"Jakoś tak zimno i dziwnie". Polacy oddali hołd prezydentowi Adamowiczowi

15.01.2019 | "Jakoś tak zimno i dziwnie". Polacy oddali hołd prezydentowi Adamowiczowi
15.01.2019 | "Jakoś tak zimno i dziwnie". Polacy oddali hołd prezydentowi Adamowiczowi
Maciej Knapik | Fakty TVN
15.01.2019 | "Jakoś tak zimno i dziwnie". Polacy oddali hołd prezydentowi AdamowiczowiMaciej Knapik | Fakty TVN

Nie było płomiennych politycznych przemówień, podziałów i sporów. Były zaduma i refleksja historyczna podczas spontanicznych marszów i demonstracji przeciwko przemocy. Odbyły się w kilkudziesięciu miastach.

W Gdańsku ludzie ufali Pawłowi Adamowiczowi od dwudziestu lat, czyli pięciu kadencji. Niedawno, bo 4 listopada, znów dali mu mandat zaufania na kolejne na 5 lat. Mandat prezydenta miasta wygasł po 2 miesiącach i 10 dniach.

- Moje wspomnienie to jest 11 listopada, kiedy szedł kolo mnie i pogratulowałem mu zwycięstwa w wyborach. Uśmiechnięty podziękował i poszedł ze swoimi córeczkami dalej - wspomina Pawła Adamowicza jeden z mieszkańców.

Mieszkańcy Gdańska ciepło wspominają zmarłego prezydenta. Pojawiają się głosy, że za jego rządów miasto zmieniło się na lepsze. Jednak mieszkańcy byli i ciągle są w ogromnym szoku.

- Zawsze myślałam, że to gdzieś na świecie się dzieje, ale nie tu w moim mieście - opowiada jedna z mieszkanek Gdańska.

W Gdańsku, w którym zamordowano prezydenta, ludzie zebrali się późnym wieczorem, aby razem uczcić jego pamięć. Podobnie było w Warszawie, w której w 1922 zginął prezydent Gabriel Narutowicz.

- Mnie to przypomina śmierć Narutowicza. To jest to samo. Się sieje nienawiść, potem się zbiera plony i potem się mówi ciszej nad tą trumna - uważa jeden z mieszkańców stolicy Polski.

Niedługo minie 100 lat, kiedy w Warszawie zabito pierwszy raz prezydenta. W poniedziałkowy wieczór ludzie przeszli przed budynek Zachęty, gdzie dokonano tamtego zamachu. Wcześniej odczytano wiersz "Pogrzeb prezydenta Narutowicza" Juliana Tuwima, który piętnuje polityczne zakłamanie i mówiono, że słowa, które napisał poeta, są boleśnie aktualne, a wokół panoszy się polityczna nienawiść.

"Dajmy odpór agresji"

- Nie jesteśmy żadnym drugim sortem dla nikogo. Jesteśmy obywatelami - przemawiał przed Teatrem Dramatycznym jeden ze zgromadzonych Warszawiaków.

Były też najprostsze odruchy.

- Wyrazić solidarność, ale tez ochłonąć trochę po tym, przemyśleć to, zastanowić się nad tym - opowiadał o powodach swojego przybycia obecny przed Pałacem Kultury i Nauki mężczyzna.

Adamowicza żegnały duże miasta. Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Łódź, Lublin, Katowice i mniejsze Gorzów, Kalisz, Kamienna Góra, Kielce, a za granicą ludzie spotkali się w Londynie i Waszyngtonie.

W Polsce wszędzie ten sam apel.

- Dajmy odpór agresji, nienawiści. Dlatego tu jesteśmy - tłumaczył bardzo wzruszony mężczyzna.

"Wszyscy powinniśmy być razem"

Inni opowiadali o nocy spędzonej przed telewizorem. Wskazywali, że informacje, które się pojawiały, były coraz gorsze i gorsze. Mówiło się też o gasnącej nadziei.

- Jeszcze w takim dniu, w którym rzeczywiście powinniśmy świętować wszyscy, radować się - ubolewał jeden ze zgromadzonych.

Jak Polska długa i szeroka.

- Znam wiele osób z Gdańska, jestem Polakiem i z potrzebą serca trzeba było się tutaj pojawić - stwierdził jeden z mieszkańców.

- W tym momencie wszyscy powinniśmy być razem - dodała obecna wśród oddających hołd prezydentowi kobieta.

Mimo, że zimno. I jakoś tak dziwnie.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS