Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Źródło:
Fakty TVN
Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"
Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Utrata większości w sejmiku na Podlasiu skończyła się dla Prawa i Sprawiedliwości odejściem z partii byłego ministra Krzysztofa Jurgiela. W Małopolsce PiS wciąż ma większość, ale nic z tego nie wynika, bo nie jest w stanie wybrać marszałka. Głosowania przegrywa samo ze sobą.

18 czerwca wizytę w Krakowie złożyli liderzy Prawa i Sprawiedliwości. Tamtego dnia miała się odbyć seria narad Jarosława Kaczyńskiego z częścią lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wyboru Łukasza Kmity na marszałka sejmiku małopolskiego.

Interwencja i presja Jarosława Kaczyńskiego nic nie dały. Prawu i Sprawiedliwości drugi raz nie udało się wybrać Łukasza Kmity na marszałka. Zabrakło trzech głosów. 17 radnych było za, 19 - przeciw. Dwóch radnych oddało nieważne głosy.

Łukasza Kmity na ogłoszeniu wyników na sali już nie było. Chwilę później opublikował nagranie. - Ci radni, którzy nie uszanowali woli klubu, ale także woli pana prezesa, dziś spokojnie nie zasną, bo zdradzili ideały Prawa i Sprawiedliwości. Szkoda - skomentował w nagraniu Kmita, radny województwa małopolskiego.

"Jest to dla nas sytuacja dla bardzo nieprzyjemna"

ZOBACZ TEŻ: Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Sejmik małopolski w cieniu wewnętrznych tarć w PiS
Sejmik małopolski w cieniu wewnętrznych tarć w PiSTVN24

Głosowanie było tajne, ale niektórzy radni Prawa i Sprawiedliwości pokazywali karty do głosowania. Inni, jak mówi się nieoficjalnie, mieli robić zdjęcia i przesyłać do władz partii.

- Byli tutaj wszyscy: sekretarz generalny, prezes Kaczyński. Przekonywali swoich radnych, uzyskali obietnice głosów za, ale jak widać, ten opór wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości jest niesamowity - komentuje Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Jest to na pewno sytuacja dla nas bardzo zaskakująca i nieprzyjemna i wymagająca wyjaśnienia - mówił Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

Wewnętrzne walki w Prawie i Sprawiedliwości

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN dwóch radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości miało specjalnie oddać nieważne głosy. Jeden z radnych miał być przeciw. Jedna osoba była nieobecna. - Osoby, które uznały, że nie pasują im ideały partii Prawa i Sprawiedliwości, które dokonały zdrady, powinny wyjść - stwierdziła Barbara Nowak (PiS), radna województwa małopolskiego.

- Radni wojewódzcy chcą mieć własną podmiotowość i to też pokazuje, że Jarosław Kaczyński stracił dzisiaj panowanie nad własną partią. Dzisiaj Jarosław Kaczyński już nie jest w stanie modelować sobie jak chce radnymi. To nie są maszynki do głosowania - mówił Miłosz Motyka, radny województwa małopolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Spór wokół wyboru marszałka, czyli władzy w sejmiku małopolskim, to od początku sprawa wewnętrznych walk w Prawie i Sprawiedliwości. Najpierw między Ryszardem Terleckim a Beatą Szydło, a teraz również między Suwerenną Polską, która ma tam dwóch radnych, bez których PiS nie jest w stanie rządzić.

- Będą musiały gremia też również polityczne przemyśleć sprawę i podjąć jakąś decyzję - skomentował ustępujący marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

CZYTAJ TAKŻE: Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych. Sasin o zdradzie

Małopolska jest drugim po Podlasiu regionem, w którym Prawo i Sprawiedliwość, mimo zwycięstwa w wyborach, z powodu tarć pomiędzy frakcjami w partii nie może rządzić. Tam skończyło się to utratą władzy przez PiS.

- Jest czas, przypomnijmy, do 8 lipca. Myślę, że rozmowy trwają. Myślę, że panika w PiS-ie jest duża. Możliwości pewnie będzie dyscyplinowania dużo, ale z naszej strony też jest pełna gotowość do przejęcia władzy w Małopolsce - mówi wicemarszałkini Sejmu Dorota Niedziela (KO).

Jeśli radnym nie uda się wybrać nowego marszałka, premier powoła komisarza i zarządzi tam nowe wybory.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS