"Będziemy pracować dalej". PiS nie rezygnuje z poprawek, na których zależało szefowi KNF

15.11.2018 | "Będziemy pracować dalej". PiS nie rezygnuje z poprawek, na których zależało szefowi KNF
15.11.2018 | "Będziemy pracować dalej". PiS nie rezygnuje z poprawek, na których zależało szefowi KNF
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
15.11.2018 | "Będziemy pracować dalej". PiS nie rezygnuje z poprawek, na których zależało szefowi KNFJakub Sobieniowski | Fakty TVN

PiS wyklucza komisję śledczą, opozycja rusza z własnym śledztwem. Posłowie Platformy dotarli do pisma, w którym były szef KNF domaga się pilnych zmian w prawie - zmian ułatwiających przejmowanie banków. Warto spytać, co było celem tak pilnych zmian, bo po dymisji Marka Chrzanowskiego jego intencje stoją pod ogromnym znakiem zapytania.

Czwartkowe milczenie Beaty Szydło tylko pogłębia wątpliwości w sprawie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego, bo to ona powołała na to stanowisko Marka Chrzanowskiego. W środę - jak zarejestrowała kamera "Faktów" - był w siedzibie KNF-u przed wejściem CBA. Budynek opuścił z kartką w ręku.

- Poczekano, aż pan Marek Chrzanowski przyleci z Singapuru i zdąży sprzątnąć swoje biurko zanim CBA weszło do KNF-u - twierdzi szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Każdy ma prawo wejść do swojego miejsca pracy i zabrać swoje narzędzia pracy - odpowiada poseł PiS Jan Mosiński. - Nie widziałem całości tego zdarzenia, ale myślę, że przebywał w tym pomieszczeniu nie będąc sam - zaznacza. - Jest sugestia, że miał coś w tym czasie robić. Nie wierzę w coś takiego - dodaje prezydencki minister Andrzej Dera.

Wiara prezydenckiego ministra w uczciwość Marka Chrzanowskiego i zwłoka w działaniach prokuratury oraz CBA nie przekonuje opozycji, która domaga się powołania komisji śledczej. Zwraca uwagę, że tej - kłopotliwej dla rządu sprawy nie powinna nadzorować prokuratura, na której czele stoi minister tego rządu.

Zbigniew Ziobro był w piątek w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej. Później zaczęło się posiedzenie komitetu politycznego tej partii, na którym pojawił się temat afery w KNF.

Politycy opozycji z kolei próbowali zbadać sprawę w Ministerstwie Finansów w ramach poselskiej kontroli. Nagle okazuje się, że gdy ktoś rano 7 listopada składa zawiadomienie do prokuratury, to nie trzeba projektu nowej ustawy, a wystarczy do innej ustawy dołączyć trzy poprawki, które pozwalają przejmować banki - mówił po wizycie w ministerstwie poseł PO Jarosław Urbaniak.

Kalendarium

W marcu tego roku szef KNF-u mówił o przejmowaniu banków w rozmowie z właścicielem Getin Nobel Banku Leszkiem Czarneckim, którą we wtorek ujawniła "Gazeta Wyborcza". Dalej kalendarium wyglądało tak:

Siódmego listopada rano Leszek Czarnecki zgłosił sprawę do prokuratury.

Tego samego dnia wieczorem PiS zgłosiło poprawki, które umożliwią przejmowanie banków po decyzji KNF-u. PiS zaczęło błyskawiczne działania w tej sprawie, a opozycja się temu sprzeciwiała, co można potwierdzić oglądając dyskusję na sali plenarnej Sejmu.

8 listopada prokuratura już wiedziała o sprawie, a pośpiech był dalej widoczny na posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Na nagraniach z komisji są dowody, że szef KNF-u prosił o pośpiech w tej sprawie. - Otrzymaliśmy pismo od pana przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o jak najbardziej pilne procedowanie - mówił wiceminister finansów Piotr Nowak.

Już dzień później - 9 listopada - ustawa z poprawkami umożliwiającymi przejmowanie banków była przegłosowana. W środę "Fakty" zwróciły uwagę na to, jak wicemarszałek Sejmu i jednocześnie szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który także zgłaszał poprawki, prowadził procedurę w Sejmie. Był ciągle w łączności telefonicznej. I gdy cytował numery i druki, i gdy oddawał głos, gdy przemawiali inni. Ciągle w łączności telefonicznej.

- Komuś bardzo, bardzo zależało, by i poprawki przeszły, i aby była transmisja "online" - komentuje Marcin Kierwiński z PO.

Ryszard Terlecki nie odpowiedział na pytanie z kim był w łączności telefonicznej gdy procedował w sprawie, na której zależało szefowi KNF-u. Pytany o sprawę odpowiada, że "to bajki, to jest śmieszne".

"Będziemy pracować dalej"

Mimo tych wszystkich wątpliwości, PiS nie widzi podstaw do powołania komisji śledczej w tej sprawie. Nie podjęło też decyzji, by wstrzymać w Senacie prace nad poprawkami. - Nie ma takiej potrzeby, pracować będziemy dalej pracować - ogłosiła rzeczniczka partii Beata Mazurek. Prokuratura najpierw informowała, że w piątek w sprawie szefa KNF w Katowicach ma zostać przesłuchany Leszek Czarnecki. Później jego pełnomocnik Roman Giertych poinformował "Fakty", że doszedł do porozumienia z prokuraturą, i że przesłuchanie będzie na początku przyszłego tygodnia.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS