Polski rząd stawia zaporę na granicy z Białorusią, ale "współpracuje z firmą, która tych imigrantów sprowadza"

Źródło:
Fakty TVN
Polski rząd stawia zaporę na granicy z Białorusią, ale współpracuje z firmą, która tych imigrantów sprowadza
Polski rząd stawia zaporę na granicy z Białorusią, ale współpracuje z firmą, która tych imigrantów sprowadza
Jacek Tacik/Fakty TVN
Polski rząd stawia zaporę na granicy z Białorusią, ale współpracuje z firmą, która tych imigrantów sprowadzaJacek Tacik/Fakty TVN

Jeśli popatrzeć na działania rządu w sprawie imigrantów z Azji i Afryki, to są one sprzeczne. Z jednej strony politycy prawicy nimi straszą i stawiają zaporę na granicy z Białorusią, z drugiej strony masowo ich sprowadzają. Jeden z pośredników to firma zarejestrowana na Białorusi, która sprowadzała też imigrantów dla reżimu Łukaszenki - tych samych, którzy szturmowali polską granicę.

- Bardzo ciekawym pośrednikiem jest pośrednik białoruski - mówi Michał Szczerba z PO. Chodzi o pośrednika, którego firma zarejestrowana jest w Mińsku, i który - na zlecenie polskiego MSZ - przyjmował i nadal przyjmuje wnioski wizowe. - Jest to ta sama firma, która ściągała na potrzeby reżimu Łukaszenki imigrantów do Mińska, którzy następnie próbowali przekraczać nielegalnie granicę polsko-białoruską - dodaje Szczerba. To z ich powodu na granicy powstał ponad stukilometrowy mur, który miał być zaporą nie do przejścia ale - co pokazali politycy KO - wyrwę w murze przygotowywał wiceszef polskiej dyplomacji Piotr Wawrzyk.

W rozporządzeniu dopisał kraje, których obywatele, będąc już w Mińsku, mogli ubiegać się o polską wizę: między innymi Indii, Iranu, Pakistanu, Kuwejtu oraz Arabii Saudyjskiej. Piotr Wawrzyk został zdymisjonowany przez premiera i stracił miejsce na listach PiS-u do Sejmu. Śledztwa w sprawie możliwych nieprawidłowości w wydawaniu wiz - między innymi w Hongkongu, Arabii Saudyjskiej i Indiach - prowadzą CBA i prokuratura. - Państwo działa właściwe i sprawnie, że nie ma świętych krów, że nie ma tych, którzy mogą liczyć na jakąś taryfę ulgową - komentuje Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw europejskich, KW PiS.

Artur Soboń o dymisji wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka
Artur Soboń o dymisji wiceszefa MSZ Piotra WawrzykaTVN24

"Ten Wawrzyk jest naprawdę potężnym obciążeniem dla PiS-u"

Za wizę dostarczaną przez pośrednika, którego nie dało się ominąć, trzeba było słono zapłacić. Formularz wypełniało się przez internet. Jak podaje "Rzeczpospolita", jedyna osoba, która na razie usłyszała zarzuty w tej sprawie, to jeden z pośredników, który wykorzystywał znajomości w MSZ do zarabiania na wizach.

PiS oparło swoją kampanię na strachu przed imigrantami i to z krajów muzułmańskich, których sprowadzało i nadal sprowadza do Polski. - Od 2016 roku takich wiz dla migrantów z Azji i Afryki wydano ponad 600 tysięcy - podkreśla Marcin Kierwiński, PO, Koalicja Obywatelska.

Prokuratura, której szefem jest Zbigniew Ziobro, przekonuje, że śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie zaledwie kilkuset wiz. - To że Wawrzyk wyleciał z hukiem natychmiast, a Cieszyński z respiratorami sobie biegał i teraz jest "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości, pokazuje, że ten Wawrzyk jest naprawdę potężnym obciążeniem dla PiS-u - przekonuje Adam Szłapka, Nowoczesna, Koalicja Obywatelska. Posłowie KO domagają się odpowiedzi na pytanie, ile osób i z jakich krajów wjechało do Polski z Białorusi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Tacik/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS