Za rządów PiS zadłużenie szpitali wzrosło dwukrotnie, a teraz dochodzą podwyżki cen gazu

30.12.2021 | Za rządów PiS zadłużenie szpitali wzrosło dwukrotnie, a teraz dochodzą podwyżki cen gazu
30.12.2021 | Za rządów PiS zadłużenie szpitali wzrosło dwukrotnie, a teraz dochodzą podwyżki cen gazu
Marek Nowicki | Fakty TVN
30.12.2021 | Za rządów PiS zadłużenie szpitali wzrosło dwukrotnie, a teraz dochodzą podwyżki cen gazuMarek Nowicki | Fakty TVN

W 2015 roku, kiedy PiS doszło do władzy, zadłużenie szpitali w skali całego kraju wynosiło 10 miliardów złotych. Teraz wynosi prawie dwa razy więcej. Dlatego odpowiedzią na to ma być reforma szpitalnictwa, którą w czwartek zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Tymczasem drastycznie wzrastają rachunki za gaz, co pogłębi dług wielu szpitali.

Prawo i Sprawiedliwość w czwartek w Centrum Zdrowia Dziecka, w siódmym roku swoich rządów, ogłosiło uroczyście reformę szpitali.

- Dzisiejszy dzień to jest dzień, który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną, jeśli można tak powiedzieć, reformę polskiego szpitalnictwa - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wybór miejsca na ogłoszenie reformy nie był przypadkowy. Centrum Zdrowia Dziecka popadło w gigantyczne długi za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, co zaraz po objęciu władzy ówczesna premier Beata Szydło przypomniała.

- Takie zadłużenie wygenerowała Platforma i PSL w czasie swoich rządów. (...) To jest dług wygenerowany za czasów Platformy i PSL-u w Centrum Zdrowia Dziecka. Proponuję, spojrzyjcie w lustro. Tam zobaczycie winnych tego dramatu - mówiła Beata Szydło z mównicy sejmowej w 2016 roku.

Dramat faktycznie był, bo zadłużenie szpitala w 2015 roku wynosiło wtedy 312 milionów złotych. Dlatego rząd PiS-u rozpoczął reformę szpitali. W 2016 roku PiS-owski minister zdrowia przelał dodatkowo dla Centrum Zdrowia Dziecka 100 milionów złotych i wpisał placówkę do sieci szpitali.

Ile wynosi obecnie dług Centrum Zdrowia Dziecka po sześciu latach ratowania i reformowania? - Dzisiaj Centrum Zdrowia Dziecka jest zadłużone na około 400 milionów złotych - przyznaje Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

W 2015 roku, kiedy PiS doszło do władzy, zadłużenie szpitali w skali całego kraju wynosiło nieco ponad 10 miliardów złotych. Teraz wynosi dwa razy więcej. - Dzisiaj sektor szpitalny generuje 20 miliardów złotych zadłużenia - mówi Sławomir Gadomski.

Powstanie Agencja Rozwoju Szpitalnictwa

Powodów do reformowania szpitalnictwa jest zatem wiele, o wiele więcej niż sześć lat temu, kiedy PiS obejmowało władzę i zaczęło wdrażać sieć szpitali. To właśnie sieć szpitali miała miała pomóc finansowo placówkom.

- Szpital, który wejdzie do sieci, uzyska stabilne finansowanie na okres czterech lat - zapewniał w 2017 roku ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Pomysł jednak nie wypalił. - Myślę, że działy się niedobre rzeczy: szpitalnictwo zostało pozostawione samo sobie, wymyślono sieć szpitali, który jako idea nie jest zła, ale ona praktycznie nie funkcjonuje - ocenia dr Marcin Kautsch, ekspert do spraw zarządzania w ochronie zdrowia.

Tym razem ma powstać Agencja Rozwoju Szpitali.

- Te nowe rozwiązania, na które nie dała odpowiedzi sieć szpitali, powinny pozwolić na określenie jasnych, nowych ról dla szpitali powiatowych, ale też jasną, klarowną wizję rozwoju szpitali wysokospecjalistycznych - uważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Droga tego drugiego etapu reformy szpitalnictwa będzie długa. Przez najbliższy miesiąc projekt będzie konsultowany. Tymczasem do szpitala w Tarnowie przyszedł prognozowany rachunek za gaz na nowy rok: podwyżka z trzech milionów złotych do ośmiu milionów złotych.

- Te podwyżki nie są przewidziane w żadnym budżecie. My jesteśmy też finansowani przez województwo małopolskie i nikt się nie spodziewał takich podwyżek - mówi Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala św. Łukasza w Tarnowie.

Podobne rachunki dostają szpitale w całym kraju. Zadłużenie wzrośnie o kolejne miliardy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS