Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"

Źródło:
Fakty TVN
Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"
Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Podatki dobijają przedsiębiorców. "Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił"Paweł Płuska/Fakty TVN

Sa miejsca w Polsce, takie jak Poznań, gdzie bezrobocie wynosi tylko 1 procent, ale są takie, gdzie przekracza 10 procent. Tam istnienie każdej firmy ma ogromną wartość.

Człuchów ma niecałe 15 tysięcy mieszkańców. Bezrobocie w powiecie wciąż sięga prawie 10 procent. Kolejne miejsca pracy właśnie znikają. Jeden z przedsiębiorców zamyka średniej wielkości market. Bardzo obrazowo przedstawia, komu on i mieszkańcy to zawdzięczają. - Ludzki pan troszeczkę nas dojechał, doił bydło i przedoił to bydło, i bydło zaczyna padać, po prostu zaczyna padać. My nie wytrzymujemy obciążeń, które dostaliśmy od państwa, nie wytrzymujemy obciążeń, które dostajemy od ZUS-u, skarbówki - mówi Arkadiusz Gogolewski, właściciel sklepów F1 Dom i Ogród.

Tak jest w wielu miejscach. Wszędzie tam można usłyszeć opinie o rosnących daninach, podatkach, o lawinowo rosnących składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W jednym ze sklepów w Białej Podlaskiej - jeśli pracownicy się zgodzą - będzie mniej etatów. Jeśli nie - będą zwolnienia. Wszystko przez wzrost płacy minimalnej. - Z jednej strony to dobrze, bo ludzie chcieliby więcej zarabiać, ale administracyjne podniesienie płacy minimalnej powoduje drastyczne podniesienie kosztów pracy, co wiąże się z ograniczeniem zatrudnienia - wyjaśnia Bogusław Broniewicz, szef firmy meblowej Maronex w Białej Podlaskiej.

Kotecki: to bezrobocie to czarny wilk, którego nikt nie widział, popyt na pracownika jest ogromny
Kotecki: to bezrobocie to czarny wilk, którego nikt nie widział, popyt na pracownika jest ogromnyTVN24

Apele do rządzących

Wzrost płacy minimalnej oznacza podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich - jeżeli nie chcemy, by wszyscy zarabiali tak samo. To - jak słyszymy od pracodawców - może być groźne dla firmy. - Płaca minimalna jest rzeczą ważną i szanowaną, ale nadmierne wzrosty płacy minimalnej powodują, że statystycznie procent ludzi zarabiających płacę minimalną rośnie, w związku z tym maleje motywacja - wyjaśnia Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP.

Nie ma motywacji, są za to wyższe składki. Wpływy w wielu miejscach nie rosną. Polacy oszczędzają, a kawa i ciastko na mieście zaczynają być dobrem luksusowym. Stąd takie prośby do polityków. - Aby zapanowali nad galopującymi podatkami, które pojawiają się praktycznie notorycznie pod różnymi dziwnymi nazwami - wyjaśnia Grażyna Milewska, "Zachodnia Kawiarnia & Bistro" w Białymstoku. "Podatek" źle brzmi, więc mamy składki, daniny, opłaty - które od podatku prawie niczym się nie różnią. Są obowiązkowe i coraz wyższe. Pośrednio i tak za wszystko płaci klient - jeśli przyjdzie.

- Jesteśmy w fazie recesji. Tak zwanej recesji technicznej. (...) Jest to recesja konsumpcyjna. To znaczy spada konsumpcja. My, Polacy, zmęczeni inflacją, ograniczamy swoje wydatki - mówi profesor Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Apetyt państwa na pieniądze przedsiębiorców rośnie. Firmy już albo ograniczają swoją działalność, albo wręcz ją zamykają.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS