MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotych

11.08.2018 | MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotych
11.08.2018 | MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotych
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.08.2018 | MON chce kupić 30-letnie fregaty. Opozycja: żeby uzasadnić podróż prezydenta za 900 tysięcy złotychPaweł Płuska | Fakty TVN

Stare australijskie fregaty chce kupić dla polskiej marynarki wojennej minister obrony i w tej sprawie wybiera się z prezydentem na antypody. Inny minister mówi, że się na to nie zgadza, bo chce, by nasze okręty powstawały w naszych stoczniach. Australia chce fregat się pozbyć. A czego nie sprzeda - zatopi.

Jeszcze w piątek był wśród harcerzy przy watrze, a już kilka dni później prezydent Duda będzie w Australii. Leci z delegacją, w której skład wejdzie między innymi minister obrony. Ten ma już zaplanowane rozmowy.

- Zakładamy, że ich efektem będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat typu Adelaida, które mają wzmocnić polską marynarkę wojenną - przekazuje Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

Ekspert, który przypomina, że fregaty, o które zabiegamy, mają trzydzieści lat uważa, że jest to "fatalny pomysł". Jedną z nich ministerstwo obrony Australii właśnie postanowiło zatopić, by była atrakcją dla nurków.

- Jest jeden plus, że są, że będzie można ładne zdjęcie sobie zrobić, którym polityk może się pochwalić - uważa komandor Janusz Walczak.

Podobno fregaty mamy kupić tanio. Ale nie jest tajemnicą, że to tak zwane konstrukcje budżetowe, czyli tanio budowane i wyposażone, a tego czy kupimy je z wyposażeniem, również z rakietami i śmigłowcami, też nie wiadomo. Według ekspertów fregaty nie przystają ani do tych czasów, ani do naszych potrzeb.

- Zablokuje to wszystkie nasze inne inwestycje związane z marynarką wojenną i zablokuje całą istotę budowania w Polsce. Zdolności do tego, abyśmy sami tworzyli, budowali, projektowali okręty wojenne - ostrzega komandor Walczak.

Zakup dokonany naprędce

Trochę zaskakuje, że podobne zdanie ma minister gospodarki morskiej. W wywiadzie dla "Portalu Stoczniowego" Marek Gróbarczyk mówił, że nie zgadza się z tym, aby "pozyskiwać stare jednostki australijskie i w ten sposób hamować proces budowy nowych okrętów obronnych typu Korweta, w ramach programów Czapla i Miecznik". "My chcemy budować w polskich stoczniach okręty dla polskiej marynarki wojennej" - dodał minister.

- Cały ten zakup sprawia wrażenie dokonywanego naprędce, żeby usprawiedliwić wycieczkę 40 osób ze świty prezydenta Andrzeja Dudy za 900 tysięcy złotych do Australii - uważa Jan Grabiec z PO.

Opozycja przypomina, że MON właśnie kupiło stocznię, że od trzech lat słyszymy o stawianiu na polski przemysł stoczniowy, a teraz taka niespodzianka.

"Sprawy posuwają się naprzód"

- Prezydent docenia to, że w warunkach, jakie zastało obecne kierownictwo MON, sprawy posuwają się naprzód - informuje Krzysztof Szczerski.

Te słowa to też niespodzianka, bo to krytyka obietnic Antoniego Macierewicza. Były szef MON obiecywał nowe okręty podwodne. W tym roku, przy okazji opuszczenia bandery na kolejnym wysłużonym, padły słowa, że "marynarskie nadzieje zostały, po raz kolejny, zawiedzione", inspektor marynarki wojennej został zdymisjonowany.

Ostatnio to prezydent składał obietnice, że chce, aby wyposażenie wojska było nowoczesne. Właśnie leci do Australii po trzydziestoletnie fregaty.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Navy NewsStand

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS