Prestiżowe badanie Fundacji Bertelsmanna. Polska w dół o 29 miejsc

09.10.2018 | Prestiżowe badanie Fundacji Bertelsmanna. Polska w dół o 29 miejsc
09.10.2018 | Prestiżowe badanie Fundacji Bertelsmanna. Polska w dół o 29 miejsc
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
09.10.2018 | Prestiżowe badanie Fundacji Bertelsmanna. Polska w dół o 29 miejscKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W badaniu stanu demokracji - Polska spada o 29 miejsc. Na 41 badanych krajów - jesteśmy krajem czwartym od końca. Wolne media, wolne sądy, wolność zgromadzeń i wolne wybory - to najważniejsze kryteria badania.

W niezwykle prestiżowym badaniu Fundacji Bertelsmanna o stanie demokracji, w której bierze udział ponad 100 naukowców ze świata - Polska spada o 29 miejsc i jest na 37. pozycji wśród krajów Unii Europejskiej i OECD.

- To straszne, dlatego że jesteśmy państwem, które kojarzy się z fantastycznym słowem"Solidarność" i w państwie solidarności nagle państwo prawa zamienione jest na państwo siły - tak wynik ocenia Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL.

Spadek jakości demokracji jest spowodowany przede wszystkim ograniczeniem niezależności sędziowskiej, ale w raporcie, o którym jako pierwsza napisała "Rzeczpospolita", zwrócono też uwagę na rosnącą brutalność policji, ograniczenie prawa do zgromadzeń, upartyjnienie mediów publicznych, próbę kontroli organizacji pozarządowych i zmiany w prawie wyborczym.

- Tam zawsze są pewne kryteria, którymi badacz musi się kierować, żeby uzyskać możliwie pełną, możliwie zobiektywizowaną ocenę - podkreśla Grzegorz Makowski z Fundacji im. Stefana Batorego.

Ocena bez znaczenia?

Na władzy, tak jak do tej pory, opinie z zagranicy nie robią żadnego wrażenia. - Polski system jest wzorcowy, Polska jest wyspą praworządności. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Jeżeli ktoś ma, to zapraszam do Polski, niech sobie zobaczy - odpowiada Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Spadek wiarygodności w kwestii niezależności sędziów ma swój konkretny wymiar. Już sześć sądów - z Hiszpanii, Irlandii i Holandii - zwraca się do polskich sędziów z pytaniami o niezawisłość polskiego wymiaru sprawiedliwości w związku z koniecznością podjęcia decyzji o ekstradycji podejrzanych.

Hiszpański sąd pyta bardzo precyzyjnie - o naciski polityczne i możliwość usuwania sędziów. Z Rzeszowa otrzymał odpowiedź potwierdzającą swoje wątpliwości. - Minister Sprawiedliwości, który jednocześnie jest Prokuratorem Generalnym, zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów - stwierdził Tomasz Mucha z Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Sędzia napisała też hiszpańskim kolegom, że "w praktyce władza polityczna może usuwać sędziów, zmieniając przepisy regulujące przechodzenie w stan spoczynku", ale też podkreśliła, że sędziowie w duchu pozostają niezależni.

"Prawdziwe odpowiedzi"

- Sędziowie wewnętrznie, moralnie, etycznie czują się niezawiśli i czują się zobowiązani do udzielania prawdziwych odpowiedzi - ocenia adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy".

Prezesem sądu w Rzeszowie i zwierzchnikiem sędzi, która udzieliła odpowiedzi jest nominowany przez Zbigniewa Ziobrę Rafał Puchalski. Z jej odpowiedzią nie zgadza się, ale nie zamierza ingerować w treść dokumentu. Rozważa wysłanie do Madrytu własnych wyjaśnień.

- Moja odpowiedź, przede wszystkim, przedstawiłaby stan prawny jaki istnieje, a nie zawierałaby kilku zdań, które w mojej ocenie stanowią jedynie publicystykę - deklaruje Rafał Puchalski, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Z pytaniami o niezawisłość sądów, w tym Sądu Najwyższego, zwraca się Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Komisja Europejska. Pozbyto się z niego kilkunastu sędziów, władza nie uznaje pierwszej prezes. Ale prezydent nie zamierza czekać na to rozstrzygnięcie. Nieoficjalnie wiadomo, że jutro ma powołać nowych sędziów Sądu Najwyższego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz będzie też brać udział w finansowaniu Tarczy Wschód. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS