Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"

16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"
16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Pierwsze tygodnie wakacji psuje je drożyzna. Wielu Polaków skraca wyjazdy, szuka tańszych miejsc albo zostaje w domach. Tłok na plażach i w restauracjach jest mniejszy niż zwykle. Do Polski przyjeżdża też mniej gości z zagranicy.

Nie takich wakacji spodziewali się hotelarze i restauratorzy. Początek sezonu rozczarował - nie tylko z powodu pogody.

Zagranicznych turystów jest jak na lekarstwo, bo dla nich Polska jest za blisko Rosji i zaatakowanej przez Władimira Putina Ukrainy. Turysta krajowy ma znacznie mniej w portfelu, więc jeśli w ogóle gdzieś się wybiera, to na krótko, bo drożyzna.

- Jeżeli mamy inflację w granicach 15 procent to mniej więcej w takim samym stopniu, czyli też o 15 procent odczuliśmy spadek obłożenia - mówi Robert Werewski z hotelu "Zakopane" w Zakopanem.

- Jeśli chodzi o pobyty długoterminowe takie jak dwutygodniowe, to w tym roku zauważalne jest, że Polacy jednak skracają do pobytów 10-dniowych i 7-dniowych - dodaje Adam Latek z Polskiej Izby Hotelarzy.

Rezerwacje z wielomiesięcznym wyprzedzeniem to też historia. Turysta sprawdza, liczy i decyduje się w ostatnim momencie. Cena jest najważniejsza.

W czterogwiazdkowym hotelu nad Bałtykiem dziś za jedną noc dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci zapłacą około 1400 złotych - w cenie śniadanie i obiadokolacja.

- Ten weekend zapełnił nam się przedwczoraj, więc goście rezerwują na ostatnią chwilę, może liczą na to, że będzie jakiś last (minute - przyp. red) - mówi Michał Frątczak z hotelu Tristan" w Kątach Rybackich.

"Lastów" brak to i turystów mniej - także w restauracjach. Jak mówi współwłaściciel restauracji w Gdańsku, o 30-40 procent wzrosły ceny mięsa, ryb czy oleju, więc i cena w karcie też musiała ulec zmianie.

- To, co się dzieje z cenami, to przechodzi ludzkie pojęcie i to jest największy czynnik tego, że ruchu jest dużo, dużo mniej - uważa Paweł Czerepacha z restauracji "Restauracja nad Potokiem" w Gdańsku.

Prezes PiS o inflacji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek usiłował tłumaczyć, skąd wzięła się inflacja. - W mniej więcej w jednej czwartej to jest COVID-19 i to są tarcze antycovidowe - mówił polityk.

Jednak, gdy tarcze wpływały na rynek i wielu ekonomistów ostrzegało przed skutkami, prezes Narodowego Banku Polskiego mówił, że "nie grozi nam inflacja, grozi nam zbyt niska inflacja".

Teraz prezes Glapiński, kiedy przypomni mu się o jego prognozach, mówi o ataku. - Cytowanie moich wypowiedzi z tamtego okresu jest nie tylko demagogiczne, jest jakby całkowicie wyrwanym z kontekstów złośliwym atakiem - dodaje.

W piątek prezes Kaczyński mówi też o "impulsie inflacyjnym". - 200 miliardów złotych dało państwo na te programy (rządowe - przyp. red.) no i oczywiście, jak takie sumy wpływają na rynek, tak jakby znikąd, z niczego, to oczywiście jest pewien impuls inflacyjny - przekonywał.

Impuls uderza w każdego z nas, a że turystyka i wypoczynek to nie są dobra pierwszej potrzeby - zaczynamy z nich rezygnować.

- Polaków zaczyna być nie nie stać na to by wypocząć, nas nie stać na to, żeby skorzystanie z wielu atrakcji. Już w tej chwili widzimy, że każdy klient ogląda tę złotówkę po kilka razy - podkreśla Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS