Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Wszystko jest politycznym złotem dla tych ludzi"

Źródło:
Fakty TVN
Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Absolutny cynizm i hipokryzja"
Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Absolutny cynizm i hipokryzja"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli. "Wszystko jest politycznym złotem dla tych ludzi"Maciej Knapik/Fakty TVN

Film "Zielona granica" Agnieszki Holland wrócił z festiwalu w Wenecji z nagrodą. Dostał owacje na stojąco i zauważył go świat. Porusza ważny i trudny temat, ale władzy PiS przeszkadza. Nowy film cenionej reżyserki krytykują członkowie rządu oraz prezydent, choć jednocześnie przyznają, że go nie widzieli.

- Film, który jest uczciwy, który jest skomplikowany, który jest ludzki, który jest o ludziach i dla ludzi i który stawia przed nami bardzo trudne pytania - mówi o swoim najnowszym filmie "Zielona granica" reżyserka Agnieszka Holland i zaprasza do kin.

Bardzo trudne pytania stawia też zachowanie polityków władzy. Mimo że niektórzy otwarcie przyznają, że filmu nie widzieli, to jednak organizowane są - jedna za drugą - konferencje prasowe, na których politycy mówią bardzo dużo i bardzo źle o "Zielonej granicy". - Mamy do czynienia z przemysłem pogardy - twierdzi Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Szkalowany jest polski mundur - ocenia premier Mateusz Morawiecki.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro porównał najnowszy film Holland do "propagandy hitlerowskich Niemiec", o filmie negatywnie wypowiada się też prezydent Andrzej Duda. - To, że pani Holland pokazuje polskich funkcjonariuszy, wykonujących zadania dla polskiego społeczeństwa, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, pokazuje ich w ten sposób, to ja nie dziwię się, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła znanego nam z okupacji hitlerowskiej, kiedy propagandowe hitlerowskie filmy pokazywano w naszych kinach: "tylko świnie siedzą w kinie" - stwierdził minister w TVP Info.

Nawiązał w ten sposób do oświadczenia opublikowanego przez Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej. "Związkowcy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej głęboko solidaryzują się z Żołnierzami i Funkcjonariuszami pełniącymi służbę w ochronie granicy państwowej. Naszym Koleżankom i Kolegom na Wschodzie przesyłamy wyrazy serdecznego wsparcia, a inicjatorom i realizatorom filmu "Zielona granica" mamy do powiedzenia jedno: TYLKO ŚWINIE SIEDZĄ W KINIE" - napisano w oświadczeniu.

Władze w krytyce wspiera też telewizja państwowa.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy film Agnieszki Holland zdjęty z afisza

Opozycja rozkłada ręce. - Prezydent, premier, ministrowie zajęli się recenzjami filmu, którego w dodatku nie widzieli - podkreśla Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. - Jak prezydent Rzeczpospolitej Polskiej może sugerować, że Polak czy Polka to świnie? - pyta z kolei Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Morawiecki o "Zielonej granicy": przed tym filmem polskie elity rozkładają czerwony dywan
Morawiecki o "Zielonej granicy": przed tym filmem polskie elity rozkładają czerwony dywanTVN24

Władza kontra artyści

PRZECZYTAJ RECENCJĘ TOMASZA-MARCINA WRONY NA PORTALU TVN24.PL

Film Holland opowiada o obcokrajowcach próbujących przedostać się przez zieloną granicę z Białorusi do Polski - o ich dramacie, o działaniach polskich służb oraz o działaniach białoruskich służb, które zorganizowały operację "Śluza". - Systemowo państwo odwraca się od tych osób i to jest w tym najtrudniejsze - mówi odtwórczyni jednej z głównych ról Maja Ostaszewska.

CZYTAJ WIĘCEJ: Operacja "Śluza" - skąd latały samoloty do Mińska?

Agnieszka Holland ocenia, że wzburzenie polityków władzy jej filmem ma też związek z kampanią wyborczą. - Wszystko jest politycznym złotem dla tych ludzi. To jest absolutny cynizm i hipokryzja. Ale z drugiej strony myślę, że ich wkurzyło to, że nie wyszedł ten plan, żeby był tylko jeden obraz tej sytuacji (na granicy - przyp. red.) - uważa reżyserka.

Rządzący chcą w kinach emitować specjalny klip filmowy, którego treść jest zbieżna z codzienną propagandą władzy i kończy go hasło "Bezpieczna Polska", które jest podobne do hasła wyborczego PiS "Bezpieczna przyszłość Polaków".

To może sugerować, że oburzenie polityków jest udawane, a PiS po prostu szuka nowego wątku i paliwa w kampanii wyborczej.

Reżyserka filmu "Zielona granica" przypomina, że podobne działania politycy PiS podjęli z filmem "Ida", kiedy przejęli władzę w telewizji publicznej. To może dobrze wróżyć "Zielonej granicy", bo film Pawła Pawlikowskiego - rzekomo fałszujący obraz Polski - dostał Oscara.

Podobnie było też z Olgą Tokarczuk, która za swoją twórczość została wyróżniona Literacką Nagrodą Nobla - minister kultury Piotr Gliński kpił sobie z jej książek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dyrektor teatru chciał zagrać w "Dziadach". Kandydatka PiS mu zabroniła

PiS się na sztuce nie zna, a się do niej wtrąca - mówi opozycja. I podaje przykłady: wojewoda z PiS zawiesił dyrektorkę Teatru Dramatycznego w Warszawie, a Teatr Słowackiego walczy o niezależność po "Dziadach" Mickiewicza w adaptacji, która się nie władzy nie spodobała. - To, co mi się przypomina, to 1968 rok i Gomułka - komentuje Agnieszka Holland.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS