Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"

Źródło:
Fakty TVN
Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"
Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Pożar lawety w tunelu, Polak okrzyknięty bohaterem. "Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko"Renata Kijowska/Fakty TVN

W Niemczech został okrzyknięty bohaterem, bo katastrofa wisiała na włosku. Ciężarówka z lawetą pełną samochodów była w tunelu. Kiedy zaczęła się palić, kierowca - Polak - najpierw próbował ją gasić. Kiedy się nie udało, zaryzykował i płonącym pojazdem pędził do wyjazdu. Zdążył w ostatniej chwili.

Widok pędzącej przez tunel kuli ognia rozpala wyobraźnię. Mogło wydarzyć się wiele złego. Za kierownicą ciężarówki, w najdłuższym ośmiokilometrowym niemieckim tunelu, siedział polski kierowca. Zachował zimną krew. Najpierw, gdy zauważył, że pali się jedna z opon, włączył alarm w tunelu i sam próbował ją gasić. Gdy nie dał rady, ruszył, pokonując 6 kilometrów. - Zorientował się w powadze sytuacji i postanowił wyjechać z tunelu, co jest właściwe w takiej sytuacji, i udało mu się - mówi Frank Steiner z Służby do spraw Bezpieczeństwa Tuneli Drogowych w Turyngii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wypadek w centrum Warszawy. Tramwaj śmiertelnie potrącił pieszą

Polak zatrzymał płonący transport już poza tunelem. Gaszeniem zajęła się straż. - Mogło dojść do tego, że sam kierowca mógłby też zginąć w tej sytuacji. Mając troszeczkę wyobraźni, wiedział o tym, że gdy pozostawi ten samochód w tunelu, to dojdzie do katastrofy. Podjął to ryzyko i na szczęście udało mu się przejechać te parę kilometrów - zaznacza Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

- To jest naprawdę sytuacja, która może się zdarzyć każdemu - podkreśla Iwona Blecharczyk, kierowczyni samochodów ciężarowych. Iwona Blecharczyk, zawodowa kierowczyni, docenia stalowe nerwy kolegi i zachowanie nazywa tak jak niemiecka prasa - odważne i bohaterskie.

Swoje zdanie mają polskie służby i polscy drogowcy. Po pierwsze - uciekać. Bo najważniejsze jest bezpieczeństwo. - Wykazał się dużą odwagą, ale też podjął duże ryzyko - podkreśla mł. bryg. Artur Kamiński z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. - Jeżeli ktoś ginie w tunelu, to przede wszystkim dlatego, że on się udusi, że nie uciekł - zaznacza Kacper Michna z GDDKiA w Krakowie.

Przeciął skrzyżowanie, wjechał w zaparkowany samochód i budynek. Wypadek w centrum Kielc
Przeciął skrzyżowanie, wjechał w zaparkowany samochód i budynek. Wypadek w centrum KielcKMP w Kielcach

Należy zostawić kluczyki w stacyjce

Gdy nasz lub jadący przed nami samochód zacznie się palić w tunelu, należy zatrzymać się w zatoce lub na pasie awaryjnym, zgasić silnik, zostawić kluczyki w stacyjce, zaalarmować służby i, jeśli gaszenie gaśnicą nic nie da, uciekać przez wyjście ewakuacyjne. - Dajemy jasne informacje: masz awarię w samochodzie, masz pożar w samochodzie, zatrzymaj się. Jeżeli widzimy, że nie jesteśmy w stanie tego pożaru ugasić, wtedy powinniśmy uciekać. Są oznakowane wyjścia ewakuacyjne - podkreśla Kacper Michna.

W razie paniki dyspozytor powie przez głośnik jak się zachować, bo tunele są monitorowane. Ten monitoring i głośniki przydają się też w sytuacjach, gdy kierowcy sami stwarzają zagrożenie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Monitoring

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS