Pionierska operacja przeszczepu płuc. "Ta procedura wszystko zmienia"


Lekarze z Barcelony przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu płuc bez otwierania klatki piersiowej pacjenta. Dzięki nowej procedurze będzie bezpieczniej, a pacjenci szybciej wrócą do zdrowia.

Pionierska procedura zastosowana przez lekarzy szpitala w Barcelonie nie wymaga rozdzielania żeber i otwierania klatki piersiowej. Zamiast tego jest niewielkie nacięcie w dolnej części mostka. Wszystko przeprowadzono z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii - robota medycznego da Vinci. - Przeszczepy płuc są zwykle bardzo agresywną, inwazyjną operacja. Musimy bowiem całkowicie otworzyć klatki piersiowe. Rehabilitacja po takich operacjach była zwykle bardzo długa i trudna. Ta procedura wszystko zmienia - zapewnia profesor Albert Jauregui, kierownik Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Płuc, Szpital Uniwersytecki Vall d'Hebron w Barcelonie.

Pacjent - 65 letni Xavier - błyskawicznie wrócił do sił i nie skarżył sie na dolegliwości bólowe. Musiał poddać się przeszczepowi z powodu ciężkiego zwłóknienia płuc. - Przede wszystkim chcę podziękować dawcy i jego rodzinie. Przez lata żyłem ze świadomością, że moja choroba szybko postępuje, że konieczny będzie przeszczep. Wszystko sie udało, dziękuję wam i dziękuję wspaniałym lekarzom - mówi Xavier.

Hiszpańscy specjaliści dokonali zaledwie 8-centymetrowego nacięcia tuż nad przeponą. Dzięki robotowi da Vinci tą drogą udało się usunąć zniszczone płuca i wprowadzić płuca zdrowe. - Duże gratulacje dla kolegów z Hiszpanii, bo tutaj przede wszystkim odwaga zespołu prowadzenia takiej metody, która odbywa się w procedurze, gdzie oprócz tego, że musimy dbać o jakość oczywiście i poprawne wykonanie zabiegu, to jeszcze mamy niestety ten tykający zegarek nad głową, który nam mówi, że nie możemy przekroczyć tego krytycznego czasu niedokrwienia dla płuc - mówi doktor Maciej Urlik, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Polskie realia

"Krytyczny czas" wynosi około ośmiu godzin, więc wymaga od lekarza ogromnej wprawy w posługiwaniu sie robotem. Świetnych specjalistów z tej dziedziny w Polsce nie brakuje - problem jest gdzie indziej. - Niestety pod wieloma względami trudno jest porównywać ośrodki zagraniczne do naszych realiów w Polsce. Przypomnę, średni czas oczekiwania pacjenta w Hiszpanii, która jest jak gdyby takim królem donacji, bo tam dawców jest najwięcej na milion mieszkańców na rok, to jest dosłownie kilka tygodni. W Polsce niestety średni czas oczekiwania takiego pacjenta to są minimum dwa lata - dodaje profesor Urlik.

W tym czasie stan ciężko chorego pacjenta przeważnie znacznie sie pogarsza. Nowatorskiej metody z Hiszpanii raczej nie można by w takim przypadku zastosować. Oprócz postępu - w medycynie potrzebna jest w naszym kraju także zmiana w myśleniu i większa liczba chętnych do przekazywania swoich organów.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS