Fakty - oglądaj online

Cena słuchu

Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata

Właściwie każdego dnia któryś z pacjentów traci kontakt ze światem. Problem dotyczy niemal trzech tysięcy niedosłyszących osób. Pod skórę mają wszczepione implanty, na skórze mają procesory. Wymiana tych ostatnich kosztuje i, niestety, na to właśnie brakuje pieniędzy.

Krótsze kolejki do sanatorium? Jak to sprawdzić na stronie NFZ

Które miejsce zajmujemy w kolejce do wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe? Gdzie i jak sprawdzić...

Państwo Serafinowie zgłosili się zdesperowani do redakcji "Faktów" TVN z prośbą o pomoc. Ich siedemnastoletni syn Rafał przestaje słyszeć, bo ma popsuty procesor mowy.

Taki sam problem ma piętnastoletni Jakub i niemal trzy tysiące dzieci i dorosłych w całym kraju. Popsute procesory mowy to dla nich koniec kontaktu ze światem. Urządzenia wspomagające słuch składają się z implantu wszczepionego pod skórę i wymiennego procesora na skórze.

W dwóch czołowych ośrodkach otolaryngologicznych w Polsce, w Kajetanach i Poznaniu, na wymianę urządzenia pacjenci muszą czekać cztery lata i kolejka z każdym miesiącem rośnie.

- Ten problem narasta i nie widzimy jego rozwiązania - mówi laryngolog prof. Witold Szyfter.

Sytuacja się pogarsza od wielu lat i wszyscy urzędnicy w Ministerstwie Zdrowia doskonale o tym wiedzą. Resort przeznacza na ten cel za mało pieniędzy a liczba pacjentów z wszczepionymi implantami rośnie. Problemu nie rozwiązał ani Łukasz Szumowski, ani jego poprzednik Konstanty Radziwiłł, ani żaden z wcześniejszych ministrów zdrowia.

Kwestia wydzielenia pieniędzy

Karta EKUZ. Jak ją wyrobić?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - warto o niej pamiętać wybierając się na...

- Jest za mało pieniędzy. Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii profesor Henryk Skarżyński od wielu lat przekazuje taką informację i apele do wszystkich decydentów w zakresie ochrony zdrowia - mówi dr Witold Cieśla, zastępca dyrektora ds. medycznych Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Szpitale dostają pieniądze na wszczepienia implantów ślimakowych i wymianę procesorów w jednej puli, nierozdzielone. Stąd dramatyczne wybory lekarzy: czy za te - za małe - fundusze wszczepiać implanty czy wymieniać procesory?

- Apelujemy do władz, ażeby pieniądze na procesory mowy zostały wydzielone, żeby one były osobno, żeby nie było tego dylematu, czy więcej zoperujemy i pomożemy ludziom niesłyszącym, czy więcej wymienimy procesorów mowy - tłumaczy prof. Witold Szyfter.

Nikt z Ministerstwa Zdrowia nie skomentował sprawy przed kamerą. Otrzymaliśmy jedynie oświadczenie, że "podjęcie prac w tym zakresie planowane jest Ministerstwie Zdrowia w najbliższym czasie". Ta odpowiedź niedosłyszącemu Rafałowi, który za miesiąc z popsutym procesorem pójdzie do szkoły, musi wystarczyć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Danielbqv6
Danielbqv6

Z tego co wiem to popsuty procesor mowy z firmy MedEl
można naprawić za ok. 2300 zł- bez różnicy co się z nim stało.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Donald11
   Donald11

   komentarz ukryty - pokaż

   Ten mały wykazuje postawę mało patriotyczną. Rządzący potrzebują środków na kupowanie głosów "lepszego sortu": żeby było narodowo, swojsko i pobożnie. Co tam słuch dzieciaka - przecież bez tego można żyć.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 24 października

      Fakty z 24 października

      U prezydenta Andrzeja Dudy potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, przybywa obostrzeń. W programie także o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o nadchodzącej zmianie czasu. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

      czytaj więcej »
     • Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

      Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

      Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Teraz na baczności muszą się mieć osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni miały z nim kontakt, w tym Iga Świątek, która została odznaczona przez prezydenta. Polska tenisistka poinformowała, że regularnie się bada, nie ma żadnych objawów, ale udaje się na kwarantannę i czeka na wynik testu.

      czytaj więcej »
     • W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

      W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

      Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że świat znalazł się w krytycznym momencie pandemii COVID-19. - Następne miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznej ścieżce - oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Słowacja zaczęła testować wszystkich swoich obywateli, a premier Czech Andrej Babisz żałuje, że wcześniej nie wprowadził lockdownu.

      czytaj więcej »
     • Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

      Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

      Inicjatywa "Senior w koronie" powstała w marcu - w odpowiedzi na problemy spowodowane przez pandemię COVID-19. Wolontariusze pomagają seniorom, którzy nie chodzą, mają problemy ze słuchem, ze wzrokiem i nie są w stanie ugotować sobie obiadu. Wparcie dla seniorów obiecuje także rząd.

      czytaj więcej »
     • W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

      W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

      W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na zimowy: o godzinie 3 w nocy zegarki przesuną się o godzinę do tyłu. Przynajmniej te, które są sterowane komputerowo. W przyszłym roku ma być gotowa unijna dyrektywa znosząca zmianę czasu. Prawdopodobnie zostaniemy przy tym letnim.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na niedzielę 25 października

      Prognoza pogody na niedzielę 25 października

      W niedzielę pogodnie, tylko na Pomorzu oraz południowym-wschodzie kraju więcej chmur, a na Podkarpaciu pod wieczór słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, a wysoko w Karkonoszach do 10 stopni Celsjusza. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, w Sudetach osiągający w porywach prędkość do 60-80 km/h,

      czytaj więcej »
     • Fakty z 23 października

      Fakty z 23 października

      Rząd ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty. To między innymi zmiany w szkołach podstawowych oraz w działalności lokali gastronomicznych. W programie powiemy również o protestach po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o niezwykłej sile internautów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

      Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

      Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 153 osoby, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Rozpoczynamy dramatyczny wyścig z epidemią. Stawką jest wyhamowanie stale rosnącej liczby zakażeń i ciężko chorych wymagających pomocy w szpitalu. Od soboty czerwona strefa zostanie rozciągnięta na całą Polskę. Rząd wprowadza nowe ograniczenia dotyczące seniorów, uczniów podstawówek i branży gastronomicznej.

      czytaj więcej »
     • Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

      Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

      Wystarczyło kilka godzin, by na ulice wyszły tysiące osób - nie tylko kobiety. To reakcja na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Największy i najostrzejszy miał miejsce w Warszawie. Przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego policja użyła gazu i siły wobec demonstrujących. Były mandaty i zatrzymania.

      czytaj więcej »
     tvnpix