PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN
PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"
PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"
Michał Tracz/Fakty TVN
PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"Michał Tracz/Fakty TVN

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

- Jest gorzej, niż myślałem - przyznaje nowy, tymczasowy prezes PKP Cargo. To jego wymowna reakcja na to, co zastał w spółce po poprzednim zarządzie. - Kiedyś mieliśmy ponad połowę rynku. Dzisiaj mamy poniżej 30 procent - podkreśla prezes Marcin Wojewódka, pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo S.A.

Zarzuty są poważne: dziura w budżecie firmy to blisko pięć miliardów złotych. Brakuje pieniędzy nawet na wypłaty dla załogi. W konsekwencji nowy zarząd wyśle prawie jedną trzecią zatrudnionych na tak zwane nieświadczenie pracy. Niewykluczone są zwolnienia.

- Tysiące naszych pracowników dzisiaj nudzą się, nie mają pracy, bo nie ma pracy przewozowej - zwraca uwagę Wojewódka.

Nagrody o łącznej kwocie prawie 800 tys. zł i ViP-owskie pakiety na igrzyska w Paryżu

To dlatego, że w ostatnich latach spółka straciła kontrakty, a klienci przeszli do konkurencji. Przez ostatnich osiem lat cena akcji PKP Cargo spadła o ponad 80 procent.

- Dzisiejsza kondycja PKP Cargo jest dramatyczna - komentuje Jakub Karnowski, były prezes PKP Cargo S.A. Na pytanie, z czego to wynika, ma jednoznaczną odpowiedź. - To jest oczywiście wynik politycznego zarządzania Cargo. Osoby, które zarządzały Cargo w tamtym okresie (w czasie rządów PiS - przyp. red.), robiły to w sposób fatalny - mówi Karnowski.

Ostatnim prezesem PKP Cargo był Dariusz Seliga. To były poseł Prawa i Sprawiedliwości. Z danych spółki wynika, że w czasie, gdy firma była już w dramatycznej kondycji, on sam zarobił i otrzymał nagrody na łączną kwotę prawie 800 tysięcy złotych.

A z kontroli posłów Jońskiego i Bosackiego dowiadujemy się, że członkom zarządu Cargo przysługiwały VIP-owskie pakiety na wyjazd na igrzyska do Paryża. - Taki pakiet mógł być warty nawet 50 tysięcy, a pakietów było kilka - przekazuje Dariusz Joński, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Ich anulowanie było jedną z pierwszych decyzji nowej władzy.

"Nikt nie reagował na to, że z roku na rok jest coraz gorzej"

- PKP Cargo jest w wyniku rządów PiS-u na łopatkach - mówi Marcin Bosacki, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach europejskich. Prawo i Sprawiedliwość problemu szuka w rynku, ale nie w swoim zarządzie. Rynek się zmieniał, to fakt, ale firma nie potrafiła za nim nadążyć - słychać od ekspertów.

Były minister aktywów stoi jednak murem za ówczesnymi władzami. - Ja mam takie poczucie, że pan prezes Seliga zrobił dużo, żeby dobrze tą firmą zarządzać - mówi Jacek Sasin, były minister aktywów państwowych i poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Klimczak o bilecie zintegrowanym
Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Klimczak o bilecie zintegrowanymTVN24

- Sytuacja jest beznadziejna, ale co się dziwić. Skoro w tych wagonach była niekompetencja, błędne decyzje, to ten pociąg po prostu jechał na ścianę z napisem "katastrofa" - komentuje Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury i poseł Koalicji Obywatelskiej.

PKP Cargo to notowany na giełdzie, drugi co do wielkości w Unii Europejskiej, kolejowy przewoźnik towarów. Firma w ostatnich latach traci na wartości, redukuje zatrudnienie, a dziś, jak mówią eksperci, ociera się o utratę płynności finansowej.

- To jest firma, która naprawdę jest blisko upadłości i w tej chwili te wszystkie rzeczy trudne, bolesne, które są wdrażane, one mogły być do uniknięcia, ale niestety nikt nie reagował na to, że z roku na rok jest coraz gorzej - mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Minister aktywów zdecydował, że nowy prezes PKP Cargo zostanie wyłoniony w otwartym konkursie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS