Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"

17.07.2021 | Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"
17.07.2021 | Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"
Renata Kijowska | Fakty TVN
17.07.2021 | Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"Renata Kijowska | Fakty TVN

Nieletni pod wpływem alkoholu zapełniają policyjne statystyki. W ciągu dwóch tygodni policjanci z Kościana siedem razy interweniowali wobec pijanych nastolatków. Rekordzista miał 4 promile alkoholu we krwi. Eksperci zwracają uwagę, że wczesny kontakt z alkoholem może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym. Dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko nadużywa alkoholu, powstała Pomarańczowa Linia. - Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje terapeutka Anna Pietrzak, która dyżuruje na infolinii.

Nastolatek z Kościana, wobec którego interweniowali funkcjonariusze, miał 4 promile alkoholu we krwi. Nie wiadomo, ile i jak długo pił. Mógł tego nie przeżyć.

- Takie stężenie jest stężeniem śmiertelnym. (...) Przy 3-4 promilach pojawia się głębokie zaburzenie świadomości, śpiączka i zgon - wyjaśnia Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Chłopiec przeżył, ale w nie był jedynym nastolatkiem z Kościana, którego trzeba było ratować.

- W ciągu zaledwie dwóch tygodni wakacji nasi policjanci interweniowali wobec siedmiu osób nieletnich - poinformował podkom. Radosław Nowak z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie dodając, że najmłodsza osoba miała 13 lat, a najstarsza - 16 lat.

Piją zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. W Żorach nietrzeźwą nastolatkę ratował policjant po służbie. Natknął się na nią w parku i wezwał pogotowie.

- 14-latka była kompletnie pijana. Gdyby nie ten policjant, gdyby nie reakcja osób postronnych, to nie wiadomo, jakby potoczył się dalej los tego dziecka - powiedziała asp. sztab. Kamila Siedlarz z Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Wakacje, gdy jest więcej wolnego czasu, to szczególnie groźny moment. Ostrzegają nie tylko terapeuci, ale również Ania - nastolatka, która właśnie leczy się z uzależnień.

- Zaczęło się od tego jednego piwa, a potem, jak się spotykaliśmy się większą grupą, to już piliśmy wódkę, później przeszliśmy na narkotyki. W sumie czułam się dobrze, ale po tym wszystkim, jak to schodziło, to przychodziły gorsze stany emocjonalne i wtedy już nie jest fajnie - opowiada Ania.

Toksykolog Eryk Matuszkiewicz ostrzega, że wczesny kontakt z alkoholem i nadużywanie go może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym.

Co robić, kiedy dziecko pije?

Przez lata CBOS pytał nastolatków, czy w ciągu ostatniego miesiąca piły piwo, wino lub wódkę. W 2018 roku 74 procent nastolatków odpowiedziało, że w ciągu ostatniego miesiąca piły piwo, 62 procent wskazało na wódkę, a 43 procent - na wino.

- Najmłodsza osoba w stanie upojenia alkoholowego, z którą ja miałem osobiście w ciągu swojej kariery zawodowej 15-letniej do czynienia, to był 8-latek - opowiada ratownik Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

To, że piją coraz młodsi, zauważa również Anna Pietrzak - terapeutka z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień "Od-nowa" oraz dyżurująca pod numerem Pomarańczowej Linii. To deska ratunku dla rodziców, których dzieci piją alkohol.

Zobacz więcej: Pomarańczowa Linia - oficjalna strona

- Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje Anna Pietrzak. Terapeutka wyjaśnia, że rodzice powinni swoją postawą pokazać dziecku, że nie chodzi o to, by je karać czy karcić. - Tylko chodzi o to, że dlatego chcę z tobą porozmawiać, bo cię kocham i mi na tobie bardzo zależy - dodaje.

Ania, która leczy się z uzależnienia od alkoholu, radzi rodzicom, by dopytywali swoje dzieci. - Żałuję, że moi rodzice tego nie zrobili. Oni mi ufali ze wszystkim na słowo. Myślę, że gdyby dopytali o więcej szczegółów, to prawda wyszłaby szybko na jaw - dodaje Ania.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS