Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"

Źródło:
Fakty TVN
Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"
Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"Renata Kijowska/Fakty TVN

Jak trzeba bić kobiety, bijemy. Jak są "legioniści", to się chowamy - tak dziennikarzowi mówi policjant z Warszawy. Warto przypomnieć łamanie kobiecie ręki albo pałowanie kobiet na demonstracji i kilka innych przypadków, które zdarzyły się niedawno w polskim państwie.

Kobiety wciągane do radiowozu już widzieliśmy nieraz w ostatnich latach. - Zderzenie dzisiaj z policją jest zderzeniem wysokiego ryzyka. Nie tak miało być - podkreśla doktor Hanna Machińska, była zastępczyni RPO.

CZYTAJ WIĘCEJ: Otwock. Posłanka KO Kinga Gajewska wciągnięta do radiowozu przez policję

Po przemianach ustrojowych policja została stworzona tak, by cieszyła się zaufaniem, a nie wydłużała listę niechlubnych akcji. - Mieliśmy do czynienia z psikaniem gazem w oczy posłankom polskim, łamano kobietom ręce. Policja jest instytucją, która ma egzekwować prawo, dbać o jego przestrzeganie, a nie łamać prawo - podkreśla Piotr Caliński, były komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Antyterrorysty, który w 2020 roku w cywilnym ubiorze bił pałką kobiety i broniącego je fotografa, nie ukarano. Reporter "Czarno na białym" zapytał jego kolegę, co na proteście kobiet robili antyterroryści. - "BOA" nigdy nie powinno zostać użyte w ten sposób, w takim charakterze. Nie szkolili się na co dzień do walki z tłumem. Efekt miał być tylko jeden. Zastraszenie obywateli, zniechęcenie do kontynuacji tej formy strajku oraz manifestowania swoich poglądów - wyjaśniał funkcjonariusz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji.

Szukali go od 20 lat za oszustwa. Wpadł w Sosnowcu
Szukali go od 20 lat za oszustwa. Wpadł w Sosnowcudolnośląska policja

Obraz policji

- To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd PiS-u - podkreśla Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Jej zdaniem postawa policji pogorszyła się, odkąd komendantem głównym policji jest Jarosław Szymczyk.

Na protestach kobiet po decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej było gorzej. Legitymacja poselska nie uchroniła Barbary Nowackiej przed policyjnym gazem. - W czasie tych protestów w 2020 roku miałyśmy do czynienia z wielokrotną agresją policji. Pałki teleskopowe, gaz na prostujących, bezzasadne zatrzymania - wylicza Nowacka. Aleksandra, wtedy licealistka, podczas demonstracji dla klimatu została poważnie poszkodowana. Policjant złamał jej rękę w trzech miejscach. Kości przemieściły sie. Konieczna była operacja. - Ciężko żyć w państwie, gdzie jest taka świadomość, że osoby, które mają mi pomóc, jeśli coś się złego stanie, są tymi osobami, które mnie skrzywdziły i nigdy za to nie odpowiedziały - mówi Aleksandra.

- Jak trzeba bić kobiety, bijemy. Jak są "legioniści", to się chowamy, nie? - tak dziennikarzowi mówi policjant z Warszawy.

Wielotysięcznych demonstracji już nie ma, ale są mniej widoczne krzywdy. - Kazali mi sie rozebrać, robić przysiady i kaszleć - opowiada pani Joanna. Policjanci otoczyli panią Joannę w szpitalu. Wcześniej - prosząc o pomoc - przyznała się do zażycia środków poronnych. Komendant główny policji, ten sam, który strzelił z granatnika w swoim gabinecie, zapowiadał szybkie wewnętrzne śledztwo, ale wyników, poza usunięciem rzecznika prasowego, nie znamy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS