Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanie

20.06.2018 | Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanie
20.06.2018 | Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanie
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
20.06.2018 | Gorzkie słowa kontradmirała o okrętach podwodnych - i odwołanieJan Błaszkowski | Fakty TVN

Inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych kontradmirał Mirosław Mordel został odwołany ze stanowiska. Jego gorzkie słowa o stanie okrętów podwodnych najwyraźniej nie pasowały do kolejnych uroczystości z pompą i kolejnych obietnic.

W środę odbyła się próba generalna przed wielką paradą morską, która w niedzielę odbędzie się w Gdyni z okazji Święta Marynarki Wojennej. Będą okręty, samoloty i śmigłowce, ale nie będzie kontradmirała Mirosława Mordela.

Kontradmirał Mirosław Mordel, były inspektor Marynarki Wojennej, czyli jej faktyczny dowódca, został we wtorek odwołany przez ministra obrony narodowej bez podania przyczyny. Niemal dwa tygodnie wcześniej admirał przewidywał, że jego misja się kończy.

- Wreszcie jakiś admirał nie wytrzymał i powiedział, co tak naprawdę go boli, i że nie można tak robić jak się robi z Marynarką Wojenną. Być może to właśnie było powodem odejścia admirała Mordela - ocenił kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl.

Zawiedzione nadzieje

8 czerwca wycofano ze służby okręt podwodny ORP Sokół. Mirosław Mordel, sam też podwodniak, nie ukrywał wtedy swojego rozczarowania brakiem decyzji o zakupie nowego okrętu. - Oddala się perspektywa pozyskania okrętu podwodnego nowego typu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że nasze marynarskie nadzieje zostały po raz kolejny zawiedzione - mówił tamtego dnia.

Zawiedzione przez kogo? Tego kontradmirał nie powiedział. Cywilną kontrolę nad armią od dwóch i pół roku sprawowali ministrowie obrony Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak. Ten pierwszy zapowiadał, że wybór dostawcy okrętu nastąpi. Miało to się stać pół roku temu.

Antoniego Macierewicza odwołano, a decyzję wstrzymano. Kolejnej nie ma. - Marynarze po prostu wyjątkowo są czuli na punkcie dawanego słowa. Nikogo nie powinno się oszukiwać, ale zwłaszcza marynarzy - skomentował Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, poseł PO.

Mało okrętów

Kontradmirał Mordel w rozmowie z "Faktami" TVN odmówił - jako wciąż pozostający w czynnej służbie - odpowiedzi na pytania. - Jestem w dalszym ciągu w mundurze, tak że na razie za wszelkie występy telewizyjne podziękuję - uciął.

- Marynarka Wojenna to chyba jest dla niego wszystko. Cała duma, cały honor i wszystko, czym dysponuje i czym może się pochwalić. A niespecjalnie ma się czym chwalić - ocenił kmdr rez. Janusz Walczak ze Stowarzyszenia Security Direct.

Marynarka Wojenna ma dziś dwa 50-letnie okręty podwodne klasy "Kobben" i jeden nowszy, ORP Orzeł, który od kilku lat jest wciąż remontowany.

- Nie pomoże w niczym wymienianie dowódców w tym momencie, jeżeli nie ruszy się do przodu z przetargami, z kwestiami budżetowymi - skomentował Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej i członek sejmowej komisji obrony narodowej.

Powodu brak

Na pytanie "Faktów" TVN o przyczyny odwołania inspektora Marynarki Wojennej Ministerstwo Obrony Narodowej do czasu emisji materiału nie odpowiedziało.

Komentarza odmówiło też prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, a sam najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych też nie rozmawiał w środę z dziennikarzami.

W oficjalnym komunikacie MON informuje tylko o powołaniu nowego inspektora Marynarki Wojennej - kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, dotychczasowego zastępcy odwołanego dowódcy.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS