Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN
Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"
Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Na internetowych portalach rejestracja wręcz zniechęca do szczepień - nie można się zapisać. Pierwsza partia 210 tysięcy szczepionek zniknęła błyskawicznie. - Na razie nie rejestrujemy, ponieważ nie mamy pewności, czy dostaniemy, albo kiedy dostaniemy kolejne szczepionki, więc dajemy numer telefonu i nakazujemy, żeby dzwonić, dowiadywać się, kiedy będą kolejne zapisy - wyjaśnia Marcin Prusak z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Wśród lekarzy i pacjentów rośnie frustracja, ale Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wkrótce do Polski trafi kolejna partia szczepionki, która chroni przed najnowszą mutacją wirusa. Starsze szczepionki mają chronić mniej. - Kolejna dostawa przewiduje 200 tysięcy. Z obliczeń naszych ekspertów wynika, że będzie to liczba wystarczająca - zapewnia Iwona Kania z Ministerstwa Zdrowia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy wariant szczepionki na COVID-19. Jak się zapisać?

- Łatwiej jest poznać plany operacyjne polskiej armii niż plan Ministerstwa Zdrowia na to, co zamierza właściwie zrobić z naszym zdrowiem - ocenia działania władz profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Terminy dostaw tych szczepionek to jest około 18 grudnia - dodaje Izabela Baj, farmaceutka z apteki "Gemini".

Nie dość, że szczepi mniej punktów, to apteki i przychodnie mają problem z zamówieniami. - Mi udało się dopiero za dziesiątym razem. Wielu kolegów zrezygnowało z (oferowania - przyp. red.) szczepień, nie podjęło takiej próby, bo natknęli się na problemy przy zamawianiu - opowiada Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej.

Wirusolog: sezon szczepień na grupę i koronawirusa powinien się zacząć dawno temu
Wirusolog: sezon szczepień na grupę i koronawirusa powinien się zacząć dawno temu TVN24

Problemy systemowe

Lekarzy zniechęcały kłopoty z aplikacją do rządowych zamówień. To bolesny obraz choroby systemu. - Jeżeli chodzi o szczepionki, to oczywiście jesteśmy trochę jak drogowcy zimą. Spóźniliśmy się - uważa Michał Bulsa, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. - Sytuacja w tej chwili moim zdaniem jest wyraźnie gorsza niż w ciągu pierwszych trzech lat pandemii(...). W świadomości społecznej pandemia została odwołana. Polacy kupują prawie sto tysięcy testów dziennie w aptekach, wyniki tych testów nie są w systemie - zaznacza doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dostępny nowy wariant szczepionki na COVID-19. Kto może się zaszczepić

Niektórzy, jak były prezydent Lech Wałęsa, chorują drugi raz.

Według oficjalnych danych - dziennie zaraża się około trzech tysięcy osób. Rząd najwyraźniej niczego się nie nauczył. - Wygląda to na wielki bałagan, dlatego że nie dość, że nie ma dostępnych szczepionek, nie ma dostępnego leku, który jest dostępny dla osób z grupy ryzyka. Nie wszyscy, którzy chcą, mogą się zaszczepić, co jest sytuacją dramatyczną - alarmuje profesor Krzysztof Pyrć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS