PiS wykorzystało Fundusz Medyczny dopiero w roku wyborczym. "Trochę ogarnia przerażenie"

Źródło:
Fakty TVN
PiS wykorzystało Fundusz Medyczny dopiero w roku wyborczym. "Trochę ogarnia przerażenie"
PiS wykorzystało Fundusz Medyczny dopiero w roku wyborczym. "Trochę ogarnia przerażenie"
Marek Nowicki/Fakty TVN
PiS wykorzystało Fundusz Medyczny dopiero w roku wyborczym. "Trochę ogarnia przerażenie"Marek Nowicki/Fakty TVN

Fundusz Medyczny miał finansować wyjątkowo drogie leczenie dzieci z chorobami rzadkimi i nowotworowymi, ale najpierw prawie nie był używany, a w roku wyborczym środki z niego były wydawane na różne cele, którymi chwalili się kandydaci PiS. Informacje w tej sprawie poznała sejmowa komisja zdrowia.

Posłowie z sejmowej komisji zdrowia łapali się za głowę, słysząc, w jaki sposób wydawane były miliardy złotych z powołanego przez PiS Funduszu Medycznego. - Patrząc na to przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia wyliczenie, to trochę ogarnia przerażenie - informuje profesor Alicja Chybicka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Na leki, na aparaturę medyczną i dydaktyczną, na remonty Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, na karetki, na ponadlimitowe leczenie pediatryczne. Fundusz Medyczny stał się workiem z pieniędzmi na niemal wszystko, a miały to być pieniądze na leczenie dzieci z chorobami rzadkimi i na leczenie onkologiczne. Tak mówił prezydent, kiedy ogłaszał powstanie Funduszu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski o Funduszu Medycznym podczas kongresu Impact'22
Minister zdrowia Adam Niedzielski o Funduszu Medycznym podczas kongresu Impact'22TVN24 BiS

"To były pieniądze od początku naznaczone politycznie"

Posłowie pytali, po co cztery lata temu powstał Fundusz Medyczny, skoro jego założenia nie zostały zrealizowane, a pieniądze z niego były wydawane głównie w 2023 roku - roku wyborczym.

- To były pieniądze od początku naznaczone politycznie. Pytanie, jak były wydawane. Słyszymy, że znowu pojawia się mnóstwo niejasności co do sposobu kwalifikacji, przeprowadzania tych konkursów, realizacji tych inwestycji. To wszystko sprawdzimy bardzo dokładnie - stwierdził Bartosz Arłukowicz, przewodniczący komisji zdrowia, poseł PO.

Już dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę na to, że ekipa PiS-u gromadzi w Funduszu Medycznym gigantyczne środki, których nie wydaje. Już w 2022 roku pojawiały się pytania, czy rząd nie chomikuje pieniędzy na rok wyborczy. Doktor Małgorzata Gałązka-Sobotka - dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego - stwierdziła wtedy, że jest to niewykluczone, bo politycy zawsze starają się mieć asy w rękawie, aby przekonać wyborców, że prowadzą politykę troskliwą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niewykorzystywany Fundusz Medyczny

Faktycznie, środki te zaczęły być uruchamiane w 2023 roku. Ogromne środki zostały przeznaczone na przykład na szpitale w okręgu pilskim, z którego miał startować były PiS-owski minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego następczyni, Katarzyna Sójka, rozdawała za to czeki z Funduszu Medycznego między innymi w swoim okręgu wyborczym w Kaliszu.

- Tych finansów by nie było, gdyby nie bardzo racjonalne, przemyślane zaprojektowanie tego funduszu przez premiera Mateusza Morawieckiego - mówiła w 2023 roku ówczesna minister zdrowia z ramienia PiS. Było to faktycznie bardzo przemyślane: w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy w 2020 roku Mateusz Morawiecki też publicznie rozdawał czeki z naszymi publicznymi pieniędzmi. Tyle że z innych funduszy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS