Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"

Źródło:
Fakty TVN
Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"
Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"Renata Kijowska/Fakty TVN

W Niemczech został okrzyknięty bohaterem, bo katastrofa wisiała na włosku. Ciężarówka z lawetą pełną samochodów była w tunelu. Kiedy zaczęła się palić, kierowca - Polak - najpierw próbował ją gasić. Kiedy się nie udało, zaryzykował i płonącym pojazdem pędził do wyjazdu. Zdążył w ostatniej chwili.

Widok pędzącej przez tunel kuli ognia rozpala wyobraźnię. Mogło wydarzyć się wiele złego. Za kierownicą ciężarówki, w najdłuższym ośmiokilometrowym niemieckim tunelu, siedział polski kierowca. Zachował zimną krew. Najpierw, gdy zauważył, że pali się jedna z opon, włączył alarm w tunelu i sam próbował ją gasić. Gdy nie dał rady, ruszył, pokonując 6 kilometrów. - Zorientował się w powadze sytuacji i postanowił wyjechać z tunelu, co jest właściwe w takiej sytuacji, i udało mu się - mówi Frank Steiner z Służby do spraw Bezpieczeństwa Tuneli Drogowych w Turyngii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wypadek w centrum Warszawy. Tramwaj śmiertelnie potrącił pieszą

Polak zatrzymał płonący transport już poza tunelem. Gaszeniem zajęła się straż. - Mogło dojść do tego, że sam kierowca mógłby też zginąć w tej sytuacji. Mając troszeczkę wyobraźni, wiedział o tym, że gdy pozostawi ten samochód w tunelu, to dojdzie do katastrofy. Podjął to ryzyko i na szczęście udało mu się przejechać te parę kilometrów - zaznacza Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

- To jest naprawdę sytuacja, która może się zdarzyć każdemu - podkreśla Iwona Blecharczyk, kierowczyni samochodów ciężarowych. Iwona Blecharczyk, zawodowa kierowczyni, docenia stalowe nerwy kolegi i zachowanie nazywa tak jak niemiecka prasa - odważne i bohaterskie.

Swoje zdanie mają polskie służby i polscy drogowcy. Po pierwsze - uciekać. Bo najważniejsze jest bezpieczeństwo. - Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko - podkreśla mł. bryg. Artur Kamiński z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. - Jeżeli ktoś ginie w tunelu, to przede wszystkim dlatego, że on się udusi, że nie uciekł - zaznacza Kacper Michna z GDDKiA w Krakowie.

Przeciął skrzyżowanie, wjechał w zaparkowany samochód i budynek. Wypadek w centrum Kielc
Przeciął skrzyżowanie, wjechał w zaparkowany samochód i budynek. Wypadek w centrum KielcKMP w Kielcach

Należy zostawić kluczyki w stacyjce

Gdy nasz lub jadący przed nami samochód zacznie się palić w tunelu, należy zatrzymać się w zatoce lub na pasie awaryjnym, zgasić silnik, zostawić kluczyki w stacyjce, zaalarmować służby i, jeśli gaszenie gaśnicą nic nie da, uciekać przez wyjście ewakuacyjne. - Dajemy jasne informacje: masz awarię w samochodzie, masz pożar w samochodzie, zatrzymaj się. Jeżeli widzimy, że nie jesteśmy w stanie tego pożaru ugasić, wtedy powinniśmy uciekać. Są oznakowane wyjścia ewakuacyjne - podkreśla Kacper Michna.

W razie paniki dyspozytor powie przez głośnik jak się zachować, bo tunele są monitorowane. Ten monitoring i głośniki przydają się też w sytuacjach, gdy kierowcy sami stwarzają zagrożenie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Monitoring

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji zapowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby, świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS