Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozy

Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozy
Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozy
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

To przełomowe odkrycie, punkt zwrotny w diagnozowaniu endometriozy. Stoją za nim naukowcy z Polski. Pierwsi na świecie opracowali bezinwazyjny test, który skraca czas diagnozy z lat do godzin. To - w przypadku piekielnie bolesnej i tak samo trudnej do wykrycia choroby - brzmi jak nadzieja.

"TAKA TWOJA URODA" - ZOBACZ REPORTAŻ KATARZYNY GÓRNIAK I MAGDY ŁUCYAN O POLKACH CHORUJĄCYCH NA ENDOMETRIOZĘ

Zespół badawczy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynalazł test na endometriozę. Jest to przełomowa informacja dla milionów kobiet, bo na endometriozę cierpi jedna na dziesięć z nich. Choroba, która odpowiada za połowę przypadków niepłodności w Polsce i w której tkanka pochodząca z macicy zajmuje narządy całego ciała, latami powoduje potężny ból. - (Choroba - przyp. red.) może wyłączać taką kobietę z normalnego życia - mówi profesor Krzysztof Czajkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były krajowy konsultant do spraw położnictwa i ginekologii.

Dotychczas nie było pewnej metody diagnostycznej. Wielu ginekologów nie potrafi wykryć endometriozy podczas badania i nie widzi jej na USG. Dlatego od wystąpienia objawów do diagnozy mija średnio osiem-dwanaście lat. - To zależy, do kogo dana pacjentka trafi i jak długo będzie się borykała z niewiedzą lekarzy - przekonuje Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę".

Dziś pewną diagnozę można otrzymać głównie na stole operacyjnym, gdy lekarz pobierze wycinek do badań. - Żeby mieć odpowiedź na pytanie, "czy jest endometrioza, czy nie", dużo łatwiej jest zrobić prosty test, niż poddać się operacji - uważa profesor Krzysztof Czajkowski.

Chorym na endometriozę pomogła pandemia, bo to koronawirus wymusił wyposażenie laboratoriów w sprzęt, który wcześniej mieli tylko nieliczni naukowcy. - Nie był popularnym sprzętem w laboratoriach diagnostycznych. Natomiast w tej chwili jest bardzo popularny. W każdym laboratorium tak naprawdę występują te instrumenty i będą wykorzystywane właśnie w diagnostyce endometriozy - zapewnia doktor Ilona Kalaszczyńska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, wiceprezeska spółki Diagendo.

Jak to działa?

Jak przebiega test? Najpierw ginekolog pobierze od pacjentki wymaz - niemal tak jak w cytologii, tyle że tu nie z szyjki, a z wnętrza macicy. Później wyśle go do laboratorium, które użyje testu podobnego do testów PCR - wykonywanych w przypadku koronawirusa. Naukowcy użyli tej samej technologii, by odkryć, że u chorych na endometriozę nadaktywny jest jeden z genów. - Może on stanowić bardzo czuły, bardzo dobry marker choroby - zaznacza profesor Jacek Malejczyk z WUM.

Czuły, dobry i bardzo szybki - co jest kluczowe dla pacjentek latami szukających przyczyny cierpienia. Szacuje się, że teraz kobiety będą czekały na wynik testu około 48 godzin, a nie 8-12 lat. Test może być dostępny już pod koniec marca. Jego cena jest jeszcze nieznana. - Testy będą dostępne w laboratoriach i klinikach. Na razie w ośrodkach, bym powiedział, ogólnopolskich - wyjaśnia Kamil Konon, wiceprezes spółki Diagendo.

Teraz oczy są też skierowane na Ministerstwo Zdrowia. Skuteczny i refundowany test byłby rewolucją w kobiecym zdrowiu.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS