Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"

13.07.2019 | Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"
13.07.2019 | Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
13.07.2019 | Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Z pobicia tego rekordu trudno się cieszyć, bo Wisła w Warszawie niemal sięga dna. Jeszcze miesiąc temu na wodowskazie przy bulwarach było 6 metrów, teraz - niewiele ponad 40 centymetrów. Susza to problem większości polskich rzek.

Jeszcze osiemnaście centymetrów, a Wisła pobije rekord sprzed czterech lat. To więcej niż prawdopodobne, bo gdy w 2015 roku poziom lustra tej rzeki spadł do 26 centymetrów, był już sierpień.

- Jeszcze nieco ponad miesiąc temu mieliśmy prawie 6 metrów na wodowskazie w centrum Warszawy, przy bulwarach, dzisiaj jest czterdzieści kilka centymetrów. Woda nam uciekła - informuje Sergiusz Kieruzel z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Nie da się całej winy zrzucić na upały i słabe deszcze. W ucieczce wody pomogło i betonowanie miast, i nadmierne otwieranie przestrzeni przez wycinkę lasów.

- W momencie, kiedy mamy uszczelnione powierzchnie, w momencie, kiedy mamy wyregulowane cieki, ta woda po prostu szybciej odpływa nam do morza. Wówczas tracimy ją - tłumaczy Ilona Biedroń z Multiconsult Polska, firmy zajmującej się nadzorowaniem inwestycji.

- Otwieramy przestrzenie wielkie, wiatr intensywnie odparowuje wodę, nie ma wystarczającej infiltracji, odbudowy wód gruntowych, podziemnych, i w tym momencie również zasilanie rzek też się zmniejsza - dodaje hydrolog prof. Maciej Zalewski.

Nie tylko problem Wisły

Poziomy wszystkich polskich rzek są dużo niższe niż powinny być o tej porze roku. Widać to na Warcie i jej dopływach. Rzeki Cybiny już prawie nie ma. Gdy lustro wody w naszej strefie klimatycznej spada poniżej 40 centymetrów, rzeka przestaje być rzeką, bo przestaje płynąć.

- W przypadku jakiejś sytuacji awaryjnej zakłady tutaj ze stacji filtrów są w stanie, oczywiście, przekierować wodę do odbiorców zasilanych na przykład przez zakład północy, który pobiera wodę z Jeziora Zegrzyńskiego - mówi Marzena Wojewódzka, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Jeszcze nie jest krytycznie, ale mamy dopiero lipiec i kolejne fale upałów za pasem. Może nie będzie aż tak gorąco jak w czerwcu, ale wystarczająco ciepło, by Wisła, która zbiera wodę z połowy rzek w kraju, zaczęła znikać w oczach. Ryby będzie można zbierać, a nie łowić.

- Potrzebujemy planu. Planu na przykład retencji wodnej, szczególnie w Wielkopolsce, która jest naprawdę narażona na poważne ograniczenia związane z dostępem do wody - twierdzi klimatolog prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Brak wody w rzekach na pewno wpłynie na jej dostępność w kranach. Niedobór wody dotknął już rolnictwo, może się odbić też na przemyśle i transporcie.

Dlatego solidny plan potrzebny jest od zaraz. Modelowy zbiornik do gromadzenia zapasów ma powstać pod Łaskiem na rzece Grabi. Niestety, nadal jest tylko na papierze.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS