Potrzebują specjalnego sprzętu, by móc się rozwijać. "Ile będziemy jeszcze czekać? Nie wiem"

01.06.2020 | Potrzebują specjalnego sprzętu, by móc się rozwijać. "Ile będziemy jeszcze czekać? Nie wiem"
01.06.2020 | Potrzebują specjalnego sprzętu, by móc się rozwijać. "Ile będziemy jeszcze czekać? Nie wiem"
Marek Nowicki | Fakty TVN
01.06.2020 | Potrzebują specjalnego sprzętu, by móc się rozwijać. "Ile będziemy jeszcze czekać? Nie wiem"Marek Nowicki | Fakty TVN

Kolejka dzieci czekających na wymianę procesorów mowy jest coraz dłuższa. Najmłodsi nie poddają się i ruszają z akcją "Panie ministrze, usłysz nas". Chcą zwrócić uwagę rządzących na problemy dzieci korzystających z implantów słuchowych.

Ośmioletni Filip z Koszalina już dwa lata temu powinien mieć wymieniony procesor mowy. Jednak rodzice chłopca otrzymali decyzję o przesunięciu terminu wymiany.

- Otrzymałam informację listownie, że będzie to wrzesień 2022 roku - mówi Sylwia Kacperek, mama Filipa.

Ignacy spod Warszawy będzie musiał poczekać na nowy procesor jeszcze dłużej. Ten dotychczasowy popsuł się chłopcu w tym roku. Za naprawę rodzice musieli zapłacić trzy tysiące złotych.

- Jest wpisany na listę, ale czas dostania nowego procesora to 2025 rok, czyli pięć lat - dodaje Hubert Czarnecki, tata Ignacego.

Podobna sytuacja dotyczy również ośmioletniej Ani z Inowrocławia. Jej rodzice nadal nie wiedzą, kiedy dziewczynka dostanie nowy procesor mowy.

- Czekamy już ponad pięć lat, czyli procesor Ani ma pięć i pół roku. Ile będziemy jeszcze czekać? Nie wiem - mówi Żaneta Miecznikowska, mama Ani.

"Usłysz nas". Akcja skierowana do ministra

Zgodnie z przepisami Ministerstwa Zdrowia procesory mowy powinny być wymieniane u niedosłyszących lub niesłyszących dzieci co pięć lat.

Dlatego Ania, Ignacy i Filip, a także kilkaset innych dzieci z całego kraju, w poniedziałek wysłało do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego narysowane serduszka z hasłem "Panie ministrze, usłysz nas".

- Jest to głos dzieci, ponieważ minister "nie słucha" naszych pism, które są do niego wysyłane. Nie reaguje na problem, który jest ogromny - tłumaczy Maria Rekowska, mama Szymona.

Problemu nie rozwiązał ani Łukasz Szumowski, ani jego poprzednicy, choć sprawa urzędnikom resortu zdrowia jest dobrze znana.

Szpitale dostają pieniądze na wszczepienia implantów ślimakowych i wymianę procesorów w jednej puli w ramach kontraktu placówki medycznej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak środków jest zdecydowanie za mało.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi, że resort planuje zmiany w finansowaniu zabiegów dotyczących implantów słuchu. Dodaje, że "decyzja powinna zapaść w tym roku".

Już w zeszłym roku w "Faktach" TVN alarmowaliśmy o braku procesorów mowy. Niestety nic od tego czasu się nie zmieniło.

Dla Ani, Ignacego i Filipa oraz pozostałych dzieci ten czas jest niezwykle ważny, bo bez dobrze działających procesorów nie mogą się normalnie rozwijać.

- To są tysiące dzieci, które za chwilę pozostaną w świecie ciszy. Nie będą mogły chodzić do szkół, nie będą mogły się rozwijać jak ich rówieśnicy. Wszystkie lata rehabilitacji pójdą na marne - ocenia Maria Rekowska, mama Szymona.

Obecnie cztery tysiące pacjentów (także osób dorosłych) jest skazanych na używanie procesorów starej generacji, które wymagają wymiany.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/slyszecbezgranic

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS