Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismo

Źródło:
Fakty TVN
Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismo
Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismo
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Policja i wojsko znów grają z WOŚP. Minister Marcin Kierwiński: skieruję oficjalne pismoMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Wojsko i policja wracają do gry z Wielką Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez osiem lat miały się trzymać z daleka, a teraz już mogą grać, i to dosłownie. W tym roku pieniądze będą zbierane na nasze oddychanie, czyli pulmonologię. Po pandemii COVID-19 wciąż wielu Polaków ma z tym problem i potrzebny jest sprzęt. Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia.

Kiedyś były stałym elementem Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestry dęte policji i wojska, żołnierska grochówka na piknikach, pokazy sprzętu, stoiska i aukcje. To skończyło się osiem lat temu.

- Minister Zieliński i jego następcy po prostu wydawali takie, można powiedzieć, nieoficjalne polecenia, że raczej powinniśmy się włączyć w zabezpieczenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jako instytucja, natomiast raczej nie bierzmy udziału czynnie w tej inicjatywie - wyjaśnia mł. insp. Andrzej Szary, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Po objęciu władzy przez PiS służby mundurowe przestały angażować się w związane z WOŚP wydarzenia. Teraz - po ośmiu latach - służby wracają. - Jest tak, jak należy, czyli wojsko gra z WOŚP-em - uważa mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prace Beksińskiego, w tym unikatowa fotografia żony artysty, na aukcjach WOŚP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz nie nakazuje, a zachęca wojsko do udziału w Finale Orkiestry. Tak samo minister spraw wewnętrznych i administracji. - Skieruję oficjalne pismo na początku przyszłego tygodnia o pełne zaangażowanie służb do grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - zapowiada szew MSWiA Marcin Kierwiński. Chęć udziału w wydarzeniach i zbiórce pieniędzy - po latach przerwy - już wyraziła policja. Pełniący obowiązki komendanta głównego policji inspektor Marek Boroń przekazał na licytację zestaw piór ze specjalną dedykacją. - Do jakiej nienormalności musieliśmy dojść, żeby tak oczywiste sprawy tak dziwiły - mówi Jerzy Owsiak.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na obu krańcach świata
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na obu krańcach świataWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nie tylko na terenie Polski. Sztaby otwierane są również zagranicą, w tym także na stacjach polarnych. Chociaż polarnicy nie są w stanie prowadzić tradycyjnej kwesty, znaleźli inne sposoby, by zbierać pieniądze na cele charytatywne, o czym opowiedzieli na antenie TVN24.TVN24

Wraca normalność

Po czasie, w którym Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była obiektem niezrozumiałej dla organizatorów niechęci władzy, Jurek Owsiak mówi o powrocie do normalności. - Gdzieś gra muzyka, gdzieś my chodzimy, bawimy się, ten czas spędzamy. Tęskniliśmy za takimi spotkaniami - przyznaje Owsiak. W tym roku na aukcję Służby Więziennej mają trafić między innymi bilety do zwiedzania zakładów karnych. - Przede wszystkim mam zamiar wysłać swoją pracę artystyczną na licytację, a Służba Więzienna uczestniczy nie tylko w licytacjach, ale również przekazuje rękodzieła skazanych - wyjaśnia ppłk Arleta Pęconek ze Służby Więziennej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: WOŚP 2024. Aukcje gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma nadzieję, że do udziału w finale wrócą Państwowa Straż Pożarna i ambasady. Nowy rząd daje na to zielone światło. - Kto ma taką potrzebę serca - bez względu na to, czy jest policjantem, czy jest żołnierzem, czy jest urzędnikiem - może i powinien móc uczestniczyć w tego rodzaju akcjach - zaznacza Jan Grabiec, szef kancelarii premiera. Wszystko to dla zdrowia płuc po pandemii.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN (zdjęcie archiwalne)

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS