, jest to, że widzimy dużą ekspansję karteli narkotykowych z Meksyku, które produkują właśnie metamfetaminę na całym świecie. Podobnego typu laboratoria były likwidowane w niedawnym okresie między innymi w Republice Południowej Afryki, gdzie również obywatele Meksyku produkowali metamfetaminę - zauważa podinspektor Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

W sielankowej scenerii pełną parą wytwarzano narkotyki. Meksykanie prowadzili biznes wyjęty spod prawa. - Pochodzili oni ze stanu Sinaloa. Na tę chwilę jesteśmy w trakcie ustalania pozostałych członków grupy - mówi anonimowo oficer CBŚP.

W całym kraju policja rozbiła już 47 podobnych fabryk

Peryferia podlaskiej wsi okazały się wymarzonym miejscem.

- Wcale mnie to nie dziwi, dlatego że już kilka lat temu meksykański kartel narkotykowy Las Zetas wysłał swoich kurierów, którzy mieli szukać odpowiednich miejsc na terenie Europy - komentuje Andrzej Mroczek, były policjant, ekspert do spraw przestępczości z Collegium Civitas.

Zabezpieczono 120 litrów płynnego narkotyku - jego wartość na czarnym rynku to ponad siedem milionów złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Laboratorium metamfetaminy na obrzeżach podlaskiej wsi. Policja zatrzymała czterech Meksykanów 

Powiat bielski. Laboratorium metamfetaminy zlikwidowane. Policja zatrzymała czterech Meksykanów 
Powiat bielski. Laboratorium metamfetaminy zlikwidowane. Policja zatrzymała czterech Meksykanów CBŚP

Od początku roku w całym kraju policja rozbiła już 47 podobnych fabryk. - Już przejęto blisko 900 kilogramów narkotyków z grupy amfetaminy, metamfetaminy - informuje podkomisarz Paweł Żukiewicz z CBŚP.

Wytwarzane w nielegalnych fabrykach substancje mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

- Wpadamy w jakiś szał, wpadamy w furię. Nie kontrolujemy się zupełnie. Nie do końca wiemy, co zażywamy, co zawiera ten środek. I dlatego też efekty, które obserwujemy, będą zupełnie inne niż te, które spodziewaliśmy się. Wieloskładnikowość, zanieczyszczenie - mówi o tak produkowanych narkotykach Eryk Matuszewski, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Meksykanie zostali aresztowani. Grozi im do 20 lat więzienia. - Prokurator przedstawił im zarzuty udziału oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą - informuje Łukasz Janyst z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości

Będą konsultacje i ekspertyzy, ale nikt nie ukrywa, że ścieżka legislacyjna będzie możliwie szybka, a intencja jest oczywista - zaostrzenie kar za nielegalną sprzedaż alkoholu, zmiany przepisów, tak by zmniejszyć jego dostępność czy możliwość reklamowania. Prace już ruszyły.

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Źródło:
Fakty TVN

- Ukraińscy jeńcy są rozstrzeliwani, a przeciwnicy Putina są w Rosji więzieni w nieludzkich warunkach i torturowani. System więzienny niewiele zmienił się od czasów Stalina - mówi opozycjonista Ilia Jaszyn. Niedawno został wymieniony na szpiegów i morderców na usługach rosyjskich służb.

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24