Sto rodzin może nie mieć ogrzewania zimą. "Za chwilę w całej Polsce posypie się ten sam problem"

30.07.2022 | Sto rodzin może nie mieć ogrzewania zimą. "Za chwilę w całej Polsce posypie się ten sam problem"
30.07.2022 | Sto rodzin może nie mieć ogrzewania zimą. "Za chwilę w całej Polsce posypie się ten sam problem"
Dominika Ziółkowska | Fakty TVN
30.07.2022 | Sto rodzin może nie mieć ogrzewania zimą. "Za chwilę w całej Polsce posypie się ten sam problem"Dominika Ziółkowska | Fakty TVN

Zimne kaloryfery i tylko zimna woda w kranie - to, co od października może czekać sto rodzin w Kopytkowie na Pomorzu, równie dobrze może za chwilę dotyczyć innych odbiorców w innych regionach Polski.

Pani Grażyna i prawie sto innych rodzin z Kopytkowa mają to samo zmartwienie: że od października nie będą mieli ciepłej wody i ogrzewania. Chodzi o pięć popegeerowskich bloków w Kopytkowie. Ciepło dostarcza do nich prywatny przedsiębiorca, który zdecydował się zakończyć działalność. Powód jest jeden: węgiel. Ciężko go dostać, a jak już się znajdzie, to jego ceny są bardzo wysokie.

Właściciel kotłowni w Kopytkowie Konrad Laboń wypowiedział mieszkańcom umowy, bo jak twierdzi, nie stać go na dalszą działalność i obawia się, że mieszkańcy nie będą w stanie płacić wysokich rachunków spowodowanych szybującymi cenami węgla. - Jak można dopłacać do interesu? To jest niemożliwością. Ludzie tego nie rozumieją. Oni muszą to zrozumieć, że już kotłowni nie ma - mówi pan Konrad.

Jednak ludziom zrozumieć to będzie trudno, bo trudno też znaleźć jest rozwiązanie zastępujące kotłownię. - Przyjechała osoba od pomp ciepła i powiedziała, że nie wyrobimy się w terminie - opowiada Emilia Piekarska, mieszkanka Kopytkowa.

O problemie mówią wszyscy mieszkańcy i wszyscy szukają wyjścia z sytuacji, ale nie wszyscy mają na to pieniądze. Są tacy, dla których jedynym sposobem może być wyprowadzka, co dziś nie jest takie proste. - Z piątką, szóstką dzieci nie znajdziesz sobie drugiego lokum w ciągu dwóch miesięcy - mówi pani Anna Grzesek, mieszkanka Kopytkowa.

"Mamy problem prawny"

Temat jest bardzo ważny dla lokalnej społeczności. Trwa burza mózgów. Rozwiązania szukają też urzędnicy. Jest na stole doraźny pomysł postawienia stacji gazowych przy każdym z pięciu bloków. Wcześniej trzeba jednak pokonać przynajmniej jedną przeszkodę. - Mamy problem prawny. Tam nie ma wspólnot mieszkaniowych - wyjaśnia Anita Galant, wójt gminy Smętowo Graniczne.

Rozwiązanie jest więc takie: najpierw założenie wspólnot, a potem działanie.

Choć problem w Kopytkowie dotyczy tylko pięciu bloków, to może on niedługo dotyczyć innych miejsc. Zaporowa cena węgla i problem z jego dostępnością mogą wymuszać zamknięcia kolejnych prywatnych kotłowni. - Za chwilę w całej Polsce posypie się ten sam problem, bo bardzo dużo jest środowisk popegeerowskich, gdzie prywatny przedsiębiorca dostarcza ciepło do mieszkań - alarmuje Anita Galant.

Autor: Dominika Ziółkowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS