PiS traci poparcie i słyszy to od wyborców. "Za tę drożyznę powinni was na taczkach wywieźć"

23.07.2022 | PiS traci poparcie i słyszy to od wyborców. "Za tę drożyznę powinni was na taczkach wywieźć"
23.07.2022 | PiS traci poparcie i słyszy to od wyborców. "Za tę drożyznę powinni was na taczkach wywieźć"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.07.2022 | PiS traci poparcie i słyszy to od wyborców. "Za tę drożyznę powinni was na taczkach wywieźć"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Szalejąca drożyzna i drogie kredyty mogą zdecydować o zmianie na scenie politycznej, co już widać w najnowszym sondażu Kantar Public. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość o punkt procentowy. To mała różnica, ale widać, że utrwala się trend, w którym poparcie dla PiS spada. Politycy partii rządzącej nie tracą jednak optymizmu, chociaż sami słyszą od wyborców gorzkie słowa na spotkaniach.

Gdy Jarosław Kaczyński wychodził na scenę w Kórniku, znał już wyniki najnowszego sondażu Kantar Public, w którym po raz pierwszy od 2015 roku to nie Prawo i Sprawiedliwość, ale Koalicja Obywatelska była liderem. KO uzyskała poparcie 27 procent ankietowanych, a PiS - 26 procent.

Polska 2050 i Lewica uzyskały po 8 procent poparcia. Konfederacja - 6 procent. Koalicja Polska - 5 procent. Pozostałe partie znalazły się poniżej progu wyborczego. 15 procent odpowiadających było niezdecydowanych.

Różnica między wynikami partii jest minimalna, w granicach błędu statystycznego. Wynik wpisuje się jednak w widoczny w sondażach Kantar Public trend. Od marca widać spadek poparcia dla PiS i wzrost poparcia dla KO. Prezes PiS bagatelizuje jednak te badania.

- To jest sondaż, który przygotowała jakaś grupka, która funkcjonuje przy młodzieżówce PO - powiedział o wynikach sondażu Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości w swojej wypowiedzi podważył wiarygodność badania, w którym jego partia wygrywała od 7 lat, i który przygotowała pracownia Kantar Public.

Dziś Polacy mierzą się z rekordowymi podwyżkami cen, a na spotkaniach z premierem coraz częściej pojawiają się głosy krytyki, to zmianę nastrojów - jak mówi opozycja - po prostu widać też w sondażach poparcia.

- Na boisku w Turowie mamy najlepszy sondaż. To niewielka miejscowość. Przyszło kilkadziesiąt osób i właściwie jednym głosem powiedzieli: mamy tego wszystkiego dość, tego kłamstwa, propagandy - zwraca uwagę Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

- Idzie zmiana i to czuć na ryneczku w Kotuniu, na rynku w Siedlcach, to czuć w Sokołowie - podkreśla poseł Lewicy Adrian Zandberg.

Politycy PiS nie tracą optymizmu

Tymczasem politycy PiS powtarzają za swoim prezesem, że w innych sondażach ich partia wciąż jest liderem. Jednak w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że liczba kryzysów i problemów, które tylko w ostatnich tygodniach pojawiają się w obozie władzy, ma wpływ na nastroje wyborców.

- Oczywiście, to jest sygnał, który trzeba brać pod uwagę, ale jeszcze za wcześnie, żeby się denerwować, natomiast nadal będziemy pracować - uspokaja Ryszard Terlecki, szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu.

- To nie oznacza, że to lekceważymy. Wiemy, że przeżywamy trudne momenty, cała Polska, ale nie tylko Polska, cała Europa, cały świat przeżywają trudne momenty związane z kryzysem wywołanym wojną, kryzysem energetycznym. Będziemy z Polakami rozmawiać - deklaruje wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Morawiecki w ogniu krytyki

Premier wyszedł w piątek na chwilę do ludzi, którzy nie zmieścili się na sali podczas spotkania w Działdowie.

Mieszkańcy, którym udało się wejść do środka, mogli premierowi podziękować, ale też zapytać i opowiedzieć o trudnej sytuacji związanej chociażby ze wzrostem cen.

- Bardzo mi przykro, że pan tak mówi, że jest tak pięknie i wspaniale, a tak nie jest. My to widzimy na wsi i ludzie w miastach też to widzą. Agrounia to widzi - powiedział na spotkaniu z premierem Piotr Kamiński, działacz Agrounii.

- Pan tak pięknie mówi o podatkach, że pan obniżył, a niech pan idzie do sklepu. Przed obniżeniem podatków chleb kosztował 2 złote, a teraz kosztuje 7 złotych. Za tę drożyznę powinni was na taczkach wywieźć - powiedział kolejny z uczestników spotkania.

Szef rządu, odpowiadając uczestnikowi, zaznaczył, że "każdy ma prawo powiedzieć to, co uważa" i zadał "retoryczne pytanie". - Czy powinni również nas wywieźć za drożyznę w Niemczech? Nie rządy odpowiadają za to, tylko odpowiada za to wojna na Ukrainie i wysokie ceny surowców - przekonywał Morawiecki.

Premier nie powiedział, że inflacja w strefie euro w czerwcu wyniosła 8,6 procent rok do roku, w Niemczech - 7,6 procent, a w Polsce - 15,5 procent.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS