Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej

Źródło:
Fakty TVN
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej
Paweł Płuska/Fakty TVN
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiejPaweł Płuska/Fakty TVN

Ekonomiści mówią o recesji konsumenckiej, a wyniki Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że wbrew rządowej propagandzie sukcesu i dobrobytu z naszą gospodarką nie jest dobrze. PKB zmniejszył się w drugim kwartale tego roku o niemal cztery procent w porównaniu z kwartałem pierwszym.

Jaka rzeczywiście jest sytuacja polskiej gospodarki? O tym może świadczyć zwołana nagle konferencja prasowa wiceministra finansów, który mówił tylko o jednym - o ujemnych danych GUS i Eurostatu dotyczących polskiego PKB. Przekonywał, że wprawdzie jest źle, ale jednak dobrze. - Nie ma oczywiście mowy o recesji technicznej, patrząc kwartał do kwartału. Nie ma mowy o tym, abyśmy rok 2023 nie zamknęli wzrostem gospodarczym rzędu jednego procenta - zapewniał wiceminister Artur Soboń.

Ta konferencja i nerwowa reakcja władzy to odpowiedź nie tylko na dane dotyczące PKB z drugiego kwartału, który spadł o 3,7 procent, co jest najgorsze z całej Unii, ale i na komentarz lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, który wypomniał, że byliśmy liderami Europy, a dziś szorujemy po dnie. - Jeżeli szacujemy i porównujemy kwartał do kwartału, bo to zostało porównane w tym wpisie Donalda Tuska, to również Eurostat podawał wzrost PKB na początku roku, za pierwszy kwartał, który był rekordowy - podkreśla Rafał Bochenek z PiS.- Niech rządzący się przejdą i posłuchają, co mówią na bazarze ci, którzy prowadzą działalność. Ci, którzy mają mały sklepik. Ci, którzy mają małą firmę. Naprawdę są w kryzysie - odpowiada Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Ostatnie dane - na co wskazują analitycy bankowi - w tym także banków państwowych, zwracają uwagę, że jest gorzej niż przewidywali, że z kwartału na kwartał mamy pogłębiający się spadek PKB. Piszą wprost, że weszliśmy w recesję. - To było oczekiwane, że będzie recesja w pierwszej połowie roku, chyba tylko Narodowy Bank Polski i rząd twierdził, że nie będzie. To jest na szczęście recesja dość płytka, to nie są jakieś bardzo głębokie załamania wzrostu - wyjaśnia profesor Witold Orłowski, ekonomista.

Pytania o inwestycje

Gdy spojrzymy na dane liczone rok do roku, sytuacja może nie wydawać się taka zła - spadek PKB o pół procent. Ale że to drugi kwartał z rzędu na minusie, zgodnie z definicją mamy recesję techniczną. Jak do tego doszło? - Dlatego, że nie mamy pieniędzy na inwestycję, mamy najniższy wskaźnik inwestycji od kilkunastu lat, nie mamy pieniędzy z Europy na KPO - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Jak słyszymy - gospodarka jest jak samolot. Musi lecieć na dwóch silnikach - konsumpcji i inwestycjach. - Jeżeli więc ten samolot leci głównie na jednym silniku, to ten samolot nie zaleci daleko i nie wzniesie się wyżej, jeżeli nie ruszą inwestycje - alarmuje profesor Tadeusz Kowalski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Firmy prywatne nie inwestują z powodu niestabilnego prawa i drogich kredytów, a dodatkowo przez inflację nasze dochody nie wytrzymały wyścigu z cenami - mniej kupujemy i tak koło się zamyka. - Ziściło się to, przed czym ostrzegałam od samego początku, że jak się nie walczy się z inflacją, to będzie się miało dwie te rzeczy na raz. I inflację i spadek wzrostu gospodarczego - przekonuje Izabela Leszczyna z PO.

Rządzący i prezes NBP przekonują, że nie jest źle, że jest dobrze, że ceny już nie rosną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS