Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Źródło:
Fakty TVN
Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie
Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie
Marcin Wrona/Fakty TVN
Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcieMarcin Wrona/Fakty TVN

Kolejne relacje tych, którzy stracili domy, samochody i dorobek życia. Wiele domów spłonęło doszczętnie. Walka z żywiołem trwa.

W samym centrum Pacific Palisades były restauracje, sklepy i punkty usługowe – teraz przypomina to wymarłe miasto na zapomnianej pustyni.

Oficjalne statystyki mówią o tym, że spalonych zostało 12 tysięcy konstrukcji, czyli sklepów, samochodów, bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych.

Poznajemy kolejne historie naszych rodaków, którzy w tym szalejącym piekle stracili wszystko.

- To prawda, dom spłonął doszczętnie. To jest po prostu niezwykłe. Nie umiem w to uwierzyć, właściwie nadal nie umiem podejść do tego tematu racjonalnie - mówi Anna Dobrowolska, producentka filmowa, Polka mieszkająca w Kalifornii.

- Byłyśmy jednymi z pierwszych osób, które się ewakuowały. Powiadomienia wyszły już o 11, o 15 nie było już domu, lecz my tego nie wiedziałyśmy. Myślałyśmy, że wychodzimy tylko na spotkanie - mówi Róża Dobrowolska, Polka mieszkająca w Kalifornii.

Z luksusowej dzielnicy Los Angeles zostały popioły i puste ulice. Nasz reporter odwiedził Pacific Palisades
Z luksusowej dzielnicy Los Angeles zostały popioły i puste ulice. Nasz reporter odwiedził Pacific PalisadesMarcin Wrona/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pierwsze informacje o sukcesach w walce z żywiołem

W nocy nasza ekipa pojechała na objęte godziną policyjną i nakazem ewakuacji wzgórza na wschodniej ścianie największego z pożarów - byli tam tylko strażacy ze swoim sprzętem, czekający na nadejście ognia.

Wreszcie pojawiają się pierwsze informacje o sukcesach w walce z żywiołem.

- W tej chwili ogień w Palisades obejmuje blisko 9200 hektarów i jest opanowany w 11 procentach - informuje Joe Tyler, szef straży pożarnej w Pasadenie.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Tysiące ludzi, którzy stracili wszystko, potrzebuje pilnego wsparcia.

Pani Elwira pracuje w firmie, która dostarcza stroje na plany teledysków, reklam i filmów. Razem z koleżankami i kolegami skrzyknęli się w mediach społecznościowych i ubrania z magazynów pakują w paczki dla ofiar pożarów.

- Wiemy, że ludzie się też trochę tego wstydzą, iść do tych głównych punktów i zapytać wprost, że potrzebują, więc wolą się zwrócić na Instagramie, albo ich znajomi zwracają się na Instagramie i my przygotowujemy dla nich spersonalizowane paczki - mówi Elwira Abramczuk, Polka mieszkająca w Kalifornii.

Odruchy serca takie jak pani Elwiry i jej przyjaciół mają ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy żywioł nadal szaleje i władze koncentrują się przede wszystkim na walce z ogniem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że premierowi Donaldowi Tuskowi "brakuje determinacji", jeżeli chodzi o przeforsowanie w koalicji rządzącej ustaw dotyczących aborcji i związków partnerskich. Zdaniem europosła szef rządu, nie dyscyplinując ministrów, którzy sprzeciwiają się tym zmianom, "daje na to przyzwolenie".

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak 

Źródło:
TVN24

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Deklaracja polskiego rządu w sprawie premiera Izraela została odnotowana w mediach na całym świecie. W sprawie nie tylko chodzi o pamięć żydowskich ofiar nazistów, ale o międzynarodowy system sprawiedliwości. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jeszcze w listopadzie wydał za Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Izraela list gończe, zupełnie jak za Władimirem Putinem. Świat mocno podzielił się w sprawie tej decyzji, a amerykański kongres wprost ją potępił.

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS