Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"

17.07.2021 | Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"
17.07.2021 | Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"
Renata Kijowska | Fakty TVN
17.07.2021 | Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"Renata Kijowska | Fakty TVN

Nieletni pod wpływem alkoholu zapełniają policyjne statystyki. W ciągu dwóch tygodni policjanci z Kościana siedem razy interweniowali wobec pijanych nastolatków. Rekordzista miał 4 promile alkoholu we krwi. Eksperci zwracają uwagę, że wczesny kontakt z alkoholem może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym. Dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko nadużywa alkoholu, powstała Pomarańczowa Linia. - Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje terapeutka Anna Pietrzak, która dyżuruje na infolinii.

Nastolatek z Kościana, wobec którego interweniowali funkcjonariusze, miał 4 promile alkoholu we krwi. Nie wiadomo, ile i jak długo pił. Mógł tego nie przeżyć.

- Takie stężenie jest stężeniem śmiertelnym. (...) Przy 3-4 promilach pojawia się głębokie zaburzenie świadomości, śpiączka i zgon - wyjaśnia Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Chłopiec przeżył, ale w nie był jedynym nastolatkiem z Kościana, którego trzeba było ratować.

- W ciągu zaledwie dwóch tygodni wakacji nasi policjanci interweniowali wobec siedmiu osób nieletnich - poinformował podkom. Radosław Nowak z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie dodając, że najmłodsza osoba miała 13 lat, a najstarsza - 16 lat.

Piją zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. W Żorach nietrzeźwą nastolatkę ratował policjant po służbie. Natknął się na nią w parku i wezwał pogotowie.

- 14-latka była kompletnie pijana. Gdyby nie ten policjant, gdyby nie reakcja osób postronnych, to nie wiadomo, jakby potoczył się dalej los tego dziecka - powiedziała asp. sztab. Kamila Siedlarz z Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Wakacje, gdy jest więcej wolnego czasu, to szczególnie groźny moment. Ostrzegają nie tylko terapeuci, ale również Ania - nastolatka, która właśnie leczy się z uzależnień.

- Zaczęło się od tego jednego piwa, a potem, jak się spotykaliśmy się większą grupą, to już piliśmy wódkę, później przeszliśmy na narkotyki. W sumie czułam się dobrze, ale po tym wszystkim, jak to schodziło, to przychodziły gorsze stany emocjonalne i wtedy już nie jest fajnie - opowiada Ania.

Toksykolog Eryk Matuszkiewicz ostrzega, że wczesny kontakt z alkoholem i nadużywanie go może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym.

Co robić, kiedy dziecko pije?

Przez lata CBOS pytał nastolatków, czy w ciągu ostatniego miesiąca piły piwo, wino lub wódkę. W 2018 roku 74 procent nastolatków odpowiedziało, że w ciągu ostatniego miesiąca piły piwo, 62 procent wskazało na wódkę, a 43 procent - na wino.

- Najmłodsza osoba w stanie upojenia alkoholowego, z którą ja miałem osobiście w ciągu swojej kariery zawodowej 15-letniej do czynienia, to był 8-latek - opowiada ratownik Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

To, że piją coraz młodsi, zauważa również Anna Pietrzak - terapeutka z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień "Od-nowa" oraz dyżurująca pod numerem Pomarańczowej Linii. To deska ratunku dla rodziców, których dzieci piją alkohol.

Zobacz więcej: Pomarańczowa Linia - oficjalna strona

- Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje Anna Pietrzak. Terapeutka wyjaśnia, że rodzice powinni swoją postawą pokazać dziecku, że nie chodzi o to, by je karać czy karcić. - Tylko chodzi o to, że dlatego chcę z tobą porozmawiać, bo cię kocham i mi na tobie bardzo zależy - dodaje.

Ania, która leczy się z uzależnienia od alkoholu, radzi rodzicom, by dopytywali swoje dzieci. - Żałuję, że moi rodzice tego nie zrobili. Oni mi ufali ze wszystkim na słowo. Myślę, że gdyby dopytali o więcej szczegółów, to prawda wyszłaby szybko na jaw - dodaje Ania.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS