Afgańczycy zatruli się grzybami. Mieszkańcy ośrodka twierdzą, że ostrzegali członków rodziny

31.08.2021 | Afgańczycy zatruli się grzybami. Mieszkańcy ośrodka twierdzą, że ostrzegali członków rodziny
31.08.2021 | Afgańczycy zatruli się grzybami. Mieszkańcy ośrodka twierdzą, że ostrzegali członków rodziny
Jacek Tacik | Fakty TVN
31.08.2021 | Afgańczycy zatruli się grzybami. Mieszkańcy ośrodka twierdzą, że ostrzegali członków rodzinyJacek Tacik | Fakty TVN

Rodzina Afgańczyków z ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku zatruła się grzybami, które sama zebrała w lesie. 5-letni Ali jest w stanie agonalnym, z kolei 6-letni Mustafa jest po przeszczepie wątroby. Mieszkańcy ośrodka twierdzą, że ostrzegali członków rodziny z Afganistanu, że grzyby są trujące.

Rodzice i krewni cały dzień czuwają przy łóżku 5-letniego Alego i jego 6-letniego brata, Mustafy.

- Chłopcy aktualnie są hospitalizowani na oddziale intensywnej terapii. Stan chłopców jest w chwili obecnej krytyczny - przekazał profesor Jarosław Kierkuś z Centrum Zdrowia Dziecka.

6-latek został poddany operacji przeszczepu wątroby. Jego młodszy brat - ze względu na uszkodzenie centralnego układu nerwowego - nie może przejść takiej operacji.

- U tego chłopca stwierdzono brak przepływu krwi już przez mózg plus inne cechy uszkodzenia nieodwracalnego. To są zmiany nieodwracalne - powiedział dziennikarzom profesor Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka.

Szanse na to, że młodszy pacjent przeżyje, są już bliskie zeru. Dzieci zostały przewiezione do Centrum Zdrowia Dziecka pod Warszawą w czwartek z ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. W lesie na terenie tego ośrodka cudzoziemcy zebrali grzyby, które okazały się trujące. Rodzice przygotowali z nich zupę. Mimo ostrzeżeń tych, którzy w ośrodku mieszkają przynajmniej od pięciu lat.

"Fakty" TVN rozmawiały z mieszkańcami ośrodka. - On ostrzegał te osoby, które robiły zupę, żeby tego nie robiły - powiedziała jedna z mieszkanek ośrodka, wskazując na chłopca. Chłopiec potwierdził, że ostrzegał Afgańczyków, żeby nie jedli grzybów, bo się zatrują.

Ojciec miał narzekać, że byli głodzeni

To był dopiero ich trzeci dzień w Polsce. 12-osobowa rodzina została ewakuowana z Kabulu przez polskie wojsko. Ojciec miał narzekać, że w ośrodku byli głodzeni.

- Nie było mowy o trzecim posiłku, tylko że są dwa posiłki dziennie - powiedziała dziennikarzom Paulina Olszanka, opiekunka rodziny. Tak mieli jej z kolei przekazać Afgańczycy.

Przedstawiciele ośrodka oświadczyli, że nikt tam nie głoduje. Na dowód redakcja "Faktów" TVN otrzymała jadłospis z ubiegłego tygodnia. Istotny jest wtorek, bo wtedy rodzina zatruła się grzybami. Śniadanie składało się między innymi z makaronu na mleku, mortadeli drobiowej i pieczywa. Na obiad był barszcz ukraiński i risotto z indykiem i warzywami. Kolacja to jogurt oraz serki topione. - Nie ma mowy o tym, żeby ktokolwiek w tym ośrodku głodował - zapewnił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

- Nie chce mi się wierzyć, żeby byli głodzeni. Może po 20-godzinnej podróży, kwestii rejestracji, zrobienia testów, może zawiodła organizacja - skomentował Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

- Do tej pory pracowaliśmy z osobami przede wszystkim rosyjskojęzycznymi. Ludzie, którzy przyjeżdżają z Afganistanu, mówią w farsi, dari, po persku, i to jest wyzwanie - oceniła Agnieszka Kosowicz z Polskiego Forum Migracyjnego.

Szanse na uratowanie chłopców - zdaniem lekarzy - byłyby większe, gdyby ich rodzina od razu poinformowała lekarzy w ośrodku o zatruciu grzybami, a nie czekała do kolejnego dnia.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS