Potrzebna rodzina zastępcza dla 9-latka i 12-latka. "Gdzieś na pewno są osoby, które chcą oddać swoje serce"

13.02.2022 | Potrzebna rodzina zastępcza dla 9-latka i 12-latka. "Gdzieś na pewno są osoby, które chcą oddać swoje serce"
13.02.2022 | Potrzebna rodzina zastępcza dla 9-latka i 12-latka. "Gdzieś na pewno są osoby, które chcą oddać swoje serce"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
13.02.2022 | Potrzebna rodzina zastępcza dla 9-latka i 12-latka. "Gdzieś na pewno są osoby, które chcą oddać swoje serce"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile szuka rodziny zastępczej dla braci Tomka i Bartka. 9-latek i 12-latek w dotychczasowej rodzinie zastępczej byli rok. Dzieci potrzebujących nowego domu jest znacznie więcej.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile za pośrednictwem Facebooka ogłosiło, że pilnie szuka nowej rodziny zastępczej dla braci.

- Nie mamy już możliwości zapewnienia opieki dziecku, to sięgamy też do takich metod i szukamy, bo wiem, że gdzieś na pewno są osoby, które chcą oddać swoje serce - wyjaśnia Marzena Zimoch, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Dla Tomka i Bartka to będzie kolejna przeprowadzka. Pierwszą było zabranie z rodzinnego domu, w którym były problemy. Chłopcy w dotychczasowej rodzinie zastępczej byli rok, dłużej jednak być już nie mogą.

- Czasami są to sytuacje osobiste, rodzinne, zdrowotne też często - tłumaczy dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Z powodu choroby i poważnej operacji pani Halina Mucha nie miała siły, by zajmować się trzyletnim Antkiem. Póki mogła, zastępowała prawdziwą matkę, która niepełnosprawnego chłopca porzuciła po urodzeniu. - To jest bardzo trudne, my go naprawdę kochamy - mówiła pani Halina.

Pani Halina postarała się o nową rodzinę zastępczą dla Antka. - Ma swojego ulubionego misia do spania, taki malutki, od zawsze z nim śpi. Jak tylko do nas przyszedł, tak śpi z tym misiem - opowiada pani Halina.

W Polsce jest 36 tysięcy rodzin zastępczych

W Pile aż piętnaścioro dzieci czeka na szansę, by trafić do rodziców zastępczych. W pogotowiu opiekuńczym mogą być tylko trzy miesiące, ale to fikcja. - Bywa, że dzieci nawet na dwa lata tam zostają - mówi jedna z pracownic Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Rodzina zastępcza to często pierwszy dom, w którym dzieci mogą się poczuć bezpieczne i chciane.

- Często dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, na przykład, nie potrafią posługiwać się sztućcami, jedzą serek na przykład ze stolika - zwraca uwagę Marzena Zimoch, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

W Polsce jest 36 tysięcy rodzin zastępczych.

- Teraz wymyśliliśmy, że będziemy chodzić po domach, tak jak politycy, którzy chcą, żeby na nich głosować - przedstawia pomysł Beata Karlińska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.

Chętnych byłoby więcej, gdyby dzieci w takich rodzinach miały łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej, a dorośli - wsparcie.

- Nosić na rękach i ułatwiać im funkcjonowanie. (...) Przecież do nich trafiają dzieci okaleczone przez rodziny biologiczne - podkreśla Aleksandra Piotrowska, psycholog.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS