Po przeszczepie płuc urodziła dziecko. To pierwszy taki przypadek w Polsce

12.12.2022 | Po przeszczepie płuc urodziła dziecko. To pierwszy taki przypadek w Polsce
12.12.2022 | Po przeszczepie płuc urodziła dziecko. To pierwszy taki przypadek w Polsce
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
12.12.2022 | Po przeszczepie płuc urodziła dziecko. To pierwszy taki przypadek w PolsceKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Trzy lata temu pani Patrycja przeszła udaną operację przeszczepienia płuc, które zniszczyła mukowiscydoza. Ale kobieta nigdy nie porzuciła marzeń o tym, by mieć dziecko. Właśnie to marzenie zrealizowała - dzięki staraniom lekarzy urodziła córeczkę. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Trzy lata temu chora na mukowiscydozę Patrycja Pastuszka przeszła przeszczep płuc. Miała wtedy dziewiętnaście lat. Trzy lata po przeszczepie zdecydowała się na dziecko. Razem z córką opuściła w poniedziałek szpital. - To wielki dzień dla nas. Dziś wypisujemy pierwszą w Polsce pacjentkę, która urodziła dziecko po transplantacji płuc - opowiadał w rozmowie z dziennikarzami prof. Artur Ludwin, kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pani Patrycja decyzję o zajściu w ciąże podjęła po wielu rozmowach z transplantologami ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Taką sytuację należy przewidzieć, zaplanować, przedyskutować. To było jej marzenie, czasami trzeba spełniać marzenia - mówi doktor Marek Ochman, transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ciąża po transplantacji to ciąża bardzo wysokiego ryzyka. Organizm matki może odrzucić przeszczep, dziecko może urodzić się za wcześnie lub z wadami. Pani Patrycja cały czas potrzebowała swoich leków, które jednak mogły zaszkodzić dziecku. Zmartwień było sporo. - O to, jak dziecko się będzie rozwijać w brzuchu, no i jak będzie wyglądał sam poród, ale też o moje płuca - wylicza pani Patrycja, mama Poli.

O panią Patrycję zatroszczyli się specjaliści i specjalistki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tu wiedzą, co robić. - Mamy ponad 150 porodów po transplantacji nerek, po wątrobie - 80-90, po sercu - dwie. Więc jesteśmy największym ośrodkiem, który się tymi sprawami zajmuje - przekonuje doktor Zoulikha Jabiry-Zieniewicz, ginekolog i położnik z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ogromne ryzyko

Do porodu szykowali się i neonatolodzy, i transplantolodzy. Dla pani Patrycji zarezerwowano salę na intensywnej terapii i sztuczne płuco. Mogło wydarzyć się wszystko. - Trzeba było po prostu zaryzykować i to zrobiliśmy. Udało się, zapraszamy ponownie - mówi doktor Jan Biławicz, kierownik Oddziału Anestezjologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pola do domu wychodzi jako dziecko zdrowe, ale czekają ją dodatkowe badania. - Nie ma takich przesłanek, że koniecznie musi chorować na mukowiscydozę - uspokaja doktor Jacek Witwicki, ordynator Klinicznego Oddziału Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mama Poli przeszła wiele, by ją mieć. - Odwaga pacjentki, która podejmuje ryzyko zajścia w ciążę, zasługuje tutaj na pochwałę. Jesteśmy wszyscy pod wrażeniem - przekonuje profesor Artur Ludwin, kierownik Katedry Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS