ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?

02.10.2018 | ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?
02.10.2018 | ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?
Maciej Knapik | Fakty TVN
02.10.2018 | ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?Maciej Knapik | Fakty TVN

Z Sądu Najwyższego znikają sprawy ZUS-u, więc pojawia się pytanie - dlaczego? Czemu państwowy gigant nagle odpuszcza ściganie nadużyć? I czemu akurat wtedy, kiedy Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o praworządność w Polsce? Platforma widzi związek i też pyta - czemu państwo dobrowolnie rezygnuje z wpływów?

To nie była jedyna sprawa wycofana z Sądu Najwyższego. - Razem cofnięto sześć zażaleń w tych samych sprawach: Polska-Słowacja i kwestie ubezpieczeń - przekazał Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego. Wszystkie z Jasła i okolic.

- To jest autonomiczna decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - uważa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Czy na pewno autonomiczna?

- Intrygującą jest zbieżność pewnych dat. Dzień wcześniej dołącza się do sprawy prokuratura i natychmiast potem dochodzi do cofnięcia - zwraca uwagę sędzia Laskowski.

Rzecznicy ZUS nie potrafili uzasadnić powodów, dla których ZUS zrezygnował. Nieco więcej można usłyszeć w ministerstwie. - Ta sprawa stała się niezwykle polityczna - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i wyraża ubolewanie, że "po drodze pojawiły się pytania prejudycjalne".

"Ewidentne obejście prawa"

Sąd Najwyższy miał rozpatrywać zażalenie z ZUS w Jaśle, które dotyczyło płacenia ubezpieczeń społecznych przez Polaka prowadzącego działalność gospodarczą zarazem w Polsce i na Słowacji.

- Rozpoznając to zażalenie, powziął wątpliwość co do interpretacji przepisów w tym zakresie i przedstawił pytanie prawne poszerzonemu składowi Sądu Najwyższego, czyli składowi siedmiu sędziów. Ten poszerzony skład sędziów, zanim przystąpił do rozpoznania zadanego pytania, zdecydował się na skierowanie [na początku sierpnia - red.] pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - tłumaczył w sobotę Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak wyjaśniał, "w tym składzie zasiadali sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia i zostali objęci przepisami tej ustawy".

25 września do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo procesowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle, którym ZUS cofnął to zażalenie. - Jeżeli środek zaskarżenia jest wycofany z Sądu Najwyższego, to wtedy postępowanie ulega umorzeniu. Należy się spodziewać, że Sąd Najwyższy to postępowanie umorzy, a skutkiem tego będzie, że pytanie prawne przedstawione do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów będzie bezprzedmiotowe. Prawdopodobnie trzeba będzie także poinformować o tym Trybunał Sprawiedliwości (UE - red.) - wyjaśnił.

Czy Pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE były powodem rezygnacji z postępowania? ZUS jest w niezręcznej sytuacji, bo od lat walczy z takimi sprawami, publikując miedzy innymi ostrzeżenia, by nie wierzyć w szybkie i łatwe oszczędności na składkach. - Jest to ewidentne obejście prawa i słusznie ZUS to kontroluje - stwierdza Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

System "optymalizacji" polega na tym, że prowadzący działalność w Polsce, często za pośrednictwem firmy doradczej, oświadcza, że zarobkuje za granicą i tam płaci składki. A zatem nie musi ich płacić ZUS-owi. Często chodzi o Słowację. Tam działalność w ostatnich latach zgłosiło 5000 osób, z czego ZUS zakwestionował ponad 1500 zgłoszeń, a strona słowacka ponad 1000. ZUS wygrał już prawomocnie 656 spraw. Przegrał niecałe 60.

- ZUS jak najbardziej ma prawo do kwestionowania tego - uważa Joanna Torbé, adwokat z Business Centre Club.

Decyzja zapadła na Nowogrodzkiej

W tej konkretnej sprawie chodziło o pracę na Słowacji. Nie wiemy kto miał rację, ZUS nagle się jednak poddał.

Była wiceminister finansów z PO kieruje pismo do prezes ZUS z prośbą o wyjaśnienia "czemu państwo rezygnuje dobrowolnie z wpływów do budżetu". - Ta decyzja pokazuje, że mamy do czynienia z partyjnym państwem. Państwem PiS-owskim, które działa na szkodę obywateli - przekonuje Izabela Leszczyna z PO i przypomina, że i premier i PiS chętnie chwalą się uszczelnianiem systemu podatkowego. ZUS walczy także z "lewymi" zwolnieniami lekarskimi i przeprowadza tysiące kontroli. Tu nagle odpuszcza.

- Był telefon, najprawdopodobniej z Nowogrodzkiej, i zapadła decyzja, żeby to wycofać. To jest decyzja polityczna, nie mam wątpliwości - stwierdza Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Bo PiS nie chce, by TSUE orzekał na temat polskiego sądownictwa. Prokuratura Krajowa włączyła się do postępowania i wnosi o umorzenie i uchylenie pytań prejudycjalnych, które wypłynęły w trakcie tej sprawy i miały być rozpatrzone 12 lutego w Luksemburgu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS