Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4

11.12.2018 | Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4
11.12.2018 | Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4
Magda Łucyan | Fakty TVN
11.12.2018 | Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4Magda Łucyan | Fakty TVN

Odwołane rozprawy i to w całej Polsce. Pracownicy sądów mają dość. Żądają godnych zarobków, więc masowo idą na zwolnienia, podobnie jak niedawno policjanci. Sądowy sekretarz z 30-letnim stażem zarabia 3100 złotych brutto.

W Sądzie Rejonowym w Krotoszynie we wtorek nie było w pracy ani jednego pracownika administracyjnego. Od poniedziałku 25 osób jest na zwolnieniach lekarskich.

- No, praktycznie sąd nie może normalnie funkcjonować. Odbywają się sprawy jedynie te bardzo, bardzo pilne - mówi Dorota Wojtkowiak-Mielicka, sędzia Sądu Rejonowego w Krotoszynie.

W tych najważniejszych sprawach funkcję protokolantów pełnią sędziowie. Zresztą nie tylko w Krotoszynie, bo puste sale i masowo odwoływane rozprawy to rzeczywistość wielu miast w Polsce.

- W pracy nie stawiło się około 60 procent załogi - poinformował Marek Poteralski, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. - Nie stawiło się w pracy około 90 procent pracowników - mówił Aleksander Brzozowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu. - Postulaty płacowe pracowników sądu są od lat ignorowane, w związku z tym dzisiaj nie ma żadnego pracownika w sądzie - stwierdził Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie.

Trzy tysiące za 30 lat

Chodzi o protokolantów, referendarzy czy asystentów sędziego. Powód protestu? Oczywisty. - Chcą mieć płace na poziomie godnym, który umożliwi im funkcjonowanie i utrzymanie rodziny - tłumaczy Sylwia Jastrzębska, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Dziś często jest to niemożliwe.

Zarobki pracowników administracyjnych sądów rzadko przekraczają 3,5 tysiąca złotych brutto. Na przykład młodszy sekretarz zarabia 2700 złotych, ten z trzydziestoletnim stażem - niewiele więcej - bo 3100 złotych brutto.

- Pokładaliśmy ogromne nadzieje w tej władzy, w tych rządach, w tym ministrze, który wydawał nam się na tyle prężny, silny, mocny, że zawalczy o nas tak jak trzeba - przyznaje Iwona Nałęcz-Idzikowska, przewodnicząca Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP.

Jednak - jak mówią związkowcy - minister Ziobro do pracowników administracji sądowej wysłał jedynie list z podziękowaniami i obietnicą podwyżki. A oni chcą konkretów.

Jest "dobra wola"

- Został powołany specjalny zespół w ministerstwie, na którego czele stoi wiceminister Michał Wójcik. Ten zespół będzie rozmawiał ze związkami zawodowymi, które znają ten problem od podszewki. (...) Tutaj potrzebny jest dialog, rozmowa, bo z naszej strony też jest bardzo dobra wola, żeby podnosić te płace - zapewnia Jan Kanthak, rzecznik prasowy resortu.

Według prawa pracownicy i asystenci w sądzie nie mogą strajkować, bo jest to podstawa do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Dlatego większość z nich jest na zwolnieniach lekarskich.

Jednak są też miejsca - jak w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe - gdzie pracownicy sądowi, ze względu na interwencję przełożonych, bali się pójść na L4. - Jeśli miałabym się z tego utrzymać sama z dzieckiem, to nie dałabym rady - słyszymy.

Urzędnicy sądowi domagają się tysiąca złotych podwyżki.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS