Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"

Źródło:
Fakty TVN
Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"
Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Powstaje specjalny zespół w ministerstwie edukacji. "To jest coś, czego wcześniej nie było"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Od Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej przez koła gospodyń wiejskich po Radę Szkół Katolickich - tak różne organizacje znalazły się na liście tych, które będą od września wspierać polskie szkoły. Na jakich zasadach będą mogły działać teraz, a jak było za ministra Czarnka?

Organizacje pozarządowe zakasują rękawy. - To jest na pewno krok w przód. To jest coś, czego wcześniej nie było - podkreśla Igor Maliński z Parlamentu Młodych RP oraz członek Młodych Demokratów. - Liczę na to, że te nasze doświadczenia będą mogły być wykorzystane w praktyce - dodaje Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji UNAWEZA i realizatorka projektu "Młode Głowy".

Pod koniec czerwca ministra edukacji powołała zespół do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Teraz ogłosiła wyniki otwartego naboru.

- Jedno z podstawowych założeń funkcjonowania ministerstwa edukacji to jest szeroki dialog - podkreśla ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

30 organizacji na początek

Ministra będzie współpracować na początek z 30 organizacjami. Zaczynając od Związku Harcerstwa Polskiego przez fundacje zajmujące się zdrowiem psychicznym młodych głów, bezpieczeństwem dzieci czy ochroną przyrody. Na liście jest też koło gospodyń wiejskich z Bystrzycy, Rada Szkół Katolickich i Akcja Menstruacja.

- W skład tego zespołu wchodzą organizacje, które jeszcze rok temu nie mogłyby w ministerstwie konsultować pewnych decyzji - mówi Paula Wasiluk z Fundacji Akcja Menstruacja. - Fantastycznie, że taki zespół powstał. Powiedziałabym: nareszcie - komentuje doktor Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, inicjatywa "Wolna Szkoła".

Jak władza PiS współpracowała z organizacjami?

W ubiegłych latach nie działał podobny zespół. Były za to opracowywane programy współpracy z NGO-sami, które - jak zwraca uwagę doktor Iga Kazimierczyk - i tak były wymogiem ustawowym.

Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów tego, jak za czasów poprzedniej władzy traktowano współpracę z organizacjami pozarządowymi, były różne wersje ustaw tak zwanych lex Czarnek. Aktywiści, eksperci i nauczyciele wychodzili na ulice i alarmowali, że przepisy utrudnią organizacjom pozarządowym wejście do szkół. Dwie ustawy zawetował prezydent.

- Poprzez lex Czarnek władza postanowiła ograniczyć wpływ organizacji pozarządowych na edukację - wskazuje Dorota Łoboda, przewodnicząca sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw przerywania ciąż.

Nowa ministra edukacji mówi o dużym kapitale społecznym, który chce wykorzystać. Zwłaszcza, że na pierwszym planie jest kryzys zdrowia psychicznego młodych. A na horyzoncie pojawiły się dwa nowe przedmioty: edukacja zdrowotna i obywatelska.

- Ważne będą także działania służące przeciwdziałaniu przemocy - zapowiada Wiktoria Kinik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

CZYTAJ TAKŻE: Barbara Nowacka rozmawiała z Martyną Wojciechowską i przedstawicielkami Fundacji UNAWEZA na temat sytuacji dzieci

Minister edukacji Barbara Nowacka spotkała się z podróżniczką Martyną Wojciechowską i przedstawicielkami Fundacji UNAWEZA
Minister edukacji Barbara Nowacka spotkała się z podróżniczką Martyną Wojciechowską i przedstawicielkami Fundacji UNAWEZAPlatforma X/MEIN_GOV_PL

- Pewne rzeczy nie mogą się wydarzyć szybko, ale to, co naprawdę można zrobić tu i teraz, to jest profilaktyka - mówi Martyna Wojciechowska.

Zespół po raz pierwszy spotka się na początku września. Nazwano go "organem pomocniczym". - Oczywiście po owocach poznamy. Zobaczymy, jak efekty pracy tego zespołu będą konsumowane przez ministerstwo - mówi Iga Kazimierczyk.

Ze względu na duże zainteresowanie, ministerstwo planuje dodatkowy nabór. Wtedy zespół powiększy się o 15 organizacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN