Policja coraz chętniej korzysta z dronów. "Sprawdzamy, czy kierowcy przestrzegają przepisów"

25.03.2021 | Policja coraz chętniej korzysta z dronów. "Sprawdzamy, czy kierowcy przestrzegają przepisów"
25.03.2021 | Policja coraz chętniej korzysta z dronów. "Sprawdzamy, czy kierowcy przestrzegają przepisów"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
25.03.2021 | Policja coraz chętniej korzysta z dronów. "Sprawdzamy, czy kierowcy przestrzegają przepisów"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Zaczęło się od obserwacji przejść dla pieszych, a teraz drony w służbie policji mają już dużo więcej zadań. Są używane do patrolowania ulic i dróg szybkiego ruchu. Operator wypatruje i nagrywa wyprzedzanie na podwójnej ciągłej lub inne niebezpieczne manewry.

Już nie tylko z ziemi, ale także z góry funkcjonariusze w całym kraju walczą z piratami drogowymi.

- Sprawdzamy, czy kierowcy przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym i można chociażby zobaczyć wiele filmików z naszych dronów, gdzie na przykład zatrzymujemy kierujących, których ujawnił bezzałogowy statek powietrzny, gdy przekraczali linię podwójną ciągłą - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Mowa o sytuacji z Zachodniopomorskiego. To właśnie w okolicach Polic drogówka użyła drona. Urządzenie zarejestrowało sytuację, w której kierowca wyprzedzał na przejściu dla pieszych, na podwójnej ciągłej. Kilka minut potem - na tym samym odcinku drogi - pojawiła się koparka, co skłoniło kilku innych kierowców do ryzykownego manewru.

- W trakcie tylko jednych takich działań ujawniliśmy siedmiu kierowców, którzy popełnili wykroczenia. Głównie było to wyprzedzanie innych pojazdów mimo linii ciągłej - opowiada komisarz Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Kierowcy nie tylko zostali ujawnieni, ale również ukarani. To, co z góry zobaczy kamera drona, natychmiast przekazywane jest do policyjnego patrolu, który znajduje się w okolicy.

W jednym ze zdarzeń pilot drona namierzył kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu. Kilkaset metrów dalej czekali już funkcjonariusze.

Wiele zastosowań

Jak ostrzegają funkcjonariusze, bezzałogowce będą pojawiać się także poza miastami i nad drogami szybkiego ruchu.

- Jako kierowcy ostrzegamy się przed kontrolą drogową, zaznaczamy gdzieś na mapie w różnych aplikacjach. Ale na chwilę obecną nie ma metody, aby ostrzec się przed latającym dronem - uważa nadkomisarz Kamil Tokarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Dlatego drogówka coraz częściej będzie korzystać z dronów. Choć, jak przyznają sami funkcjonariusze, bezzałogowce to nie tylko urządzenia do karania kierowców.

- Policjanci mogą uruchomić drona i sprawdzić, jak z powietrza wygląda duże zdarzenie drogowe - mówi inspektor Mariusz Ciarka. Wyjaśnia, że można w ten sposób sprawdzić, czy na przykład nie ma gdzieś w pobliżu ofiary, która wyszła z samochodu, aby biec po pomoc, ale zemdlała.

Kilka dni temu w Gdańsku - dzięki obrazowi z drona - policjanci zobaczyli leżącego na ulicy mężczyznę. Doszło u niego do ataku epilepsji. Dzięki szybkiej pomocy mężczyznę udało się uratować.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS