Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w kuratoriach. Polskie szkolnictwo czeka na ruchy nowego rządu

Źródło:
Fakty TVN
Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w kuratoriach. Polskie szkolnictwo czeka na ruchy nowego rządu
Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w kuratoriach. Polskie szkolnictwo czeka na ruchy nowego rządu
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w kuratoriach. Polskie szkolnictwo czeka na ruchy nowego rząduAdrianna Otręba/Fakty TVN

Jedną z pierwszych obietnic do spełnienia przez rząd Donalda Tuska są 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli. Lider PO obiecywał to wielokrotnie w kampanii wyborczej. Zmiany w polskich szkołach to już będzie misja Barbary Nowackiej.

Barbara Nowacka będzie nową twarzą polskiej edukacji. - Jestem przekonana, że polska szkoła przede wszystkim potrzebuje spokoju. Nie rewolucji, a ewolucji. Dialogu, a nie pogardy - mówi Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska. - Mi na tym spokoju bardzo zależy - dodaje.

Barbara Nowacka jest informatyczką. Od lat działa na rzecz praw kobiet. Teraz w Koalicji Obywatelskiej, kiedyś związana z Lewicą. Barbara Nowacka ma pokierować resortem edukacji w rządzie Donalda Tuska. - Będzie świetną minister edukacji - ocenia nową minister Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, która jest typowana na wiceminister edukacji z ramienia Lewicy. Barbara Nowacka ma też wsparcie byłej już minister. - Trzymam za nią absolutnie kciuki. Jesteśmy w kontakcie. Naprawiania będzie bardzo, bardzo dużo. Natomiast w oczywisty sposób da radę - zaznacza Joanna Kluzik-Rostkowska z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowatorskie lekcje na odległość, szkoły szukają sposobu na absencje nauczycielskie

Barbara Nowacka unika jak na razie odpowiedzi na pytania o to, co chciałaby zrobić w pierwszej kolejności.

Więcej nakreślił sam Donald Tusk. Po pierwsze - nauczyciele będą lepiej zarabiać. - Także w polskich przedszkolach otrzymają 30-procentową podwyżkę płac i to będzie obowiązywało od dnia 1 stycznia - zapowiedział w piątek lider PO. Obecnie wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego, w zależności od wykształcenia, to 3600 lub 3690 złotych brutto. - 30 procent to jest ta skala, która naprawdę jest skalą satysfakcjonującą - przyznaje Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który mimo wszystko czeka na szczegóły i liczy na rozmowę z nową minister o konkretach.

Barbara Nowacka w rządzie Donalda Tuska. Co warto wiedzieć o kandydatce na ministra edukacjiW tym roku po raz drugi została wybrana do Sejmu.tvn24.pl

Nowe rozdanie

Po drugie, o czym też mówił Donald Tusk, dojdzie do wymiany kuratorów oświaty. Obecnie kuratorką wzbudzającą największe kontrowersje jest ta z Małopolski - Barbara Nowak, która - jak zapewnia Kinga Gajewska z PO - "pójdzie do domu jako pierwsza".

Ale nie tylko ona dostała negatywą ocenę. - Myślę, że zniszczono nasz zawód przez ostatnich osiem lat - twierdzi Magdalena Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi numer 12 w Krakowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prace domowe do lamusa, HiT też może zniknąć. Posłanka KO: podstawa programowa do kosza

To gorzkie podsumowanie całych rządów Prawa i Sprawiedliwości, za czasów których szkoła przeszła wiele. Likwidacja gimnazjów, nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość, podręczniki Wojciecha Roszkowskiego, braki kadrowe i nowy, kontrowersyjny minister Przemysław Czarnek.

Leszek Olpiński odszedł ze szkoły publicznej właśnie za czasów rządów PiS-u. I nie był to jedyny taki przypadek. Teraz, jak przyznaje, po zmianie władzy widzi duże szanse na zmiany w polskim systemie oświaty.

- Mogę to zagwarantować, obiecuję, że polityka edukacyjna będzie wyglądała inaczej - deklaruje Dorota Łoboda z Koalicji Obywatelskiej.

Bez wątpienia nauczyciele będą się tym zmianom uważnie przyglądać i rozliczać z nich nowy rząd.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS