ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?

02.10.2018 | ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?
02.10.2018 | ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?
Maciej Knapik | Fakty TVN
02.10.2018 | ZUS wycofuje skargi z SN. Czemu państwowy gigant odpuszcza ściganie nadużyć?Maciej Knapik | Fakty TVN

Z Sądu Najwyższego znikają sprawy ZUS-u, więc pojawia się pytanie - dlaczego? Czemu państwowy gigant nagle odpuszcza ściganie nadużyć? I czemu akurat wtedy, kiedy Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o praworządność w Polsce? Platforma widzi związek i też pyta - czemu państwo dobrowolnie rezygnuje z wpływów?

To nie była jedyna sprawa wycofana z Sądu Najwyższego. - Razem cofnięto sześć zażaleń w tych samych sprawach: Polska-Słowacja i kwestie ubezpieczeń - przekazał Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego. Wszystkie z Jasła i okolic.

- To jest autonomiczna decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - uważa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Czy na pewno autonomiczna?

- Intrygującą jest zbieżność pewnych dat. Dzień wcześniej dołącza się do sprawy prokuratura i natychmiast potem dochodzi do cofnięcia - zwraca uwagę sędzia Laskowski.

Rzecznicy ZUS nie potrafili uzasadnić powodów, dla których ZUS zrezygnował. Nieco więcej można usłyszeć w ministerstwie. - Ta sprawa stała się niezwykle polityczna - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i wyraża ubolewanie, że "po drodze pojawiły się pytania prejudycjalne".

"Ewidentne obejście prawa"

Sąd Najwyższy miał rozpatrywać zażalenie z ZUS w Jaśle, które dotyczyło płacenia ubezpieczeń społecznych przez Polaka prowadzącego działalność gospodarczą zarazem w Polsce i na Słowacji.

- Rozpoznając to zażalenie, powziął wątpliwość co do interpretacji przepisów w tym zakresie i przedstawił pytanie prawne poszerzonemu składowi Sądu Najwyższego, czyli składowi siedmiu sędziów. Ten poszerzony skład sędziów, zanim przystąpił do rozpoznania zadanego pytania, zdecydował się na skierowanie [na początku sierpnia - red.] pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - tłumaczył w sobotę Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak wyjaśniał, "w tym składzie zasiadali sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia i zostali objęci przepisami tej ustawy".

25 września do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo procesowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle, którym ZUS cofnął to zażalenie. - Jeżeli środek zaskarżenia jest wycofany z Sądu Najwyższego, to wtedy postępowanie ulega umorzeniu. Należy się spodziewać, że Sąd Najwyższy to postępowanie umorzy, a skutkiem tego będzie, że pytanie prawne przedstawione do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów będzie bezprzedmiotowe. Prawdopodobnie trzeba będzie także poinformować o tym Trybunał Sprawiedliwości (UE - red.) - wyjaśnił.

Czy Pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE były powodem rezygnacji z postępowania? ZUS jest w niezręcznej sytuacji, bo od lat walczy z takimi sprawami, publikując miedzy innymi ostrzeżenia, by nie wierzyć w szybkie i łatwe oszczędności na składkach. - Jest to ewidentne obejście prawa i słusznie ZUS to kontroluje - stwierdza Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

System "optymalizacji" polega na tym, że prowadzący działalność w Polsce, często za pośrednictwem firmy doradczej, oświadcza, że zarobkuje za granicą i tam płaci składki. A zatem nie musi ich płacić ZUS-owi. Często chodzi o Słowację. Tam działalność w ostatnich latach zgłosiło 5000 osób, z czego ZUS zakwestionował ponad 1500 zgłoszeń, a strona słowacka ponad 1000. ZUS wygrał już prawomocnie 656 spraw. Przegrał niecałe 60.

- ZUS jak najbardziej ma prawo do kwestionowania tego - uważa Joanna Torbé, adwokat z Business Centre Club.

Decyzja zapadła na Nowogrodzkiej

W tej konkretnej sprawie chodziło o pracę na Słowacji. Nie wiemy kto miał rację, ZUS nagle się jednak poddał.

Była wiceminister finansów z PO kieruje pismo do prezes ZUS z prośbą o wyjaśnienia "czemu państwo rezygnuje dobrowolnie z wpływów do budżetu". - Ta decyzja pokazuje, że mamy do czynienia z partyjnym państwem. Państwem PiS-owskim, które działa na szkodę obywateli - przekonuje Izabela Leszczyna z PO i przypomina, że i premier i PiS chętnie chwalą się uszczelnianiem systemu podatkowego. ZUS walczy także z "lewymi" zwolnieniami lekarskimi i przeprowadza tysiące kontroli. Tu nagle odpuszcza.

- Był telefon, najprawdopodobniej z Nowogrodzkiej, i zapadła decyzja, żeby to wycofać. To jest decyzja polityczna, nie mam wątpliwości - stwierdza Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Bo PiS nie chce, by TSUE orzekał na temat polskiego sądownictwa. Prokuratura Krajowa włączyła się do postępowania i wnosi o umorzenie i uchylenie pytań prejudycjalnych, które wypłynęły w trakcie tej sprawy i miały być rozpatrzone 12 lutego w Luksemburgu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS