Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Wszystko jest politycznym złotem dla tych ludzi"

Źródło:
Fakty TVN
Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Absolutny cynizm i hipokryzja"
Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Absolutny cynizm i hipokryzja"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Wszystko jest politycznym złotem dla tych ludzi"Maciej Knapik/Fakty TVN

Film "Zielona granica" Agnieszki Holland wrócił z festiwalu w Wenecji z nagrodą. Dostał owacje na stojąco i zauważył go świat. Porusza ważny i trudny temat, ale władzy PiS przeszkadza. Nowy film cenionej reżyserki krytykują członkowie rządu oraz prezydent, choć jednocześnie przyznają, że go nie widzieli.

- Film, który jest uczciwy, który jest skomplikowany, który jest ludzki, który jest o ludziach i dla ludzi i który stawia przed nami bardzo trudne pytania - mówi o swoim najnowszym filmie "Zielona granica" reżyserka Agnieszka Holland i zaprasza do kin.

Bardzo trudne pytania stawia też zachowanie polityków władzy. Mimo że niektórzy otwarcie przyznają, że filmu nie widzieli, to jednak organizowane są - jedna za drugą - konferencje prasowe, na których politycy mówią bardzo dużo i bardzo źle o "Zielonej granicy". - Mamy do czynienia z przemysłem pogardy - twierdzi Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Szkalowany jest polski mundur - ocenia premier Mateusz Morawiecki.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro porównał najnowszy film Holland do "propagandy hitlerowskich Niemiec", o filmie negatywnie wypowiada się też prezydent Andrzej Duda. - To, że pani Holland pokazuje polskich funkcjonariuszy, wykonujących zadania dla polskiego społeczeństwa, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, pokazuje ich w ten sposób, to ja nie dziwię się, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła znanego nam z okupacji hitlerowskiej, kiedy propagandowe hitlerowskie filmy pokazywano w naszych kinach: "tylko świnie siedzą w kinie" - stwierdził minister w TVP Info.

Nawiązał w ten sposób do oświadczenia opublikowanego przez Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej. "Związkowcy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej głęboko solidaryzują się z Żołnierzami i Funkcjonariuszami pełniącymi służbę w ochronie granicy państwowej. Naszym Koleżankom i Kolegom na Wschodzie przesyłamy wyrazy serdecznego wsparcia, a inicjatorom i realizatorom filmu "Zielona granica" mamy do powiedzenia jedno: TYLKO ŚWINIE SIEDZĄ W KINIE" - napisano w oświadczeniu.

Władze w krytyce wspiera też telewizja państwowa.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy film Agnieszki Holland zdjęty z afisza

Opozycja rozkłada ręce. - Prezydent, premier, ministrowie zajęli się recenzjami filmu, którego w dodatku nie widzieli - podkreśla Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. - Jak prezydent Rzeczpospolitej Polskiej może sugerować, że Polak czy Polka to świnie? - pyta z kolei Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Morawiecki o "Zielonej granicy": przed tym filmem polskie elity rozkładają czerwony dywan
Morawiecki o "Zielonej granicy": przed tym filmem polskie elity rozkładają czerwony dywanTVN24

Władza kontra artyści

PRZECZYTAJ RECENCJĘ TOMASZA-MARCINA WRONY NA PORTALU TVN24.PL

Film Holland opowiada o obcokrajowcach próbujących przedostać się przez zieloną granicę z Białorusi do Polski - o ich dramacie, o działaniach polskich służb oraz o działaniach białoruskich służb, które zorganizowały operację "Śluza". - Systemowo państwo odwraca się od tych osób i to jest w tym najtrudniejsze - mówi odtwórczyni jednej z głównych ról Maja Ostaszewska.

CZYTAJ WIĘCEJ: Operacja "Śluza" - skąd latały samoloty do Mińska?

Agnieszka Holland ocenia, że wzburzenie polityków władzy jej filmem ma też związek z kampanią wyborczą. - Wszystko jest politycznym złotem dla tych ludzi. To jest absolutny cynizm i hipokryzja. Ale z drugiej strony myślę, że ich wkurzyło to, że nie wyszedł ten plan, żeby był tylko jeden obraz tej sytuacji (na granicy - przyp. red.) - uważa reżyserka.

Rządzący chcą w kinach emitować specjalny klip filmowy, którego treść jest zbieżna z codzienną propagandą władzy i kończy go hasło "Bezpieczna Polska", które jest podobne do hasła wyborczego PiS "Bezpieczna przyszłość Polaków".

To może sugerować, że oburzenie polityków jest udawane, a PiS po prostu szuka nowego wątku i paliwa w kampanii wyborczej.

Reżyserka filmu "Zielona granica" przypomina, że podobne działania politycy PiS podjęli z filmem "Ida", kiedy przejęli władzę w telewizji publicznej. To może dobrze wróżyć "Zielonej granicy", bo film Pawła Pawlikowskiego - rzekomo fałszujący obraz Polski - dostał Oscara.

Podobnie było też z Olgą Tokarczuk, która za swoją twórczość została wyróżniona Literacką Nagrodą Nobla - minister kultury Piotr Gliński kpił sobie z jej książek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dyrektor teatru chciał zagrać w "Dziadach". Kandydatka PiS mu zabroniła

PiS się na sztuce nie zna, a się do niej wtrąca - mówi opozycja. I podaje przykłady: wojewoda z PiS zawiesił dyrektorkę Teatru Dramatycznego w Warszawie, a Teatr Słowackiego walczy o niezależność po "Dziadach" Mickiewicza w adaptacji, która się nie władzy nie spodobała. - To, co mi się przypomina, to 1968 rok i Gomułka - komentuje Agnieszka Holland.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS