PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN
PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"
PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"
Michał Tracz/Fakty TVN
PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"Michał Tracz/Fakty TVN

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

- Jest gorzej, niż myślałem - przyznaje nowy, tymczasowy prezes PKP Cargo. To jego wymowna reakcja na to, co zastał w spółce po poprzednim zarządzie. - Kiedyś mieliśmy ponad połowę rynku. Dzisiaj mamy poniżej 30 procent - podkreśla prezes Marcin Wojewódka, pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo S.A.

Zarzuty są poważne: dziura w budżecie firmy to blisko pięć miliardów złotych. Brakuje pieniędzy nawet na wypłaty dla załogi. W konsekwencji nowy zarząd wyśle prawie jedną trzecią zatrudnionych na tak zwane nieświadczenie pracy. Niewykluczone są zwolnienia.

- Tysiące naszych pracowników dzisiaj nudzą się, nie mają pracy, bo nie ma pracy przewozowej - zwraca uwagę Wojewódka.

Nagrody o łącznej kwocie prawie 800 tys. zł i ViP-owskie pakiety na igrzyska w Paryżu

To dlatego, że w ostatnich latach spółka straciła kontrakty, a klienci przeszli do konkurencji. Przez ostatnich osiem lat cena akcji PKP Cargo spadła o ponad 80 procent.

- Dzisiejsza kondycja PKP Cargo jest dramatyczna - komentuje Jakub Karnowski, były prezes PKP Cargo S.A. Na pytanie, z czego to wynika, ma jednoznaczną odpowiedź. - To jest oczywiście wynik politycznego zarządzania Cargo. Osoby, które zarządzały Cargo w tamtym okresie (w czasie rządów PiS - przyp. red.), robiły to w sposób fatalny - mówi Karnowski.

Ostatnim prezesem PKP Cargo był Dariusz Seliga. To były poseł Prawa i Sprawiedliwości. Z danych spółki wynika, że w czasie, gdy firma była już w dramatycznej kondycji, on sam zarobił i otrzymał nagrody na łączną kwotę prawie 800 tysięcy złotych.

A z kontroli posłów Jońskiego i Bosackiego dowiadujemy się, że członkom zarządu Cargo przysługiwały VIP-owskie pakiety na wyjazd na igrzyska do Paryża. - Taki pakiet mógł być warty nawet 50 tysięcy, a pakietów było kilka - przekazuje Dariusz Joński, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Ich anulowanie było jedną z pierwszych decyzji nowej władzy.

"Nikt nie reagował na to, że z roku na rok jest coraz gorzej"

- PKP Cargo jest w wyniku rządów PiS-u na łopatkach - mówi Marcin Bosacki, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach europejskich. Prawo i Sprawiedliwość problemu szuka w rynku, ale nie w swoim zarządzie. Rynek się zmieniał, to fakt, ale firma nie potrafiła za nim nadążyć - słychać od ekspertów.

Były minister aktywów stoi jednak murem za ówczesnymi władzami. - Ja mam takie poczucie, że pan prezes Seliga zrobił dużo, żeby dobrze tą firmą zarządzać - mówi Jacek Sasin, były minister aktywów państwowych i poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Klimczak o bilecie zintegrowanym
Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Klimczak o bilecie zintegrowanymTVN24

- Sytuacja jest beznadziejna, ale co się dziwić. Skoro w tych wagonach była niekompetencja, błędne decyzje, to ten pociąg po prostu jechał na ścianę z napisem "katastrofa" - komentuje Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury i poseł Koalicji Obywatelskiej.

PKP Cargo to notowany na giełdzie, drugi co do wielkości w Unii Europejskiej, kolejowy przewoźnik towarów. Firma w ostatnich latach traci na wartości, redukuje zatrudnienie, a dziś, jak mówią eksperci, ociera się o utratę płynności finansowej.

- To jest firma, która naprawdę jest blisko upadłości i w tej chwili te wszystkie rzeczy trudne, bolesne, które są wdrażane, one mogły być do uniknięcia, ale niestety nikt nie reagował na to, że z roku na rok jest coraz gorzej - mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Minister aktywów zdecydował, że nowy prezes PKP Cargo zostanie wyłoniony w otwartym konkursie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS