Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismo

Źródło:
Fakty TVN
Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismo
Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismo
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismoMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Wojsko i policja wracają do gry z Wielką Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez osiem lat miały się trzymać z daleka, a teraz już mogą grać, i to dosłownie. W tym roku pieniądze będą zbierane na nasze oddychanie, czyli pulmonologię. Po pandemii COVID-19 wciąż wielu Polaków ma z tym problem i potrzebny jest sprzęt. Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia.

Kiedyś były stałym elementem Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestry dęte policji i wojska, żołnierska grochówka na piknikach, pokazy sprzętu, stoiska i aukcje. To skończyło się osiem lat temu.

- Minister Zieliński i jego następcy po prostu wydawali takie, można powiedzieć, nieoficjalne polecenia, że raczej powinniśmy się włączyć w zabezpieczenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jako instytucja, natomiast raczej nie bierzmy udziału czynnie w tej inicjatywie - wyjaśnia mł. insp. Andrzej Szary, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Po objęciu władzy przez PiS służby mundurowe przestały angażować się w związane z WOŚP wydarzenia. Teraz - po ośmiu latach - służby wracają. - Jest tak, jak należy, czyli wojsko gra z WOŚP-em - uważa mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prace Beksińskiego, w tym unikatowa fotografia żony artysty, na aukcjach WOŚP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz nie nakazuje, a zachęca wojsko do udziału w Finale Orkiestry. Tak samo minister spraw wewnętrznych i administracji. - Skieruję oficjalne pismo na początku przyszłego tygodnia o pełne zaangażowanie służb do grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - zapowiada szew MSWiA Marcin Kierwiński. Chęć udziału w wydarzeniach i zbiórce pieniędzy - po latach przerwy - już wyraziła policja. Pełniący obowiązki komendanta głównego policji inspektor Marek Boroń przekazał na licytację zestaw piór ze specjalną dedykacją. - Do jakiej nienormalności musieliśmy dojść, żeby tak oczywiste sprawy tak dziwiły - mówi Jerzy Owsiak.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na obu krańcach świata
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na obu krańcach świataWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nie tylko na terenie Polski. Sztaby otwierane są również zagranicą, w tym także na stacjach polarnych. Chociaż polarnicy nie są w stanie prowadzić tradycyjnej kwesty, znaleźli inne sposoby, by zbierać pieniądze na cele charytatywne, o czym opowiedzieli na antenie TVN24.TVN24

Wraca normalność

Po czasie, w którym Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była obiektem niezrozumiałej dla organizatorów niechęci władzy, Jurek Owsiak mówi o powrocie do normalności. - Gdzieś gra muzyka, gdzieś my chodzimy, bawimy się, ten czas spędzamy. Tęskniliśmy za takimi spotkaniami - przyznaje Owsiak. W tym roku na aukcję Służby Więziennej mają trafić między innymi bilety do zwiedzania zakładów karnych. - Przede wszystkim mam zamiar wysłać swoją pracę artystyczną na licytację, a Służba Więzienna uczestniczy nie tylko w licytacjach, ale również przekazuje rękodzieła skazanych - wyjaśnia ppłk Arleta Pęconek ze Służby Więziennej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: WOŚP 2024. Aukcje gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma nadzieję, że do udziału w finale wrócą Państwowa Straż Pożarna i ambasady. Nowy rząd daje na to zielone światło. - Kto ma taką potrzebę serca - bez względu na to, czy jest policjantem, czy jest żołnierzem, czy jest urzędnikiem - może i powinien móc uczestniczyć w tego rodzaju akcjach - zaznacza Jan Grabiec, szef kancelarii premiera. Wszystko to dla zdrowia płuc po pandemii.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN (zdjęcie archiwalne)

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS