Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"

Źródło:
Fakty TVN
Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"
Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Od Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej przez koła gospodyń wiejskich po Radę Szkół Katolickich - tak różne organizacje znalazły się na liście tych, które będą od września wspierać polskie szkoły. Na jakich zasadach będą mogły działać teraz, a jak było za ministra Czarnka?

Organizacje pozarządowe zakasują rękawy. - To jest na pewno krok w przód. To jest coś, czego wcześniej nie było - podkreśla Igor Maliński z Parlamentu Młodych RP oraz członek Młodych Demokratów. - Liczę na to, że te nasze doświadczenia będą mogły być wykorzystane w praktyce - dodaje Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji UNAWEZA i realizatorka projektu "Młode Głowy".

Pod koniec czerwca ministra edukacji powołała zespół do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Teraz ogłosiła wyniki otwartego naboru.

- Jedno z podstawowych założeń funkcjonowania ministerstwa edukacji to jest szeroki dialog - podkreśla ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

30 organizacji na początek

Ministra będzie współpracować na początek z 30 organizacjami. Zaczynając od Związku Harcerstwa Polskiego przez fundacje zajmujące się zdrowiem psychicznym młodych głów, bezpieczeństwem dzieci czy ochroną przyrody. Na liście jest też koło gospodyń wiejskich z Bystrzycy, Rada Szkół Katolickich i Akcja Menstruacja.

- W skład tego zespołu wchodzą organizacje, które jeszcze rok temu nie mogłyby w ministerstwie konsultować pewnych decyzji - mówi Paula Wasiluk z Fundacji Akcja Menstruacja. - Fantastycznie, że taki zespół powstał. Powiedziałabym: nareszcie - komentuje doktor Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, inicjatywa "Wolna Szkoła".

Jak władza PiS współpracowała z organizacjami?

W ubiegłych latach nie działał podobny zespół. Były za to opracowywane programy współpracy z NGO-sami, które - jak zwraca uwagę doktor Iga Kazimierczyk - i tak były wymogiem ustawowym.

Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów tego, jak za czasów poprzedniej władzy traktowano współpracę z organizacjami pozarządowymi, były różne wersje ustaw tak zwanych lex Czarnek. Aktywiści, eksperci i nauczyciele wychodzili na ulice i alarmowali, że przepisy utrudnią organizacjom pozarządowym wejście do szkół. Dwie ustawy zawetował prezydent.

- Poprzez lex Czarnek władza postanowiła ograniczyć wpływ organizacji pozarządowych na edukację - wskazuje Dorota Łoboda, przewodnicząca sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw przerywania ciąż.

Nowa ministra edukacji mówi o dużym kapitale społecznym, który chce wykorzystać. Zwłaszcza, że na pierwszym planie jest kryzys zdrowia psychicznego młodych. A na horyzoncie pojawiły się dwa nowe przedmioty: edukacja zdrowotna i obywatelska.

- Ważne będą także działania służące przeciwdziałaniu przemocy - zapowiada Wiktoria Kinik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

CZYTAJ TAKŻE: Barbara Nowacka rozmawiała z Martyną Wojciechowską i przedstawicielkami Fundacji UNAWEZA na temat sytuacji dzieci

Minister edukacji Barbara Nowacka spotkała się z podróżniczką Martyną Wojciechowską i przedstawicielkami Fundacji UNAWEZA
Minister edukacji Barbara Nowacka spotkała się z podróżniczką Martyną Wojciechowską i przedstawicielkami Fundacji UNAWEZAPlatforma X/MEIN_GOV_PL

- Pewne rzeczy nie mogą się wydarzyć szybko, ale to, co naprawdę można zrobić tu i teraz, to jest profilaktyka - mówi Martyna Wojciechowska.

Zespół po raz pierwszy spotka się na początku września. Nazwano go "organem pomocniczym". - Oczywiście po owocach poznamy. Zobaczymy, jak efekty pracy tego zespołu będą konsumowane przez ministerstwo - mówi Iga Kazimierczyk.

Ze względu na duże zainteresowanie, ministerstwo planuje dodatkowy nabór. Wtedy zespół powiększy się o 15 organizacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS