Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanie

20.06.2018 | Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanie
20.06.2018 | Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanie
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
20.06.2018 | Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanieJan Błaszkowski | Fakty TVN

Inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych kontradmirał Mirosław Mordel został odwołany ze stanowiska. Jego gorzkie słowa o stanie okrętów podwodnych najwyraźniej nie pasowały do kolejnych uroczystości z pompą i kolejnych obietnic.

W środę odbyła się próba generalna przed wielką paradą morską, która w niedzielę odbędzie się w Gdyni z okazji Święta Marynarki Wojennej. Będą okręty, samoloty i śmigłowce, ale nie będzie kontradmirała Mirosława Mordela.

Kontradmirał Mirosław Mordel, były inspektor Marynarki Wojennej, czyli jej faktyczny dowódca, został we wtorek odwołany przez ministra obrony narodowej bez podania przyczyny. Niemal dwa tygodnie wcześniej admirał przewidywał, że jego misja się kończy.

- Wreszcie jakiś admirał nie wytrzymał i powiedział, co tak naprawdę go boli, i że nie można tak robić jak się robi z Marynarką Wojenną. Być może to właśnie było powodem odejścia admirała Mordela - ocenił kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl.

Zawiedzione nadzieje

8 czerwca wycofano ze służby okręt podwodny ORP Sokół. Mirosław Mordel, sam też podwodniak, nie ukrywał wtedy swojego rozczarowania brakiem decyzji o zakupie nowego okrętu. - Oddala się perspektywa pozyskania okrętu podwodnego nowego typu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że nasze marynarskie nadzieje zostały po raz kolejny zawiedzione - mówił tamtego dnia.

Zawiedzione przez kogo? Tego kontradmirał nie powiedział. Cywilną kontrolę nad armią od dwóch i pół roku sprawowali ministrowie obrony Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak. Ten pierwszy zapowiadał, że wybór dostawcy okrętu nastąpi. Miało to się stać pół roku temu.

Antoniego Macierewicza odwołano, a decyzję wstrzymano. Kolejnej nie ma. - Marynarze po prostu wyjątkowo są czuli na punkcie dawanego słowa. Nikogo nie powinno się oszukiwać, ale zwłaszcza marynarzy - skomentował Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, poseł PO.

Mało okrętów

Kontradmirał Mordel w rozmowie z "Faktami" TVN odmówił - jako wciąż pozostający w czynnej służbie - odpowiedzi na pytania. - Jestem w dalszym ciągu w mundurze, tak że na razie za wszelkie występy telewizyjne podziękuję - uciął.

- Marynarka Wojenna to chyba jest dla niego wszystko. Cała duma, cały honor i wszystko, czym dysponuje i czym może się pochwalić. A niespecjalnie ma się czym chwalić - ocenił kmdr rez. Janusz Walczak ze Stowarzyszenia Security Direct.

Marynarka Wojenna ma dziś dwa 50-letnie okręty podwodne klasy "Kobben" i jeden nowszy, ORP Orzeł, który od kilku lat jest wciąż remontowany.

- Nie pomoże w niczym wymienianie dowódców w tym momencie, jeżeli nie ruszy się do przodu z przetargami, z kwestiami budżetowymi - skomentował Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej i członek sejmowej komisji obrony narodowej.

Powodu brak

Na pytanie "Faktów" TVN o przyczyny odwołania inspektora Marynarki Wojennej Ministerstwo Obrony Narodowej do czasu emisji materiału nie odpowiedziało.

Komentarza odmówiło też prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, a sam najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych też nie rozmawiał w środę z dziennikarzami.

W oficjalnym komunikacie MON informuje tylko o powołaniu nowego inspektora Marynarki Wojennej - kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, dotychczasowego zastępcy odwołanego dowódcy.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS