Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ

Źródło:
Fakty TVN
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Marek Nowicki/Fakty TVN
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZMarek Nowicki/Fakty TVN

Pan Roman ma szczęście - żyje, choć miał zawał. Uratowali go lekarze ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Według NFZ pan Roman z tym zawałem powinien trafić do Nowej Soli albo do Szczecina, ewentualnie do Poznania. W Gorzowie na takich pacjentów jak Pan Roman nie ma trzech milionów złotych.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Pałacu Prezydenckim uroczyście podsumował finansowo dwie kadencje rządów PiS-u w ochronie zdrowia. - W momencie, w którym przejmowaliśmy stery kraju w 2015 roku, łączne wydatki na ochronę zdrowia to było 77 miliardów mniej więcej. W tym roku, po 8 latach, to ponad 160 miliardów - podkreślił premier. To bardzo dużo pieniędzy. Z zainteresowaniem tych podsumowań wysłuchali pacjenci i lekarze z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma skromnych trzech milionów złotych, żeby zapłacić za leczenie między innymi Walentego Choroszyńskiego, który do szpitala trafił z podejrzeniem zawału. - Ja miałem szczęście duże, że tak szybko zostałem załatwiony, bo nie wiem, czy do dzisiaj bym jeszcze żył - jest zdania pan Walenty.

Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodów
Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodówKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Optymizm premiera

NFZ nie płaci za niego i innych zawałowców z Gorzowa, bo uważa, że powinni być oni wożeni do innych miast. "Najbliżej Gorzowa Wielkopolskiego oddziały kardiochirurgiczne (z umową z NFZ) są zlokalizowane w Nowej Soli, Szczecinie, Poznaniu: - przekazało NFZ. Z Gorzowa do Szczecina, Nowej Soli albo Poznania jest kolejno ponad sto, sto trzydzieści i sto sześćdziesiąt kilometrów. To w godzinach szczytu ponad godzina, a w przypadku Poznania ponad półtorej godziny jazdy. Roman Wyszowski, który mieszka w Gorzowie, nawet nie zauważył, że przeszedł zawał. Do miejscowego szpitala trafił, kiedy było już prawie za późno. - Ja tu trafiłem na ostatnią chwilę, jakby mieli gdzieś mnie tam wozić po innych miastach, to nie wiem, czy bym przeżył - przyznaje pan Roman.

- Wykonaliśmy 51 zabiegów. Tylu osobom uratowaliśmy życie. Nasz zespół uratował życie. Następnie nie doczekaliśmy się rozliczenia nawet w trybie ratowania życia, co jest obowiązkiem NFZ - alarmuje Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Rząd PiS-u nie zreformował skutecznie systemu szpitalnictwa. Dlatego dokłada do nieefektywnego systemu coraz więcej pieniędzy, a tych - jak widać na przykładzie pacjentów z Gorzowa - ciągle brakuje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS