"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

Źródło:
Fakty TVN
Politycy PiS na Marszu Niepodległości. Konfederacja niezadowolona
Politycy PiS na Marszu Niepodległości. Konfederacja niezadowolona
Jacek Tacik/Fakty TVN
Przez ostanie sześć lat bojkotował Marsz Niepodległości. Teraz Jarosław Kaczyński wziął w nim udział Jacek Tacik/Fakty TVN

"To nie jest polityczny marsz" - mówią politycy, którzy w Sejmie zajmują miejsca klubu PiS i którzy 11 listopada w Warszawie wzięli udział w Marszu Niepodległości. Inaczej jednak widzą to politycy Konfederacji, którzy mówią o politycznym cynizmie.

Na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi na Marszu Niepodległości musiał pojawić się lider największej partii prawicowej, który myśli o zwycięstwie swojego kandydata, mimo że przez ostatnie sześć lat bojkotował Marsz Niepodległości.

- Dużo naszych wybitnych osobistości chodziło jednak na marsz. Jeździliśmy do Krakowa, ale dzisiaj jesteśmy tu - mówi Ryszard Terlecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Nie w pierwszym rzędzie, raczej z tyłu politycy PiS-u - być może z kandydatem partii na prezydenta - zabiegali o głosy prawicowych i skrajnie prawicowych wyborów.

Dla Konfederacji, partii na prawo od PiS-u, to, co robi Kaczyński i jego partia, to polityczny cynizm. Jeszcze przed marszem część narodowców publicznie, w internecie, proponowała Kaczyńskiemu, żeby został w domu. - Próbowali nas zniechęcić wśród wyborców prawicowych, konserwatywnych. Nie udało się im to, więc dzisiaj próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość - komentuje Krzysztof Mulawa, poseł Konfederacji.

Jarosław Kaczyński o politycznych rywalach: to okupanci
Jarosław Kaczyński o politycznych rywalach: to okupanci Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

"To nie jest polityczny marsz"

Marsz Niepodległości w Warszawie to ten jeden raz w roku, gdy środowiska prawicowe - często publicznie nawołujące do polexitu i odwrócenia się od Zachodu - mogą się policzyć.

- Gdy spotykała nas policyjna pałka i gaz na ulicach, to Jarosław Kaczyński tchórzliwie uciekał do Krakowa - mówi Witold Tumanowicz, poseł Konfederacji. - Każdy patriota tutaj powinien być. To nie jest polityczny marsz. Tylko to jest marsz każdego, kto podziela pewne wartości - twierdzi Michał Wójcik, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński o "bardzo konkretnym zadaniu" w związku z wyborami prezydenckimi

W tym roku przez miasto - według stołecznego ratusza - przeszło 90 tysięcy osób. Policja zatrzymała ponad 60 osób za posiadanie narkotyków i niebezpiecznych przedmiotów.

Powrót polityków PiS-u na marsz, który do tej pory był zdominowany przez polityków Konfederacji, to tylko dowód, że rozpoczęła się kampania prezydencka i walka o rząd dusz na prawicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Albert Zawada

Pozostałe wiadomości

- Dla polskich kobiet to bardzo ważna wiadomość - tak mówią lekarze, patrząc na dane z NFZ. Widać w nich, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, to liczba legalnych aborcji w tym roku może zbliżyć się do tej sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Co w praktyce to oznacza? 

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Źródło:
Fakty TVN

ASF to groźna choroba świń i dzików. Czesi podeszli naprawdę poważnie do tego tematu i zadysponowali oddziały policji i wojska, żeby odstrzelić dziki, które mogą być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Efekt? Z grupy 200 dzików zastrzelono tylko 14 sztuk.

Nowoczesna broń, wojskowi snajperzy, drony i noktowizory. Czeskie służby ruszyły do walki z ASF

Nowoczesna broń, wojskowi snajperzy, drony i noktowizory. Czeskie służby ruszyły do walki z ASF

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Klub bez Spiny" to projekt dla młodych ludzi z niepełnosprawnościami. Celem jest udzielenie im wsparcia przed wejściem w dorosłość i samodzielność. Za projekt odpowiada Fundację Spina - organizacja, która na co dzień wspiera prawie pół tysiąca osób z rozszczepem kręgosłupa i innymi wadami wrodzonymi. 

Udowadniają, że ani wiek, ani rodzaj niepełnosprawności nie jest przeszkodą

Udowadniają, że ani wiek, ani rodzaj niepełnosprawności nie jest przeszkodą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie jest trenerem Barcelony, który może na nasz wariant przygotować jakieś trzy swoje. Raczej ma już w głowie kandydata w wyborach prezydenckich. Sądzę, że tak naprawdę zaczął się liczyć tylko jeden - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Źródło:
TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rozpoczął się COP29 - szczyt klimatyczny pełen paradoksów. Po pierwsze odbywa się w Azerbejdżanie, którego gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych, po drugie - odbywa się bez udziału liderów walki z globalnym ociepleniem. Zamiast nich w obronie porozumienia klimatycznego wystąpił prezes największej amerykańskiej spółki paliwowej. Zaapelował on do Donalda Trumpa, by nie rezygnował z udziału w globalnej dyskusji o transformacji energetycznej. 

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszyły"

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszyły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS