Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Źródło:
Fakty TVN
Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"
Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Utrata większości w sejmiku na Podlasiu skończyła się dla Prawa i Sprawiedliwości odejściem z partii byłego ministra Krzysztofa Jurgiela. W Małopolsce PiS wciąż ma większość, ale nic z tego nie wynika, bo nie jest w stanie wybrać marszałka. Głosowania przegrywa samo ze sobą.

18 czerwca wizytę w Krakowie złożyli liderzy Prawa i Sprawiedliwości. Tamtego dnia miała się odbyć seria narad Jarosława Kaczyńskiego z częścią lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wyboru Łukasza Kmity na marszałka sejmiku małopolskiego.

Interwencja i presja Jarosława Kaczyńskiego nic nie dały. Prawu i Sprawiedliwości drugi raz nie udało się wybrać Łukasza Kmity na marszałka. Zabrakło trzech głosów. 17 radnych było za, 19 - przeciw. Dwóch radnych oddało nieważne głosy.

Łukasza Kmity na ogłoszeniu wyników na sali już nie było. Chwilę później opublikował nagranie. - Ci radni, którzy nie uszanowali woli klubu, ale także woli pana prezesa, dziś spokojnie nie zasną, bo zdradzili ideały Prawa i Sprawiedliwości. Szkoda - skomentował w nagraniu Kmita, radny województwa małopolskiego.

"Jest to dla nas sytuacja dla bardzo nieprzyjemna"

ZOBACZ TEŻ: Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Sejmik małopolski w cieniu wewnętrznych tarć w PiS
Sejmik małopolski w cieniu wewnętrznych tarć w PiSTVN24

Głosowanie było tajne, ale niektórzy radni Prawa i Sprawiedliwości pokazywali karty do głosowania. Inni, jak mówi się nieoficjalnie, mieli robić zdjęcia i przesyłać do władz partii.

- Byli tutaj wszyscy: sekretarz generalny, prezes Kaczyński. Przekonywali swoich radnych, uzyskali obietnice głosów za, ale jak widać, ten opór wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości jest niesamowity - komentuje Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Jest to na pewno sytuacja dla nas bardzo zaskakująca i nieprzyjemna i wymagająca wyjaśnienia - mówił Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

Wewnętrzne walki w Prawie i Sprawiedliwości

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN dwóch radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości miało specjalnie oddać nieważne głosy. Jeden z radnych miał być przeciw. Jedna osoba była nieobecna. - Osoby, które uznały, że nie pasują im ideały partii Prawa i Sprawiedliwości, które dokonały zdrady, powinny wyjść - stwierdziła Barbara Nowak (PiS), radna województwa małopolskiego.

- Radni wojewódzcy chcą mieć własną podmiotowość i to też pokazuje, że Jarosław Kaczyński stracił dzisiaj panowanie nad własną partią. Dzisiaj Jarosław Kaczyński już nie jest w stanie modelować sobie jak chce radnymi. To nie są maszynki do głosowania - mówił Miłosz Motyka, radny województwa małopolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Spór wokół wyboru marszałka, czyli władzy w sejmiku małopolskim, to od początku sprawa wewnętrznych walk w Prawie i Sprawiedliwości. Najpierw między Ryszardem Terleckim a Beatą Szydło, a teraz również między Suwerenną Polską, która ma tam dwóch radnych, bez których PiS nie jest w stanie rządzić.

- Będą musiały gremia też również polityczne przemyśleć sprawę i podjąć jakąś decyzję - skomentował ustępujący marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

CZYTAJ TAKŻE: Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych. Sasin o zdradzie

Małopolska jest drugim po Podlasiu regionem, w którym Prawo i Sprawiedliwość, mimo zwycięstwa w wyborach, z powodu tarć pomiędzy frakcjami w partii nie może rządzić. Tam skończyło się to utratą władzy przez PiS.

- Jest czas, przypomnijmy, do 8 lipca. Myślę, że rozmowy trwają. Myślę, że panika w PiS-ie jest duża. Możliwości pewnie będzie dyscyplinowania dużo, ale z naszej strony też jest pełna gotowość do przejęcia władzy w Małopolsce - mówi wicemarszałkini Sejmu Dorota Niedziela (KO).

Jeśli radnym nie uda się wybrać nowego marszałka, premier powoła komisarza i zarządzi tam nowe wybory.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS