Policjanci z Archiwum X rozwikłali zagadkę zabójstwa listonosza z Gdańska

04.04.2023 | Policjanci z Archiwum X rozwikłali zagadkę zabójstwa listonosza z Gdańska
04.04.2023 | Policjanci z Archiwum X rozwikłali zagadkę zabójstwa listonosza z Gdańska
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
Policjanci z Archiwum X rozwikłali zagadkę zabójstwa listonosza z GdańskaDariusz Łapiński | Fakty TVN

Po 26 latach od popełnionej zbrodni mordercy mogło się wydawać, że na zawsze zostanie bezkarny, ale do akcji weszli policjanci z Archiwum X i rozwikłali zagadkę zabójstwa listonosza z Gdańska. Podejrzany jest już w areszcie - grozi mu dożywocie.

W miejscu, gdzie znaleziono ciało zamordowanego listonosza, już od ponad ćwierć wieku stoi metalowy krzyż. Ludzie, którym w latach dziewięćdziesiątych roznosił pocztę i emerytury, wciąż go pamiętają. - Żona moja go strasznie lubiła, bo on taki fajny chłopaczek był. Nieraz, jak idę na spacer, to jak tam wracam, to zawsze tam popłaczę - mówi Michał Kaczmarek, mieszkaniec Gdańska.

Mimo umorzenia śledztwa w niecały rok po zabójstwie policja o tej sprawie również nie zapomniała. Po 26 latach od zbrodni w końcu zatrzymano podejrzanego. - Policjanci przed godziną siódmą weszli do mieszkania 52-letniego mieszkańca Gdańska. On był zaskoczony, nie stawiał oporu - opowiada podkom. Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Zatrzymany to obecnie 52-letni mieszkaniec Gdańska. Usłyszał zarzut zabójstwa i kradzieży 17 tysięcy złotych z emerytur, których tamtego dnia zamordowany listonosz nie zdążył dostarczyć mieszkańcom gdańskiej Zaspy.

- Na bocznej uliczce znaleziono samochód, w bagażniku którego ujawniono ciało Piotra Z. Zginął on od strzałów z broni palnej - wyjaśnia Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Wielki sukces

Zabójca strzelił listonoszowi dwa razy w tył głowy i zniknął z pieniędzmi. - W tamtym okresie dostęp do broni palnej był łatwiejszy niż teraz. Była znacznie mniejsza kontrola nad legalnością posiadania broni palnej - wyjaśnia Grzegorz Mikołajczyk, były policjant.

- W tamtym czasie funkcjonariusze dokonali wielu czynności procesowych. Zabezpieczyli ślady kryminalistyczne, przesłuchali świadków. Niemniej jednak te czynności nie pozwoliły w tamtym czasie ustalić sprawcy zdarzenia - mówi Marzena Muklewicz.

Gdy zbliżał się termin przedawnienia przestępstwa, sprawie ponownie postanowili przyjrzeć się policjanci z gdańskiego wydziału Archiwum X. Z sukcesem. Zbrodnię powiązano z innymi napadami na listonoszy, do których dochodziło w późniejszych latach. I to był strzał w dziesiątkę. Po ponad ćwierć wieku znaleziono nowych świadków, którzy doprowadzili śledczych do podejrzanego. - To jest wynik żmudnej i długotrwałej analizy całego materiału - zapewnia oficer operacyjny policji.

Ta analiza skończyła się dla zatrzymanego przed sądem. Na razie otrzymał trzymiesięczny areszt. Ostatecznie może dostać dożywocie.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS