Historia Kacpra wstrząsnęła policjantami. 10-latek ma nowy dom. "Nie stracił wiary w dorosłych"

01.12.2021 | Historia Kacpra wstrząsnęła policjantami. 10-latek ma nowych rodziców. "Nie stracił wiary w dorosłych"
01.12.2021 | Historia Kacpra wstrząsnęła policjantami. 10-latek ma nowych rodziców. "Nie stracił wiary w dorosłych"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
01.12.2021 | Historia Kacpra wstrząsnęła policjantami. 10-latek ma nowych rodziców. "Nie stracił wiary w dorosłych"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

10-letni Kacper i jego młodszy brat zaczęli już nowe życie w rodzinie zastępczej. Ich ojczym i matka trafili przed sąd. 10-latek miał spać na podłodze bez kołdry i poduszki, był głodzony, miał związywane pasem nogi. Uciekł z domu w kapciach i przybiegł na komisariat w Luboniu. Swoją historią doprowadził policjantów do łez.

Robert H. zniszczył życie całej rodziny. 10-letni Kacper i jego młodszy brat rozpoczęli właśnie dzieciństwo od nowa. Bez bicia.

- Już to zaczyna fajnie gdzieś tam funkcjonować. Też miałam okazję poznać właśnie rodziców zastępczych, także wydają mi się też bardzo takimi pozytywnymi osobami, więc mam nadzieję, że też pobyt chłopców tam będzie dla nich bardzo korzystny - opowiada Marta Urbańska, kuratorka Kacpra.

Kary wymierzane chłopcu miały go uszlachetniać. Teraz kara ma dotknąć 44-latka. - Bardzo surowa. Za to, co zrobił temu chłopcu - mówi prokurator Marcelina Roszkiewicz.

Oskarżona jest też matka Kacpra, która biła i pozwalała bić. - Też było to szokujące, że nie stanęła w obronie dziecka i nie zrobiła tak naprawdę nic, żeby dziecku pomóc, swojemu dziecku - dodaje Marcelina Roszkiewicz.

Kacper nie wytrzymał spania na podłodze bez kołdry i poduszki, głodzenia i codziennych tortur. Uciekł z domu w kapciach szukać pomocy na komisariacie. Zostawił list. "Uciekłem z domu. Mamo, żałuję, że mnie urodziłaś. Ja żałuję, że z wami jestem. Do widzenia" - brzmiała jego treść.

Nie stracił wiary w dorosłych

Policjanci byli wstrząśnięci relacją chłopca. Uwierzyli i pomogli. - Nie wyobrażam sobie walki, jaka walka toczyła się w jego głowie w chwili, kiedy podjął decyzję wyjścia z domu i przyjścia do nas na komisariat - powiedział z przejęciem jeden z funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Luboniu.

Co roku w Polsce kilkanaście tysięcy dzieci pada ofiarą przemocy domowej. Nie każdy jest tak odważny jak Kacper. Katarzyna H. stara się odzyskać prawa rodzicielskie do Kacpra i jego brata.

Za znęcanie się nad chłopcem też może usłyszeć wyrok. Los Kacpra odmienił się dzięki obcym. - Taka jest przynajmniej opinia specjalistów, że mimo wszystko nigdy dziecko nie straciło wiary w dorosłych i myślę, że to jest pozytywny wydźwięk w tej historii - mówi Marta Urbańska.

Robertowi H. grozi dziesięć lat więzienia i zakaz wszelkiego kontaktu z Kacprem i jego bratem.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS