Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"

Źródło:
Fakty TVN
Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"
Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"Paweł Płuska/Fakty TVN

Sa miejsca w Polsce, takie jak Poznań, gdzie bezrobocie wynosi tylko 1 procent, ale są takie, gdzie przekracza 10 procent. Tam istnienie każdej firmy ma ogromną wartość.

Człuchów ma niecałe 15 tysięcy mieszkańców. Bezrobocie w powiecie wciąż sięga prawie 10 procent. Kolejne miejsca pracy właśnie znikają. Jeden z przedsiębiorców zamyka średniej wielkości market. Bardzo obrazowo przedstawia, komu on i mieszkańcy to zawdzięczają. - Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił to bydło, i bydło zaczyna padać, po prostu zaczyna padać. My nie wytrzymujemy obciążeń, które dostaliśmy od państwa, nie wytrzymujemy obciążeń, które dostajemy od ZUS-u, skarbówki - mówi Arkadiusz Gogolewski, właściciel sklepów F1 Dom i Ogród.

Tak jest w wielu miejscach. Wszędzie tam można usłyszeć opinie o rosnących daninach, podatkach, o lawinowo rosnących składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W jednym ze sklepów w Białej Podlaskiej - jeśli pracownicy się zgodzą - będzie mniej etatów. Jeśli nie - będą zwolnienia. Wszystko przez wzrost płacy minimalnej. - Z jednej strony to dobrze, bo ludzie chcieliby więcej zarabiać, ale administracyjne podniesienie płacy minimalnej powoduje drastyczne podniesienie kosztów pracy, co wiąże się z ograniczeniem zatrudnienia - wyjaśnia Bogusław Broniewicz, szef firmy meblowej Maronex w Białej Podlaskiej.

Kotecki: to bezrobocie to czarny wilk, którego nikt nie widział, popyt na pracownika jest ogromny
Kotecki: to bezrobocie to czarny wilk, którego nikt nie widział, popyt na pracownika jest ogromnyTVN24

Apele do rządzących

Wzrost płacy minimalnej oznacza podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich - jeżeli nie chcemy, by wszyscy zarabiali tak samo. To - jak słyszymy od pracodawców - może być groźne dla firmy. - Płaca minimalna jest rzeczą ważną i szanowaną, ale nadmierne wzrosty płacy minimalnej powodują, że statystycznie procent ludzi zarabiających płacę minimalną rośnie, w związku z tym maleje motywacja - wyjaśnia Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP.

Nie ma motywacji, są za to wyższe składki. Wpływy w wielu miejscach nie rosną. Polacy oszczędzają, a kawa i ciastko na mieście zaczynają być dobrem luksusowym. Stąd takie prośby do polityków. - Aby zapanowali nad galopującymi podatkami, które pojawiają się praktycznie notorycznie pod różnymi dziwnymi nazwami - wyjaśnia Grażyna Milewska, "Zachodnia Kawiarnia & Bistro" w Białymstoku. "Podatek" źle brzmi, więc mamy składki, daniny, opłaty - które od podatku prawie niczym się nie różnią. Są obowiązkowe i coraz wyższe. Pośrednio i tak za wszystko płaci klient - jeśli przyjdzie.

- Jesteśmy w fazie recesji. Tak zwanej recesji technicznej. (...) Jest to recesja konsumpcyjna. To znaczy spada konsumpcja. My, Polacy, zmęczeni inflacją, ograniczamy swoje wydatki - mówi profesor Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Apetyt państwa na pieniądze przedsiębiorców rośnie. Firmy już albo ograniczają swoją działalność, albo wręcz ją zamykają.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS