Po latach spadków wskaźnik czytelnictwa w Polsce rośnie. Pomogło otwarcie bibliotek w soboty

Źródło:
Fakty TVN
Po latach spadków wskaźnik czytelnictwa w Polsce rośnie. Pomogło otwarcie bibliotek w soboty
Po latach spadków wskaźnik czytelnictwa w Polsce rośnie. Pomogło otwarcie bibliotek w soboty
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Po latach spadków wskaźnik czytelnictwa w Polsce rośnie. Pomogło otwarcie bibliotek w sobotyKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Coraz gorzej było z czytaniem książek w Polsce, aż wreszcie się polepszyło. 43 procent z nas przeczytało w zeszłym roku co najmniej jedną książkę. Brzmi i tak fatalnie, ale to wzrost o dziewięć punktów procentowych. Pomogło w tym otwieranie części bibliotek w soboty. Czytają głównie kobiety, ale mężczyźni już nadrabiają.

W spokojnym zwykle świecie moli książkowych - poruszenie. - To jest bardzo dobry wynik! jestem bardzo, bardzo szczęśliwy - mówi profesor Krzysztof Koehler z instytutu książki. Chodzi o wynik czytelnictwa książek w Polsce - zaskakująco dobry.

- To jest wyjątkowa sytuacja. Od dziesięciu lat tłumaczyłem, dlaczego spada czytelnictwo. Dzisiaj rzeczywiście mogę powiedzieć, że wzrosło - oznajmia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

W ubiegłym roku 43 procent Polek i Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Po latach spadków wskaźnik czytelnictwa rośnie. Najnowsze dane to najlepszy wynik od dekady.

ZOBACZ TEŻ: Krzyk rozpaczy niezależnych księgarzy. "Przez cały dzień sprzedałem trzy książki"

Mężczyźni nieśmiało zaczynają kobiety gonić

- Cieszy to, że zarówno raport to pokazuje, jak i moje doświadczenie, że czytają ludzie młodzi - mówi Kaja Kędzioł z Cafe Księgarni "Tajne Komplety" we Wrocławiu. Są to głównie młode kobiety.

- Obserwujemy dużą frekwencję młodych czytelniczek na imprezach typu targi czy festiwale literackie - zwraca uwagę Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki. Bo typowy polski czytelnik to czytelniczka - młoda, wykształcona, z dużego miasta.

- Różnica między czytaniem we wszystkich grupach wiekowych między kobietami a mężczyznami wynosi około 20 procent na korzyść kobiet - informuje dr Tomasz Makowski. Okazuje się jednak, że mężczyźni nieśmiało zaczynają kobiety gonić.

ZOBACZ TEŻ: Pucio i Kicia Kocia zarabiają więcej niż ty. Nie znasz? Zapytaj dwulatka

Siudmak: moje rysunki są moim dialogiem z "Diuną"
Siudmak: moje rysunki są moim dialogiem z "Diuną"TVN24

- Mamy unowocześnianie, rozbudowę, upiększanie bibliotek w całej Polsce i one stają się miejscami, które przyciągają też, jak widzimy, młodych mężczyzn, co jest bardzo ciekawe - mówi prof. Koehler. Pomogło w tym otwieranie bibliotek w soboty, gdy można wybrać się tam rodzinnie. - W soboty większość filii pracuje i potwierdzamy, sobota to jest dzień dziecka z tatą - mówi Emilia Kubacka z Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

Zmienia się sposób pozyskiwania informacji o książkach

W ubiegłym roku dwukrotnie więcej mężczyzn dwudziesto- i trzydziestokilkuletnich korzystało z bibliotek. Wprawdzie to wzrost z zaledwie czterech do ośmiu procent, ale coś drgnęło. Zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Ci, którzy je czytają, najpierw czytają o nich w internecie lub o nich słuchają i oglądają.

Zuza i Tola na swoich kanałach polecają książki setkom tysięcy ludzi. Miłość do książek w ich rodzinie przekazuje się od pokoleń. - Jak się cały czas widzi kogoś w domu, kto czyta, to aż samemu chce się sprawdzić i pomyśleć, co jest w tym takiego fajnego, że ten człowiek siedzi na kanapie siedem godzin i się śmieje do papieru - mówi Zuza Grupa z kanału "Zaksiążkowane".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS