MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotych

11.08.2018 | MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotych
11.08.2018 | MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotych
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.08.2018 | MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotychPaweł Płuska | Fakty TVN

Stare australijskie fregaty chce kupić dla polskiej marynarki wojennej minister obrony i w tej sprawie wybiera się z prezydentem na antypody. Inny minister mówi, że się na to nie zgadza, bo chce, by nasze okręty powstawały w naszych stoczniach. Australia chce fregat się pozbyć. A czego nie sprzeda - zatopi.

Jeszcze w piątek był wśród harcerzy przy watrze, a już kilka dni później prezydent Duda będzie w Australii. Leci z delegacją, w której skład wejdzie między innymi minister obrony. Ten ma już zaplanowane rozmowy.

- Zakładamy, że ich efektem będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat typu Adelaida, które mają wzmocnić polską marynarkę wojenną - przekazuje Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

Ekspert, który przypomina, że fregaty, o które zabiegamy, mają trzydzieści lat uważa, że jest to "fatalny pomysł". Jedną z nich ministerstwo obrony Australii właśnie postanowiło zatopić, by była atrakcją dla nurków.

- Jest jeden plus, że są, że będzie można ładne zdjęcie sobie zrobić, którym polityk może się pochwalić - uważa komandor Janusz Walczak.

Podobno fregaty mamy kupić tanio. Ale nie jest tajemnicą, że to tak zwane konstrukcje budżetowe, czyli tanio budowane i wyposażone, a tego czy kupimy je z wyposażeniem, również z rakietami i śmigłowcami, też nie wiadomo. Według ekspertów fregaty nie przystają ani do tych czasów, ani do naszych potrzeb.

- Zablokuje to wszystkie nasze inne inwestycje związane z marynarką wojenną i zablokuje całą istotę budowania w Polsce. Zdolności do tego, abyśmy sami tworzyli, budowali, projektowali okręty wojenne - ostrzega komandor Walczak.

Zakup dokonany naprędce

Trochę zaskakuje, że podobne zdanie ma minister gospodarki morskiej. W wywiadzie dla "Portalu Stoczniowego" Marek Gróbarczyk mówił, że nie zgadza się z tym, aby "pozyskiwać stare jednostki australijskie i w ten sposób hamować proces budowy nowych okrętów obronnych typu Korweta, w ramach programów Czapla i Miecznik". "My chcemy budować w polskich stoczniach okręty dla polskiej marynarki wojennej" - dodał minister.

- Cały ten zakup sprawia wrażenie dokonywanego naprędce, żeby usprawiedliwić wycieczkę 40 osób ze świty prezydenta Andrzeja Dudy za 900 tysięcy złotych do Australii - uważa Jan Grabiec z PO.

Opozycja przypomina, że MON właśnie kupiło stocznię, że od trzech lat słyszymy o stawianiu na polski przemysł stoczniowy, a teraz taka niespodzianka.

"Sprawy posuwają się naprzód"

- Prezydent docenia to, że w warunkach, jakie zastało obecne kierownictwo MON, sprawy posuwają się naprzód - informuje Krzysztof Szczerski.

Te słowa to też niespodzianka, bo to krytyka obietnic Antoniego Macierewicza. Były szef MON obiecywał nowe okręty podwodne. W tym roku, przy okazji opuszczenia bandery na kolejnym wysłużonym, padły słowa, że "marynarskie nadzieje zostały, po raz kolejny, zawiedzione", inspektor marynarki wojennej został zdymisjonowany.

Ostatnio to prezydent składał obietnice, że chce, aby wyposażenie wojska było nowoczesne. Właśnie leci do Australii po trzydziestoletnie fregaty.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Navy NewsStand

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS